Odchudzanie z głową!

309

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odchudzanie z głową
Które elementy są kluczowe przy skutecznym odchudzaniu?

Odchudzanie z głową – wielu z nas na początku roku chce zadbać o szczupłą sylwetkę. W ten sposób pragniemy nie tylko czuć się atrakcyjniej, ale i zdrowiej. Czy redukcja wagi faktycznie musi jednak wiązać się z długą listą wyrzeczeń? Jak należy je zaplanować? Jakie błędy przy odchudzaniu najczęściej popełniamy? 

Odchudzanie z głową – liczy się dobry plan 

Może niektórym to podejście wydać się zbyt psychologiczne, ale na początek warto zadać sobie pytanie, po co chcemy się odchudzać. To właśnie odpowiedź na to pytanie powinna wywołać w nas największą motywację. Następnie ustalamy plan działania obejmujący m.in. odpowiednią dietę, czy aktywność fizyczną. Zarówno plan, jak i postępy w jego realizacji warto spisywać na kartce. Kolejna wskazówka to osoby wspierające, np. dietetyk, czy trener personalny. Dla większości z nas najtrudniejszym wyzwaniem na początku jest porzucenie starych nawyków. Mariusz Budrowski, znawca i praktyk zdrowego stylu życia oraz współautor projektu „Odmładzanie na surowo” zdradza kilka zasad dobrego planu skutecznego odchudzania. Pierwszą z nich jest dojście do tego, dlaczego jesteśmy otyli. Kolejna kwestia to określenie celu. Trzeci punkt to natomiast sposoby i metody wprowadzania poszczególnych zmian.

Wieczorne podjadanie przy ulubionym serialu, to jeden z naszych ulubionych i niezdrowych nawyków

Odchudzanie z głową a aktywność fizyczna 

Dlaczego aktywność fizyczna jest pomocna przy odchudzaniu? Według wielu osób, zdrowy ruch może pomóć nie tylko spalać kalorie, ale i spowodować, że czujemy się zwyczajnie lepiej. Dobór odpowiedniej aktywności jest niezwykle istotny. Ważne bowiem, by aktywność nie przeciążała naszego organizmu oraz sprawiała nam przyjemność. W ostatnich latach do popularnych form ruchu zaliczamy m.in. bieganie, nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie, czy zumbę. Odmiennego zdania jest z koleli Mariusz Budrowski, który jasno mówi, że aktywność fizyczna stanowi raptem 15% sukcesu odchudzania. Pozostałe 85% należy bowiem do właściwej diety. „Większość z nas największą nadzieje na zgrabną sylwetkę pokłada w ruchu, co według niego jest błędem. Tymczasem niestety jedynie jedyne co możemy zgubić na siłowni to nadmiar wody w organiźmie. „Większość osób myśli, że trzeba teraz zacząć biegać, zapisać się na siłownie, że trzeba jeździeć 20 kilometrów na rowerze, żeby pozbyć się kilogramów”. – przekonuje ekspert. 

Czy podczas odchudzania rzeczywiście musimy odmawiać sobie drobnych przyjemności?

Co należy, a czego nie wolno jeść przy odchudzaniu? 

Odchudzanie z głową to zwracanie uwagi nie tylko na to, co się je, ale i pije. W samym procesie pomogą nam m.in. warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste, czy chude mięso. Unikać należy natomiast produktów wysokokalorycznych, z dużą zawartością tłuszczu i cukru. Nie da się ukryć, że obecnie nie odżywiamy się zbyt dobrze. Jemy w pośpiechu, nie zwracając uwagi na skład spożywanych produktów. Tymczasem ważne jest także, aby jeść mniej a częsciej. Dla Mariusza Budrowskiego najbardziej sprawdzonymi produktami menu są warzywa i owoce. Nie zawierają szkodliwych kalorii, a jedynie sporą ilość wody, która dodatkowo posiada wiele wartości odżywczych. Same produkty doskonale sprawdzą się m.in. w formie świeżo wyciskanych soków. Z kolei składnikami, które również należy wyeliminować to oczywiście węglowodany. Są to przede wszystkim wszystkie produkty tworzone z mąki i cukru. W zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie przyjmować określoną i minimalną porcję węglowodanów dziennie. 

Jakie błędy najczęściej popełniamy? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, na początku trudno jest nam zmienić codzienne nawyki. Wielu z nas, bez konsultacji ze specjalistą wybiera dietę, która w danym czasie jest modna. Tymczasem nasz organizm może na nią źle zareagować, powodując szereg przykrych dolegliwości. Ponadto jesteśmy niecierpliwi i zbyt szybko oczekujemy dużych efektów. Często też tak bardzo chcemy, jak najszybciej zgubić zbędne kilogramy, że wręcz zaczynamy się głodzić. W tym wypadku odchudzanie z głową polega na metodzie małych kroków i co najważniejsze – uważnie słuchać własnego ciała. Kolejna kwestia to błędne przekonania, co do odchudzania. Większość z nas nadal wyznaje zasadę „mało jeść i więcej się ruszać”. Istotne jest jednak nie tyle ile jemy, ale co znajduje się na naszym talerzu. Nasz organizm oczywiście potrzebuje dziennego zapotrzebowania kalorii. Pamiętajmy jednak, że przykładowo zbyt duża ilość świeżego pieczywa zacznie przeistaczać się w nadmierną tkankę tłuszczową. 

Czy popularne diety są dobre? 

W ostatnich latach pojawiło się wiele popularnych diet, które różnią się od siebie głównie doborem składników. Wśród nich znajduje się m.in. dieta Ducana, która polega na spożywaniu białka, warzyw oraz produktów zbożowych. Jeszcze inną może być np. dieta Keto, która opiera się na ograniczaniu węglowodanów, a także zwiększenia ilości tłuszczy. Według Mariusza Budrowskiego najlepsze, a zarazem potwierdzone wieloletnią praktyką, menu to warzywa i owoce. Grunt jednak, by były podane w taki sposób, aby ich spożywanie sprawiało nam przyjemność. Dla praktyka zdrowego stylu życia codzienne spożywanie warzyw i owoców to nawet nie dieta, a po prostu styl życia. Człowiek ze względu na budowe swojego ciała jest doskonale przystosowany do spożywania właśnie tych produktów. Pamiętajmy również, że warzywa i owoce są jednymi z najtańszych produktów. W związku z tym oprócz tego, że zrzucamy wage, dbamy też o naszą kieszeń. 

Nasza głowa przy odchudzaniu 

Odchudzanie to cel często związany z poprawą naszego wyglądu. Jest więc silnie związany z samopoczuciem psychicznym. Może być w związku z tym niebezpieczny, zwłaszcza, gdy mamy niską samoocenę. Jak wyżej wspomnieliśmy, w czasie odchudzania jesteśmy dla siebie surowi i niecierpliwi. I to jest błąd. W zamian jednak powinniśmy się nagradzać za wszystkie drobne sukcesy. Jeżeli wywieramy na siebie zbyt dużą presję, z którą nie potrafimy sobie poradzić, wówczas warto poszukać psychologicznego wsparcia. Króko mówiąc motywacja i kondycja psychiczna odgrywa przy odchudzaniu znaczącą rolę. Warto jednak racjonalnie do tego podchodzić. W tym celu możemy sięgnąć po pomocne narzędzia. Pierwszą z nich mogą być różnego rodzaju afirmacje, czy złote myśli, które będą nas motywować każdego ranka. Kolejna kwestia to wspierające nas otoczenie – najlepiej takie, które odchudzanie ma już za sobą. Dzięki temu jest w stanie wesprzeć nas swoim własnym doświadczeniem, a my wiemy, że nie jesteśmy sami w tym procesie. 

W przypadku odchudzania nie należy zbyt szybko oczekiwać zbyt dużych efektów.

Odchudzanie z głową – kiedy pierwsze efekty? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, warto, by nie popędzać się w osiągnaniu zbyt szybkich efektów. Okazuje się jednak, że te pierwsze możemy dostrzec już po krótkim czasie. Pierwsze znaczące zmiany pojawiają się już w momencie zmiany naszego menu na talerzu. „Jeżeli nie podejmujemy się ekstremalnych wyzwań, jeżeli chcemy to zrobić małymi kroczkami i rozłożyć to sobie na 3 do 6 miesięcy, to możemy liczyć, że na wadze miesięcznie będzie nam ubywać od 5 do 10 kilogramów, w pasie obwód będzie się zmniejszał o 5 centymetrów w ciągu miesiąca. I to będzie taki realny, realistyczny wynik”. – dodaje Mariusz Budrowski. Jak widzimy, odchudzanie z głową może być ciężkie, ale nie musi. W tym wypadku bardzo ważne, by już na początku złapać pozytywne nastawienie. Ponadto w drodze do wyznaczonego celu warto działać w grupie.

Przeczytaj także: Dieta wegańska – zalety i wady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia