Podróż elektrykiem czyli Greenway na Nowy Rok i Nissan Leaf

pierwszy wybór to Nissan Leaf i to dobry wybór, drugi to operator stacji ładowania i... droga przez mękę czyli razem z Grynłejem jedziem hajłejem!!!

655

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nissan leaf pod nieczynną ładowarką Greenway w centrum handlowym promenada
nieczynna ładowarka greenway i fajny Nissan Leaf

Jadąc na Sylwestra w Polskę elektrykiem chcieliśmy korzystać ze stacji Greenway bo to test Nissan Leaf i ładowarki tejże firmy. Dzięki znacznemu wzrostowi cen za ładowanie 3,25 za szybkie ładowanie ponad 100kW i bez taryfy abonamentowej jest przeżyciem. W czasie tygodniowego testu auta co 3 ładowarka albo zepsuta, albo niedostępna bo za bramą jakiejś firmy i nocą zamknięte. Zdarzało się że ładowarka ładowała tylko z prędkością 3kW, DRAMAT. Nasze rozmowy z infolinią zostały nagrane więc mamy dowód na nieudolność Greenway!!!

UWAGA!!!! z ostatniej chwili!!! w ramach uznania trudności dostaliśmy 20% rabat na jedno tankowanie od GREENWAY!!!

nissan leaf nasza testówka w kolorze niebieskim
test Nissan Leaf z dużą baterią

Nissan Leaf z większym akumulatorem to lepsze rozwiązanie jak z mniejszym ale…

Ale przy niewystarczającej ilości ładowarek to problem bo jeśli przy niedziałającej stacji Greenway infolinia odsyła na Orlen to absurd!!! Zaczęło się tak, po dłuższej jeździe po Warszawie postanowiłem odwiedzić Decathlon przy Ostrobramskiej i przy okazji doładować akumulator. Niestety stacja miała czynne tylko jedno gniazdo i to po podłączeniu nie było w stanie uruchomić ładowania. Pani na infolinii powiedziała że stacja jej się zawiesza. Poradzono mi udać się do pobliskiego centrum handlowego Promenada i tam jest szybka ładowarka. Owszem, bardzo szybka bo 100kW ale niedziałająca!!! To był początek festiwalu atrakcji Greenway w teście naszego Nissana Leaf.

Sprawdzając na mapie okazało się że w Galerii Młociny jest 9 punktów Greenway więc jakiś powinien działać. Okazało się że działają wszystkie!!! To pierwsza jaskółka. Mapa stacji ładowania wszystkich operatorów nie nastraja optymizmem. Są rejony gdzie ładowarek brak kompletnie a są takie gdzie są ale cena za ładowanie jest bez logiki. Jeśli z gniazdka domowego ładuję za 70-80gr a ze specjalną nocną taryfą za 50gr to stawka 3.25zł jest z kosmosu!!! Myślę że dla rozwoju elektromobilności ważne jest by odbierać prąd np. nocą bo wtedy elektrownie pracują na pusto i zrobić dobrą stawkę. Potrzeba systemowego rozwiązania np. stacji osiedlowych.

nissan leaf test auta w kolorze niebieskim
Nissan Leaf wygląda jak normalny samochód, trochę futurystyczny ale normalny

Droga przez mękę czyli Nissanem elektrycznym w Polskę stacji ładowania zielono mi czyli Grynłej

Nissan Leaf ma 59kWh pojemność akumulatora. Niestety ładowanie powyżej 80% pojemności to moc rzędu kilku kilowatów czyli nie w trasie. Jazda poniżej 15% to ryzyko że zabraknie prądu do następnej ładowarki jeśli docelowa będzie zepsuta. Tak więc zostaje nam 65% pojemności efektywnej czyli ok 39kWh co przy prędkości trasy ekspresowej starczy na ok 170km. Jazda więc z Warszawy do Trójmiasta to conajmniej dwa postoje po 1h na ładowanie. Greenway nie ma ładowarek przy S7 więc dodatkowo to zjazd na ładowanie poza trasę. Musimy więc przeznaczyć dodatkowe 3h na ładowanie, podróż zajmie nam ok 7h co przy zużyciu 22-25kWh na ekspresówce będzie kosztowało równoważnik 10l benzyny na 100km.

To są rzeczy eliminujące elektromobilność z rozsądnego gospodarowania. Oczywiście urzędnicy zmuszą nas do uległości jak za PRL, jak za komuny? Tak ma wyglądać wolność? ekonomia? Oczywiście tak nie będzie bo urzędnicy to fajni ludzie zachęcani przez polityków którzy są jeszcze fajniejsi. Na szczęście Nissan Leaf jest bardzo komfortowym pojazdem a kiedy trzeba jest ekonomiczny. Kiedy Greenway nas zawiódł to okazało się że pomimo 42 kilometrów jakie mieliśmy w baterii a do stacji 38 jadąc 60km/h po dojechaniu do celu zostało nam jeszcze na 28 km. Musicie pamiętać że tak jak przy autach na benzynę tu podobnie im wolniej jedziesz tym mniejsze zużycie na 100km.

kolejna stacja Greenway która działa ale nie przyjmuje płatności kartą, czyli co wrzutka na monety???
stacja nie realizuje płatności kartą, drobnych nie mieliśmy, brawo Grynłej

Nissan Leaf – nowa ścieżka czyli test elektryka

Prawie 4 lata temu testowaliśmy Leafa i teraz mamy porównanie. Zasięg wzrósł o ok 25% ale co przyjemniejsze, dynamika wzrosła znacznie. Teraz Leaf przyspiesza do setki w 7 sekund, to jest dobry wynik i bezstresowe wyprzedzanie. Ważne jest to że im mocniejszy jest silnik tym mocniejszy jest generator czyli lepiej odzyskujemy energię przy hamowaniu. Dzięki temu jest to idealne auto do jazdy po mieście, tam czuje się najlepiej i tam zasięg jest największy. Powietrze nie stawia oporu a generator odzyskuje bardzo dużo mocy. Cisza w czasie jazdy gdyby nie audio byłaby zabójcza. Jazda tym autem jest przyjemna, nie czuć jego masy a dynamika daje poczucie.

nissan leaf z rozładowaną baterią bo 1 stycznia ładowarki w Olsztynie są za bramą nieczynnych firm
Nissan Leaf w Olsztynie w Nowy Rok nie było możliwości ładowania bo np, ładowarka w Makro jest za bramą a Makro nieczynne!!!

Jakość materiałów użytych do zbudowania wnętrza jest przyzwoita, nie ma do czego się przyczepić. Wszystkie produkty Nissana są dobrej jakości natomiast to co dla mnie jest ważne, to wnętrze nie jest kosmiczne, jest jak w zwykłym aucie a w tym przypadku jest to atutem. Pewnie dlatego że Leaf jest bardzo długo na rynku Nissan postanowił by kolejna generacja była bardziej zwykła. Jeśli pojawi się bateria o conajmniej 20% większa i będzie można ją ładować 100kW ładowarką to będzie TO! Więcej informacji w www.nissan.pl

Bezpieczny Zakup Samochodu Nissan Leaf i Stacje Ładowania Greenway

Elektryczny Nissan Leaf i elektryzujący Greenway

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia