Renault Trafic LCV to blaszanka znana w naszym kraju od prawie 40 lat. Kiedyś to było marzenie małego przedsiębiorcy a teraz? Jaki teraz jest Trafic? Zastanawiamy się nad ewolucją potrzeb i standardem dostawczaka.
Renault Trafic LCV w automacie?
Posiadanie automatycznej skrzyni biegów w aucie osobowym było marzeniem w latach 80-tych i luksusem w 90-tych tu w Europie. Przypomnę że w USA automaty są powszechnie dostępne już od lat 40-tych ubiegłego wieku. Kiedy u nas Niemcy mordowali naszych obywateli poruszając się Mercedesami po naszej ojczyźnie mieli manualne skrzynie biegów. Przewrotność historyczna chce że po kilku dekadach ci Polacy którzy przeżyli marzą o tych Mercedesach najchętniej w automacie. Przedsiębiorcom nawet nie przeszkadza że na poniemieckim dostawczaku są niemieckie reklamy!!! Co o tym myślą niemieccy sąsiedzi???
Tak czy inaczej dziś skupimy się na francuskiej blaszance. Pierwsze Trafiki miały silniki benzynowe i bez doładowania a skrzynie manualne. Jakość wykonania kabiny kierowcy czyli jego miejsca pracy była niskiego lotu. Jak na przestrzeni lat zmieniły się standardy wyposażenia dostawczaka? Okazuje się że w przypadku Renault Trafic różnica jest ogromna. Czy wynika to ze zrozumienia potrzeb pracownika/kierowcy czy może gonią niechętnie konkurencję? Jakie by nie były motywacje to jednak to miejsce pracy kierowcy jest znakomite.
Komfort i ekonomia czyli automat w dieslu dla dostawczaka
To są już ostatnie lata diesli w małych autach, nawet w dostawczych. Trend będzie najpierw w kierunku hybryd by potem zamienić to w wyłącznie elektryki. Tak chce Unia Europejska i dzięki temu jak widzimy na Ukrainie po zniszczeniu infrastruktury energetycznej będzie… No właśnie, to tak jakbyśmy przygotowywali się na nieszczęście nie by go uniknąć ale by powstało, zupełnie jak z gazem i Nord Stream. Wracając do naszego Renault Trafic diesel jest bardzo ekonomiczny nawet przy większej cenie za litr. Jeżdżąc umiarkowanie oszczędnie wyszło nam 6l/100 km a automat jest ustawiony na duże obciążenie i ma tylko 6 biegów więc jest pole do rozwoju.
Gdybyśmy trochę zwiększyli moment obrotowy i dali 7 biegowe DCT a taką skrzynię Renault posiada to mogłoby się okazać że możemy jeszcze 10% urwać. Skrzynia zmienia biegi przy dość wysokich obrotach bo jest obliczona na duży załadunek naszej blaszanki. Myślę że powinien być czujnik obciążenia który zoptymalizuje pracę skrzyni pod kątem ekonimii. Co by nie mówił to będąc kierowcą auta dostawczego mamy zapewniony wysoki komfort pracy. Nadmiar mocy silnika jest na tyle duży że do 80km/h czyli w mieście mamy do dyspozycji dużą dynamikę. 380 Nm momentu obrotowego pozwala na 10s do setki co przy pięcio i pół metrowym aucie jest wystarczające. A jak wygląda cennik Trafica zajrzyj tu
Bezpieczny zakup samochodu Renault Trafic lcv diesel automat – test samochodu
Jak wygląda jazda tym autem od strony kierowcy? Test Trafic przeszedł znakomicie, nie bez powodu od 40 lat jest jednym z najpopularniejszych aut dostawczych na europejskim rynku. W naszej audycji opowiadamy o wrażeniach z testu ale i o historii jego powstania i czemu nadal jest w czołówce aut dostawczych i nowych i używanych. Poznaj opinię o Renault Trafic, zalety i wady samochodu.