Nowe zasady już od stycznia!

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmiany przepisów od 2023 roku
Od 2023 roku pracodawcy będą mogli regularnie kontrolować stan trzeźwości swoich pracowników.

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem już teraz wiemy, że nowe zasady czekają nas w wielu obszarach naszego życia. Co czeka nas od przyszłego roku? 

Zmiany w prawie pracy – kontrola i technologia 

Kontrola trzeźwości pracowników – brzmi jak nonsens? Bynajmniej. Od Nowego Roku pracodawcy będą mogli wprowadzić tego typu weryfikacje także względem pracowników zatrudnionych na podstawie B2B, czy umowy cywilnoprawnej. Nowe zasady powinny nie tylko ustalać nowe zasady, ale i ułatwiać nasze życie. W związku z tym zostanie wprowadzony system teleinformatyczny skierowany do obsługi umów o prace i umowy zlecenia. Po zalogowaniu się poprzez profil zaufany na pracowników będą czekać gotowe do wypełnienia formularze. Z takiego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. mikroprzedsiębiorcy, małe firmy zatrudniające mniej, niż 9 osób, czy rolnicy. Jeśli chodzi o zatrudnienie na okres próbny, to nadal będzie on wynosił trzy miesiące. Przy czym umowa ta zostanie przedłużona o czas wolnego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracownicy będą mieli również prawo do wzięcia natychmiastowego urlopu np. z powodu nagłej sytuacji rodzinnej, także w sytuacji koniecznej obecności. 

2023 rok przyniesie kilka konkretnych zmian w przypadku zdalnych pracowników

A co z pracą zdalną? 

Nie da się ukryć, że wraz z początkiem pandemii praca zdalna zyskała „nowe życie”. W 2023 roku zasady dotyczące tej formy zatrudnienia na dobre mają być uregulowane w Kodeksie Pracy. I tak praca online nadal będzie mogła być wykonywana w całości lub hybrydowo. Od Nowego Roku pracownicy będą musieli dodatkowo złożyć wniosek o wykonywanie pracy w trybie zdalnym. Aktualne trwają nadal prace nad wzorem dokumentu. Niemniej jednak zawierając taką umowę niezbędnym punktem będzie wskazanie dokładnego miejsca pracy wraz z warunkami lokalowymi. Co więcej, ustalane będą także przepisy BHP. W umowie nie będzie mogło zabraknąć szczegółowego opisu obowiązków pracownika. Także i pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi niezbędnych materiałów do wykonywania codziennych obowiązków. W przeciwnym razie będzie mu winien pieniężne wynagrodzenie. Ponadto pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej m.in. w przypadku: 

– ciąży; 

– wychowywania dziecka do 4 roku życia; 

– opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością; 

– opieki nad bliskim członkiem rodziny; 

Od Nowego Roku nasze pensje mają być wyższe. Czy jednak na pewno ułatwią nasze życie?

Wynagrodzenie minimalne – będzie więcej pieniędzy? 

Od jakiegoś czasu wiemy też o zwiększonej pensji minimalnej. Jak się okazuje, zmiany będą podzielone na dwa etapy. Od 1 stycznia będzie ona wynosić 3490 zł, a od 1 lipca 3600 zł. Zasady dotyczące minimalnego wynagrodzenia będą miały wpływ na wiele kwestii. Jedną z nich jest odszkodowanie za stosowanie mobbingu. W przypadku takiego naruszenia pracownik będzie miał prawo do odszkodowania nie niższego niż 3490 zł. Tym samym kwota zostanie podniesiona o 580 zł. Ponadto wyższe wynagrodzenie będzie liczyło się również za: 

– czas przestoju w pracy bez winy pracownika;

– okres niewykonanej pracy ze względu na jej rozkład; 

– pracę w porze nocnej; 

Znaczące zmiany czekają również pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jak wiemy, od 2017 roku mają oni prawo do minimalnego wynagrodzenia. Od lipca jednak nie będzie ono mogło być niższe niż 23,50 zł. Tym samym w stosunku do roku 2022 stawka będzie wyższa o 3,80 zł. 

Od stycznia władze naszego kraju planują zwiększyć wsparcia dla rodzin zastępczych

Wsparcie dla rodziny zastępczej – co z domami dziecka? 

Powiedzieliśmy sobie o szeregu zmian w zakresie prawa pracy. Jak się okazuje, zmiany czekają również rodziców zastępczych. W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o zakazie tworzenia nowych domów dziecka. Na razie założenia są w fazie projektu. Wiadomo jednak, że jego celem jest przede wszystkim przyspieszenie procedur związanych z przydzielaniem małoletnich do rodziny zastępczej. Właśnie takie rodziny bowiem zapewniają dzieciom warunki najbardziej zbliżone do życia w normalnym w domu. Ponadto ma zostać wprowadzony system mający na celu wykaz ilości dzieci przebywających w rodzinie zastępczej. Dzięki temu systemowi będzie można również lepiej skontrolować kwalifikacje potencjalnych, zastępczych rodzin. Trwają również prace nad nowelizacją mającą na celu wzmocnienie roli asystenta rodziny. Wiadomo jednak, że w tym wypadku niezbędne są m.in. zmiany legislacyjne, a także profesjonalizacja sądów rodzinnych. W przypadku rodziców biologicznych też czekają pewne zmiany, na razie jednak są one wyłącznie w fazie wstępnych ustaleń. 

Co z pracownikami z niepełnosprawnością? 

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dofinansowanie wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności to kwota 1950 zł. W przypadku stopnia umiarkowanego mamy 1200 zł, a lekkiego 450 zł. Od Nowego Roku pracownicy z niepełnosprawnością będą mieli wyższe dopłaty do wynagrodzenia. I tak w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma ona wzrosnąć do 2400 zł. Dla osób w umiarkowanym stopniu dopłata będzie wynosić 1350 zł. Z kolei najniższy, wynoszący 50 zł, dodatek będzie przysługiwać osobom o lekkim stopniu. Warto wspomnieć, że o dofinansowanie ze środków PFRON może ubiegać się każdy pracodawca zatrudniający pracowników z niepełnosprawnością w pełnym lub innym wymiarze czasu pracy. 

Prąd, kredyt, życie kierowcy 

Powyższe nowe zasady mają być oczywiście odpowiedzią na obecną sytuację ekonomiczną w naszym kraju. Pytanie, czy okaże się wystarczająca? Inflacja od miesięcy przyprawia nas o zawrót głowy. Od nowego roku ma być jeszcze droższej. Co więcej, wzrost kosztów ma być utrudnieniem nawet dla najbardziej oszczędzających. I tak zapowiadane są przede wszystkim wyższe ceny prądu oraz kredytów hipotecznych. Z kolei wspomniane wyższe wynagrodzenie automatycznie będzie wiązać się z wyższymi składkami ZUS. W tym wypadku osoby prowadzące własny biznes zapłacą o prawie 230 zł więcej. Ważne zmiany pojawią się także w rozliczeniach podatkowych. Już od stycznia dochody takie jak renty, czy innego typu środki przysposobione przez małoletnich nie będą już wliczane do dochodów rodziców. Oznacza to, że od roku 2024 obowiązkowym rozliczeniom PIT będą podlegali także najmłodsi. Kierowców łamiących przepisy czekają rekordowo większe mandaty. Nowe zasady będą dotyczyły także przyznawania punktów karnych oraz konfiskaty auta za jazdę pod wpływem alkoholu. 

Wszystko będzie droższe? 

Do podwyżki kosztów zaliczane będą również opłaty za autostrady, podatek od nieruchomości, opłata za posiadanie psa, czy o wiele droższe wakacje w wielu krajach Europy. Większe rachunki czekają nas także za gaz, co może być sporym utrudnieniem dla osób, które w ten sposób ogrzewają swoje wnętrza. Najtrudniej jednak pogodzić się z faktem, że coraz trudniejsze będzie zwyczajne życie codzienne. Podrożeć ma bowiem nie tylko mięso, czy warzywa i owoce, ale i mleko i pieczywo. Ekonomiści zwracają uwagę nie tylko na wzrost, ale i szybkość podwyżek, które mają nastąpić. Nie od dziś wiemy, że 2023 rok będzie rokiem trudnych zmian. Czy wspomniane nowe zasady choć trochę złagodzą trudności związane z wysokimi kosztami? I co najważniejsze – czy społeczeństwo czeka heroiczna walka o życie na godnym poziomie? Czas pokaże.

Przeczytaj także: Ceny prądu a niepełnosprawność

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia