Największe zalety nordic walkingu

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Największe zalety nordic walkingu
Czy nordic walking faktycznie jest dla każdego? Jakie są główne przeciwwskazania?

Największe zalety nordic walkingu, to kondycja naszego ciała i doskonała forma spędzania wolnego czasu. Czy każdy może maszerować z kijkami? Jakie są główne przeciwwskazania względem tego rodzaju aktywności? 

Nordic walking – największe zalety 

Amatorzy tej formy ruchu doceniają przede wszystkim wiele korzyści dla zdrowia. Po pierwsze nordic walking poprawa kondycje i wzmacnia mięśnie. Tu warto podkreślić, że chodzenie z kijkami wymaga od nas większego wysiłku, niż tradycyjny spacer. Osoby starsze podkreślają także poprawę ogólnej wydolności. Wspomniana sprawność fizyczna to także budowanie równowagi i koordynacji ruchowej. Aktywność wspiera również proces odchudzania. Jako forma zdrowego ruchu pomaga się także zrelaksować. Sam norcid walking angażuje aż 90% mięśni naszego ciała. Pamiętajmy, że przy tej aktywności kluczowa jest nie tylko praca nóg, ale i rąk. Co jest ważne, możemy uprawiać ją wszędzie, np. w lesie, czy ulubionym, pobliskim parku. W kontekście nordic walkingu warto wspomnieć o siedzącym trybie naszego życia. Jego skutki mogą z kolei powodować m.in. otyłość, choroby serca, cukrzyce, czy innego typu dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennym zabieganiu znaleźć, choć 15 minut dla zdrowego ruchu. 

Przy nordic walkingu ważna jest zarówno umiejętność prawidłowego posługiwania się kijkami, jak i odpowiednia pozycja ciała.

Jak dopasować kijki? 

Kijki do nordic walking to przystosowane stricte do tej aktywności fizycznej. Od zwykłych kijków treningowych różnią się przede wszystkim tym, że są lżejsze. Dzięki temu osoby początkujące mają większą swobodę w wykonywaniu ruchów. Kijki do nordic walking to także niski koszt, dostępne są m.in. w sklepach sportowych. Grunt, by dobrać odpowiedni rozmiar oraz nauczyć się odpowiedniej techniki chodzenia. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej kontuzji. Pytanie, jak je dopasować? W tym wypadku najważniejszym kryterium jest ich długość. Ta z kolei dopasowana jest do naszego wzrostu, tak aby uzyskać kąt 90 stopni w zgięciu naszego łokcia. Przy czym najłatwiej jest opanować kijki krótsze. Dlatego takie wymiary poleca się właśnie osobom początkującym. Kolejnym kryterium jest waga. Im ciężka osoba, tym dłuższe kijki powinna dobrać. Odpowiednia długość jest ważna także w przypadku terenu. Na płaskiej nawierzchni sprawdzą się krótsze rozmiary, a na bardziej stromych – dłuższe. Podobna zależności występuje przy intensywności treningów. 

Przed pierwszym marszem z kijkami warto zasięgnąć porady lekarza i fachowca, który podpowie nam jakich błędów unikać.

Nordic walking a przeciwwskazania 

Długość kijków ma znaczenie także w przypadku długości naszych ramion. Wybierając je warto natomiast skorzystać z tabeli rozmiarów. Największe zalety nordic walkingu dotyczą naszego zdrowia. Czy jest jednak dla każdego? Okazuje się, że jest to forma aktywności, która może być uprawiana przez osoby w różnym wieku. Jak każda ma jednak swoje przeciwwskazania. Do tych głównych należą m.in. 

– bóle w okolicach kręgosłupa; 

– ciąża; 

– choroby serca i układy krążenia; 

– problemy z ruchem kończyn górnych, np. urazy nadgarstka;

– problemy z ruchem kończyn dolnych, np. zwichnięta kostka; 

Należy też rozważyć tę aktywność w przypadku: 

– nadciśnienia; 

– astmy; 

– zaburzeń równowagi; 

– padaczka; 

– cukrzyca; 

– poważne dolegliwości stawów;  

Ponadto na spacer z kijkami nie powinny wybierać się osoby, które są w trakcie przechodzenia infekcji wirusowej. Pamiętajmy, że mimo licznych zalet, jak każda forma ruchu, nordic walking wiąże się z pewnym obciążeniem dla ciała. 

Nordic walking dla seniorów 

Nordic walking to forma ruchu, która nie obciąża zbytnio stawów i kości. Jest więc szczególnie polecana dla seniorów. Jednocześnie tym samym wspierają oni kondycje swoich mięśni. Ponadto jest to doskonała forma aktywizacji, jak i poprawa samopoczucia. „Z wiekiem seniorzy zaczynają spędzać coraz więcej czasu w domu przed telewizorem, bo najczęściej nie mają nic innego do zrobienia. Nordic Walking jest wspaniałym narzędziem na zagospodarowanie wolnego czasu. Przy tym jest kompleksowy dla całego ciała. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia cały organizm i wspomaga prace serca. Poprawia ogólną wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśni, ramion, obręczy barkowych, wytrzymałość, równowagę, no i oczywiście kondycje ruchu”. – mówi Darya Darkovich, ekspertka z firmy Bravecare. Wielu seniorów bardzo często łącząc się w grupy, wspólnie wybiera się na aktywne przechadzki. Ze względu na wyżej wspomniane przeciwwskazania warto, by jednak wcześniej skonsultowali tę formę aktywności ze swoim lekarzem. 

Dla wielu seniorów nordic walking jest doskonałą formą aktywizacji społecznej.

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy Nordic Walkingu? 

Darya Darkovic dodaje również, że aktywność jest popularna wśród seniorów także ze względu na prostą technikę, która jest szybko przyswajana przez osoby starsze. Tymczasem w przypadku nordic walkingu najczęściej popełniamy kilka błędów. Pierwszy to oczywiście źle dopasowane kijki. Drugim błędem jest brak konsultacji z lekarzem. Jest to szczególnie niebezpieczne, np. w przypadku osób z różnymi dolegliwościami. Ponadto przed marszem z kijkami nie robimy żadnej rozgrzewki, przez co także może szybko dość do kontuzji. Podsumowując, najczęściej popełniane przez nas błędy to: 

– nieodpowiednie użycie kijków; 

– zbyt szybkie tempo chodzenia; 

– brak odpowiedniej techniki; 

– zła postawa ciała; 

Kluczowe może okazać się także złe obuwie. Do nordic walkingu należy używać bowiem butów na płaskiej podeszwie z odpowiednim przyczepem. Zapewnią one bowiem odpowiednie wsparcie naszym stopom. 

Co wiemy o technikach chodzenia z kijkami? 

Największe zalety nordic walkingu odkryjemy, gdy zaczniemy od wspomnianej rozgrzewki. Tu warto dodać, że zaangażowane muszą być zarówno górne, jak i dolne części naszego ciała. Nordic Walking oparty jest na naturalnym chodzie. W związku z tym na początek musimy sprawdzić w jaki sposób porusza się nasze ciało. Przy nordic walkingu chodzimy jednak w szybkim tempie. Pamiętajmy więc o naprzemiennym ruchu kończyn. Gdy nasza prawa noga znajduje się z przodu, wówczas lewa ręka powinna być z tyłu. Nasza sylwetka musi być odpowiednio wyprostowana, a wzrok skierowany prosto przed siebie. Szczególnie na początku zalecany jest też delikatny marsz. Prawidłowe ruchy umożliwi nam także owinięta wokół nadgarstka taśma. Osobom początkującym zaleca się również skorzystanie z usług instruktora, który najlepiej podpowie nam, w jaki sposób najlepiej maszerować i jak uniknąć wspomnianych błędów. 

Skąd pochodzi nordic walking? 

Choć w Polsce forma aktywności przeżywa swój renesans od kilku lat, to globalnie ma już swoje lata. Powstała bowiem w latach 20 XX wieku w Finlandii. Początkowo miała być rozrywką wyłącznie dla amatorów narciarstwa biegowego. Wówczas marsz z kijkami popularyzowany był na terenie Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii. W 1997 roku, po publikacji Marko Kantanevy dyscyplina nabrała formalności. Od tego czasu zaczęła też być popularna w innych krajach świata. Nordic walking w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością. Amatorów tej formy ruchu co rusz możemy spotkać w pobliskich lasach, czy parkach. Na fali tej popularności powstało m.in. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Regularnie odbywają się również zawody dla pasjonatów tej aktywności. Marsz z kijkami przede wszystkim jednak poprawia samopoczucie i doskonale integruje. Największe zalety nordic walkingu to fakt, że jest dostępny dla ludzi w każdym wieku. Ponadto być doskonałą formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Rozmowa z Darią Dakovich

Przeczytaj także: Aktywizacja seniorów – nowy etap życia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia