Epidemia grypy w Polsce!

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Grypa u dzieci
Szczyt zachorowań na grypę ma przyjść od stycznia i potrwać do marca.

Epidemia grypy w Polsce – od kilku tygodni w nasz kraj zalewa fala tego sezonowego wirusa. Ilość zachorowań zaczyna być coraz bardziej porównywana do zjawiska, z którym mieliśmy do czynienia na początku pandemii COVID-19. Tymczasem kiedy grypa faktycznie staje się dla nas groźna? 

Grypa u dziecka 

Choć do szpitali trafiają pacjenci w różnym wieku, to specjaliści są zgodni, że największy procent stanowią najmłodsi. Występowanie objawów jest u nich niemal identyczne jak u dorosłych. Obok wysokiej gorączki pojawiają się wówczas bóle mięśni i głowy oraz zmęczenie i osłabienie. Niekiedy mamy mniej charakterystyczne objawy, takie jak biegunka, czy nudności. Same objawy zwykle rozwijają się bardzo szybko. U każdego dziecka przebieg grypy może być indywidualny. Grunt, by nie doprowadzić do groźnych powikłań. Grypą zarażamy się drogą kropelkową. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po maksymalnie trzech dniach. Sam rozwój wirusa uzależniony jest m.in. od budowy dróg oddechowych dziecka. Złe samopoczucie może mu towarzyszyć od 7 do 14 dni. Bardzo ważne, by dziecko jak najszybciej trafiło pod opiekę lekarza. Zwłaszcza, gdy utrzymuje się wysoka gorączka. Szczególnie dotyczy to najmłodszych, którzy nawet nie potrafią sami dokładnie opisać co im jest. 

Na grypę szczególnie chorują najmłodsze dzieci, nawet w drugim miesiącu życia.

Wirus RSV – objawy 

Wirus RSV, podobnie jak grypa, przenoszony jest drogą kropelkową. Najczęściej spotykany jest u dzieci, gdzie do lekarzy trafiają najmłodsi już po drugim miesiącu życia. W przypadku objawów wysokiej gorączce zwykle towarzyszy wodnisty katar i kaszel. Rodzice bardzo często mogą zaobserwować u dzieci również brak apetytu. Na RSV chorują także dorośli. Niekiedy infekcja może mieć gwałtowny przebieg. W grupie ryzyka są m.in. wcześniaki oraz noworodki i niemowlaki, które nie są karmione piersią. Problemem są również dolegliwości współistniejące, np. choroby płuc, czy serca. W przypadku osób dorosłych wirus RSV najtrudniej przebiega wśród seniorów. Pacjenci z tej grupy wiekowej najczęściej poddawani są bowiem hospitalizacji. Niestety nieleczony wirus RSV może mieć poważne powikłania. Jednym z najczęstszych jest zapalenie ucha środkowego. Ponadto istnieje również ryzyko niewydolności płuc. Jednym z działań profilaktycznych może być natomiast unikanie dużych skupisk ludzi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ponadto należy pamiętać między innymi o częstym myciu rąk. 

Czy to COVID-19? Grypa? A może wirus RSV? W przypadku niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Grypa a COVID-19

Jak wyżej wspomnieliśmy, epidemia grypy w Polsce powoli zaczyna przypominać najcięższe czasy pandemii. Tymczasem jak możemy odróżnić grypę od koronawirusa? W przypadku obu chorób charakterystycznymi objawami są m.in. gorączka, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle mięśni, czy ogólne osłabienie. W związku z tym rozpoznanie konkretnej dolegliwości na podstawie objawów może być trudne. Na szczęście pojawiły się testy antygenowe, które po wykonaniu jednego wymazu wskazują wynik dodatni bądź ujemny dla obu typów wirusa. W sytuacji pojawienia się objawów warto wykonać taki test, nawet samemu w domu. Sami nie powinniśmy również wychodzić z domu bez założonej maseczki. Ponadto pierwszy objawy grypy zazwyczaj pojawiają się po maksymalnie trzech dniach. COVID-19 może ujawnić się natomiast nawet aż po 14 dniach od kontaktu z osobą zakażoną. Jednym z typowych covidowych symptomów jest również utrata węchu i smaku. Obie choroby mogą mieć też zarówno ciężki, jak i łagodny przebieg. 

Jak zapobiegać grypie? 

O tym, że epidemia grypy w Polsce panuje, wiemy doskonale. Tymczasem jak możemy jej zapobiec? Obok wspomnianego mycia rąk i unikania skupisk ludzi bardzo ważna jest suplementacja odpowiednich witamin. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdzie mamy ich naturalny niedobór. Ponadto w miejscach publicznych unikajmy dotykania okolic ust i oczu. Większość wirusów wnika do naszego organizmu właśnie poprzez błony śluzowe. Zaleceniem są także szczepienia przeciwko grypie. Szczególnie powinny pomyśleć o nich grupy pracujące w dużych skupiskach ludzi, np. personel medyczny oraz rodzice małych dzieci. Szczepionki zalecane są też w przypadku osób o zaniżonej odporności. Pamiętajmy, że do szczepienia powinien zakwalifikować nas lekarz, który sprawdzi, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań, np. względem ciąży lub uczulenia na skład preparatu. Najważniejsze to jednak zostać w domu w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. Zalecane jest też picie dużej ilości płynów. 

Grypa – gdzie najwięcej ludzi choruje? 

Epidemia grypy w Polsce szaleje na dobre. Tylko od 6 do 22 grudnia zanotowano ponad 200 tysięcy zachorowań. Potwierdzono już także przypadki zgonów. Z kolei od początku września zachorowało ponad 1,5 mln. Największy procent stanowią pacjenci z województwa mazowieckiego i pomorskiego. Dużo ludzi choruje także na Śląsku i w Wielkopolsce. Najmniej przypadków odnotowano natomiast na Podkarpaciu i w województwie opolskim. Jak wyżej wspomnieliśmy, najczęściej chorują najmłodsze dzieci. Grypa może być jednak niebezpieczna w każdym wieku, zwłaszcza, gdy pojawiają się powikłania. Na nie szczególnie narażeni są seniorzy. Starsi ludzie na skutek mniejszej ilości ruchu oraz licznych schorzeń spowodowanych wiekiem wszelkiego rodzaju wirusy przechodzą dużo dłużej. Osoby starsze są również dużo bardziej narażone na wspomniane powikłania. 

Leczenie grypy 

W przypadku leczenia grypy chodzi przede wszystkim o łagodzenie uciążliwych objawów. Na obniżanie gorączki pomoże m.in. paracetamol. W przypadku kaszlu i kataru zalecane są m.in. środki z zawartością fenylefryny, czy oksymetazoliny. Dostępne są także leki, których skład łagodzi wszystkie objawy grypy jednocześnie. W przypadku osób w grupie ryzyka zalecane są dodatkowe środki przeciwwirusowe. Są one również wskazane w przypadku ciężkiego przebiegu grypy. Ponadto leczenie przeciwwirusowe zmniejsza ryzyko powikłań. Jak wyżej wspomnieliśmy, ważne, by w przypadku pojawienia się objawów zgłosić się do lekarza. Tylko on może dobrać właściwe leczenie. Niestety wielu z nas nadal próbuje leczyć się na własną rękę, korzystając z dostępnych środków bez recepty. Wiele osób nadal myli też grypę ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem główna różnica to wspomniana gorączka, która zwykle utrzymuje się przez co najmniej kilka dni. Podobnymi objawami są z kolei kaszel, katar, czy bóle mięśni. 

Grypa powinna być przede wszystkim dobrze wyleczona, w przeciwnym razie może dojść bowiem do groźnych powikłań.

Grypa – a co to takiego? 

Warto wiedzieć, że grypa to inaczej sezonowa infekcja wirusowa, która wytwarzana jest przez wirusa A lub B. Największy okres zachorowań przypada na czas od października do kwietnia. Przy czym największy szczyt osiągany jest od stycznia do marca. Nieprzyjemne objawy zwykle towarzyszą nam od 3 do 7 dni. Osłabienie może jednak utrzymywać się aż do dwóch tygodni. W przypadku grypy najważniejsze jest jej skuteczne leczenie, aby nie doprowadzić go groźnych powikłań. Wśród nich zaliczamy m.in. 

– zapalenie płuc;

– niewydolność nerek;

– zapalenie mięśnia sercowego;

– choroby krtani i tchawicy; 

– zapalenie ucha środkowego; 

Ponadto powikłania mogą pogłębiać choroby współistniejące. Wówczas niezbędna jest hospitalizacja. Same wirusy grypy mają zdolność do mutacji. W związku z tym każdego roku aktualizowane są m.in. szczepionki. Choć epidemia grypy w Polsce rozrasta się coraz bardziej, to wydaje się, że po pandemii COVID-19 jesteśmy dużo bardziej świadomi jak wdrażać odpowiednie działania.

Przeczytaj także: Szczepionki dla niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia