Andrzej Frajndt i Anastazja Tarnavska

406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Andrzej Frajndt i Anastazja Tarnavska
„Oda do Europy” to utwór, który ma być jednocześnie głośnym wołaniem o pokój i miłość na świecie.

Muzyka, która łączy pokolenia i buduje w nawet w najcięższych chwilach wojny. W kolejnym odcinku audycji „Kultura w świecie niepełnosprawnych” gośćmi Dominika Kubalskiego byli Andrzej Frajndt i Anastazja Tarnavska. 

Kultura w otoczeniu niepełnosprawnych – wszyscy jesteśmy równi 

Andrzej Frajndt – muzyk, współzałożyciel zespołu Partita w pierwszej części spotkania mówił przede wszystkim o pięknie tworzenia muzyki. Jego słowa skierowane były w kontekście festiwalu w Ciechocinku, w których główną rolę ogrywa utalentowana artystycznie młodzież z różnymi niepełnosprawnościami. Według Andrzeja Frajndta, ze słownika języka polskiego słowo niepełnosprawność powinno w ogóle zniknąć. Dlaczego? Dlatego, że tak naprawdę każdy z nas ma w sobie jakąś niepełnosprawność. Według muzyka to ludzie teoretycznie zdrowi zupełnie niepotrzebnie tworzą takie, a nie inne podziały. Anastazja Tarnavska pochodzi z Ukrainy. Obecnie, jak większość obywateli tego kraju, szuka w Polsce schronienia i nadziei na lepszą przyszłość. Z Andrzejem Frajndtem znają się z różnych scen i projektów muzycznych. Ten ostatni nosi tytuł „Oda do Europy”, która jest też pewnego rodzaju odniesieniem do dramatu, przez który obecnie muszą przechodzić obywatele Ukrainy. Radio Bezpieczna Podróż być pierwszą rozgłośnią, która zaprezentuje naszym słuchaczom ten właśnie utwór. 

Andrzej Frajndt i Anastazja Tarnavska znają się z różnych projetów muzycznych

Kultura w otoczeniu niepełnosprawnych – szukając schronienia 

Jak wyżej wspomnieliśmy, Anastazja Tarnavska pochodzi z Ukrainy. Ma jednak polskie korzenie ze strony swojej babci, po której zresztą odziedziczyła polskie nazwisko. Wokalistka przyznała, że zainteresowanie muzyką pojawiło się u niej już w wieku czterech lat. Dziś oprócz śpiewu pasjonuje się tańcem oraz rysunkiem. Swoją przyszłość wiąże oczywiście ze sceną. Obecnie jednak chcę na dobre zadomowić się w naszym kraju. Jak przyznaje, nie tylko ze względu na polskie pochodzenie, nasz kraj ma dla niej szczególną wartość. W dalszej części rozmowy wraz z Andrzejem Frajndtem opowiedzieli Dominikowi Kubalskiemu o kulisach powstawania „Ody do Europy”. Wokalistce tekst od razu zapadł głęboko w sercu. Tym utworem chcieliby przede wszystkim nieść przesłanie nawiązujące do pokoju, do świata, w którym ludzie przestaną każdego dnia ginąć na ulicach. 

Anastazja Tarnavska, podobnie jak większość obywateli Ukrainy, szuka w naszym kraju szansy na lepszą przyszłość

Kultura w otoczeniu niepełnosprawnych – przyjaciele radia 

W ostatniej części rozmowy pojawiły się refleksje na temat aktualnego sposobu tworzenia muzyki. Kompozytor stwierdził, iż w dobie cyfryzacji i technologicznych możliwości artyści mają dużo łatwiej, by stworzyć coś, co zachwyci publiczność. Choć sam jako muzyk rozwijał się w zupełnie innych warunkach, to przyznaje, że i jemu zdarza się korzystać z obecnych narzędzi. Ponadto cieszy się, że utalentowana młodzież ma o wiele więcej możliwość, by rozwijać swoje pasje i zdolności. Andrzej Frajnd nie pierwszy raz jest gościem Dominika Kubalskiego. Jak przyznaje, zawsze bardzo chętnie powraca do naszego radia i naszych słuchaczy. Co więcej, muzyk uważa, że takich miejsc i inicjatyw powinno być znacznie więcej. Wówczas świat byłby dużo bardziej przyjazny dla drugiego człowieka.

Tymczasem na kolejną audycję „Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych” zapraszamy już w niedzielę po g. 20:00

Zainteresowały Cię nasze rozmowy? Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań

Zapraszamy na audycje Dominika Kubalskiego pod nazwą Kultura w Otoczeniu osób niepełnosprawnych. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia