Noworoczne postanowienia – jak ich dotrzymać?

278

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kiedy robić postanowienia noworoczne
Noworoczne postanowienia warto dobrze zaplanować. Jakie są kluczowe zasady?

Noworoczne postanowienia to nieodłączny element sylwestrowych przygotowań. Co najczęściej obiecujemy sobie wraz z nadejściem nowego roku? Jak możemy wytrwać w założonych celach? 

Noworoczne postanowienia – przykłady 

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, po co robimy noworoczne postanowienia? Jak wiadomo, Sylwester to nie tylko czas szampańskiej zabawy do białego rana, ale i przemyśleń i podsumowań. Analizujemy miniony rok pod względem sukcesów, ale i porażek. Zamykamy pewien rozdział, a w kolejnym chcemy być jeszcze bardziej doskonali. Tymczasem jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia? Tu od lat w czołówce znajduje się m.in. szczupła sylwetka. To też właśnie w styczniu siłownie i kluby fitness zacierają ręce, czekając na nowych klientów. Zmieniamy również naszą dietę. Kolejny punkt to oszczędzanie pieniędzy, co w dobie inflacji może być wręcz kluczowe w realizacji. Ponadto chcemy być lepiej zorganizowani, a także uczyć się nowych rzeczy. W ostatnich latach modnym postanowieniem stało się również oszczędzanie żywności, a także większa troska o zdrowie. Także w ogólnym znaczeniu chcemy poprawić jakość naszego życia, zadbać o zdrowy sen i czas dla siebie. 

Jednym z najczęstszych noworocznych postanowień jest zdrowe odżywianie

Noworoczne postanowienia mniej oczywiste 

Wśród noworocznych postanowień możemy wymienić te bardziej i nieco mniej praktyczne. Niekiedy bowiem wraz z nowym rokiem chcemy wygospodarować m.in. więcej czasu dla swoich bliskich. Możemy to zrobić, np. planując wspólne posiłki. Skoro o relacjach mowa to w noworocznych postanowieniach nie brakuje poprawy własnych nawyków. Do tych najczęstszych należy m.in. większa umiejętność słuchania, czy nieocenianie po pozorach. W dzisiejszym pędzie czasu wielu z nas obiecuje sobie, że znajdzie więcej czasu dla siebie. W nowym roku możemy sprawić również, że będziemy się mniej stresować i zaczniemy bardziej cieszyć się życiem. Troszcząc się o własne „ja” warto także stać się bardziej asertywnym. Jednym z trudniejszych założeń może być z kolei spędzanie mniejszej ilości czasu w sieci. Nowy Rok może być też doskonałym pretekstem do spełnienia swoich marzeń. To również idealny moment na odnalezienie nowej pasji, np. poprzez podróże lub zwyczajne spróbowanie czegoś nowego. 

Nowy Rok może być doskonałym pretestem, by zadbać nie tylko o stan ciała, ale i ducha

Jak zrealizować postanowienia noworoczne? 

Noworoczne postanowienia mają większą szansę na powodzenie, jeśli solidnie je zaplanujemy. W związku z tym najpierw podsumujmy nasze sukcesy i porażki minionego roku, by wiedzieć, co warto naprawić. Następnie spisujemy wszystko na kartce. Pamiętajmy, by nasze założenia były zgodne z naszymi wartościami. Tu priorytetem mogą być m.in. rodzina, przyjaciele, kariera, czy podróże. W zależności od zapisanych celów warto znaleźć osobę, która nas wesprze. Przykładowo, jeżeli chcemy schudnąć, sięgnijmy po poradę dietetyka, który pomoże nam dobrać właściwą dietę. Nowego języka możemy z kolei nauczyć się na jednym z wielu kursów online. Do noworocznych postanowień podejdźmy z determinacją, zapałem, ale i rozsądkiem. Przy dużej liście warto przyjąć zasadę małych kroków. Wszystkie postępy notujmy, a następnie nagradzajmy się za nie – to zwiększy naszą motywację. Ponadto postanowienia noworoczne o wiele łatwiej realizuje się w grupie niż w pojedynkę. 

Postanowienia noworoczne – kiedy? 

Czy 1 stycznia to jedyna właściwa data, by wdrożyć noworoczne postanowienia? Bynajmniej. Każdy moment jest dobry, aby zacząć od nowa. Tym bardziej że akurat w Nowy Rok większość z nas budzi się z tzw. „syndromem dnia wczorajszego”. W takich warunkach raczej trudno o siłę, a tym bardziej zdrową motywację. A skoro o niej mowa, to powiedzmy więcej o tym, jak możemy ją podtrzymać. Choć niektóre postanowienia noworoczne mogą być dla nas ważne, to do ich realizacji starajmy się podejść na luzie. Ponadto mierzymy wspomniane siły na zamiary. Zadajmy sobie wówczas pytanie, czy nasze założenia są możliwe do zrealizowania? Niektóre plany ze względu na koszty, czy inne techniczne utrudnienia zwyczajnie warto odłożyć na później. Im szybciej zaczniemy wdrażać założenia w nasze życie, tym lepiej. Na początek warto jednak zacząć o tych mniejszych wyzwań. Nasze postanowienia powinny być też dokładnie i precyzyjnie przemyślanie. 

Najczęściej popełniane błędy 

Niestety postanowienia noworoczne pod wpływem spontanicznych decyzji nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób nie potrafimy bowiem realnie oszacować naszych możliwości. Jak wyżej wspomnieliśmy, wszystkie założenia warto spisać na kartce. Niestety większość z nas tego nie robi, wierząc, że wszystko będzie w stanie zapamiętać. Tymczasem najlepiej, gdy mamy spisane na kartce postanowienia z poprzedniego roku. Wówczas możemy sprawdzić co udało nam się zrealizować. Jeśli natomiast chodzi o samo planowanie, to warto myśleć o tym przez cały rok, a nie tylko pod koniec grudnia. Kolejna zasada to ilość postanowień, która nie powinna być zbyt duża. Same w sobie powinny również dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. W postanowieniach noworocznych kluczowa jest proporcja. Z jednej strony nie nakładajmy na siebie zbyt dużej presji. Warto jednak pewne cele założyć w określonym czasie. Zwiększy to naszą motywację. Ustalając cele starajmy się też przewidzieć ewentualne przeszkody, aby wiedzieć, jak im zapobiegać. 

Dlaczego mamy problem z dotrzymaniem noworocznych postanowień? 

„Nowy rok, nowa, (lub nowy), ja” Hasło tak często spotykane, chociażby w mediach społecznościowych u naszych znajomych. Niekiedy budzi motywacje, innym razem irytacje, a nawet ironie. Dlaczego? Bo w wielu przypadkach zapał dotyczących noworocznych postanowień zaczyna gasnąć w połowie stycznia. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z głównych powodów jest problem ze zmianą nawyków. Nie tylko ciężko wprowadzić nam nowe menu, ale i oderwać się od telefonów. Nasz styl życia to nasza strefa komfortu. Tylko ją opuszczając możemy jednak zobaczyć zupełnie nowe horyzonty. Ponadto w realizacji noworocznych postanowień jesteśmy zbyt perfekcyjni i samokrytyczni. Przez to skupiamy się tylko na efektach, nie dostrzegając drobniejszych, a zarazem równie istotnych, sukcesów po drodze. Co więcej, robimy sobie wyrzuty przy każdym niepowodzeniu. Kolejną zmorą jest wspomniana wyżej zbyt duża lista oczekiwań. Przez to stajemy się rozproszeni i nie wiemy, za co się najpierw zabrać. 

Postanowienia noworoczne mogą być także doskonałym pretekstem do pobudzania kreatywności u najmłodszych

Noworoczne postanowienia dla najmłodszych 

W przypadku dzieci ważne, by ustalanie postanowień noworocznych przybrało formę wesołej zabawy, a nie nudnego obowiązku. Ustalenie takiej listy może być również doskonałą formą spędzenia wspólnego czasu i odkrycie zainteresowań dziecka. W nowym roku można zachęcić go np. do ciekawej lektury, czy spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Rozmowa o nauce zwykle nie wzbudza w dzieciach entuzjazmu. Dlatego w nowym roku można wspólnie pomyśleć, jak sprawić, by była bardziej przyjemna. Choć noworoczne postanowienia są bardzo popularne, to jednak często nie potrafimy ich dotrzymać. Najtrudniej przychodzi nam bowiem porzucenie starych przyzwyczajeń. Tymczasem może jednak warto, nawet w formie zabawy, spróbować otworzyć się na nowe możliwości. Dzięki temu za rok będziemy mogli być dumni z naszych małych i większych sukcesów.

Rozmowa z Anną Rogińską

Przeczytaj także: Przesądy – popularne i zaskakujące

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia