Magia czy logika?

0
72
Ksiądz Waldemar Linke rozważa nad znaczeniem świąt.

Być człowiekiem znaczy być w drodze

Alfrieda Längle

Co jest istotą świąt? Ich szczególny charakter, klimat, atmosfera, czyli świąteczna magia? Budujemy ją zaraz po tym, jak z oferty supermarketów znikną znicze w tysiącu wzorów i chryzantemy (pojedyncze, wielkie pompony i maluśkie, z mnóstwem kwiatków i nie wiadomo jeszcze jakie). Mikołaje, Śnieżynki, opłatki, bombki, choinki, gwiazdki. Syrenka z gwiazdą zwędzoną kolędnikom już kiedy poszła w miasto na plakatach? Już się nawet zdążyła opatrzeć. Tylko że to puste jakieś, bez sensu. W święta nie chodzi o magię, ale o sens właśnie. Magią się nie nasycisz, nie da Ci siły, nie wskaże kierunku. A święta po to są, żeby dało się żyć w świecie, który życiu nie służy, bo zawsze dostarczy nam powodu do śmierci. Żyć w tym świecie, a także poza nim, w tym, co ten świat nam odbiera.

Sens, coś rozumnego, jak by powiedzieli starożytni Grecy – Logos. Związek ze słowem „logika” nie jest przypadkowy. Pomówmy więc o logice świąt.

O tym będzie najbliższa audycja „Bezpieczna Droga przez Życie”.

O audycji

Audycja „Bezpieczna Droga przez Życie” to przede wszystkim rozmowy w drodze i o drodze, które dotyczą życiowych, istotnych spraw. Audycję poprowadzi ww. Waldemar Linke, pasjonista, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Piszcie na adres waldemarlinke@radiobp.org. Wysyłając mail można podzielić się własnymi przemyśleniami, zadać pytanie, zaproponować temat do następnej rozmowy.

Na zdjęciu Waldemar Linke. Prowadzący nową audycję w Radiu Bezpieczna Podróż
Pasjonata Waldemar Linke

Zainteresowała Cię tematyka poruszona w audycji? Posłuchaj również innych odcinków z tego cyklu. A znajdziesz je pod tym linkiem.

Słuchaj nas online!