Choroby układu krążenia – co powodują?

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia należy przede wszystkim leczyć, by nie dopuścić do wystąpienia groźnych powikłań.

Choroby układu krążenia to zespół dolegliwości, bezpośrednio dotycząca pracy naszego serca i naczyń krwionośnych. Co powodują? Jak je leczyć i dlaczego spotykają coraz młodszych pacjentów? 

Choroby układu krążenia – przyczyny 

Na początek warto wspomnieć, że dolegliwości związane z układem krążenia są jedną z najczęstszych powodów zgonów w naszym kraju. Do głównych przyczyn chorób układu krążenia należy m.in. niezdrowy styl życia. Mowa oczywiście o braku ruchu oraz złej diecie, najczęściej bogatej w cukry i produkty tłuszczowe. Niekiedy rolę odgrywają również czynniki genetyczne, wiek, płeć, czy pochodzenie rasowe. Osoby przebywające w zanieczyszczonym otoczeniu również są dużo bardziej narażone. Ponadto choroby układu krążenia mogą być powodowane przez takie dolegliwości jak: 

– cukrzyca; 

– nadciśnienie tętnicze; 

– choroby nerek; 

– wysoki poziom cholesterolu; 

– dolegliwości tarczycy; 

Istotnym czynnikiem, który ma wpływ jest również stres. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach ogromnym problemem stała się otyłość, w tym ta występująca wśród najmłodszych. Jest to nic innego jak nagromadzenie tłuszczu zarówno w tkance podskórnej, jak i narządach wewnętrznych. Tym samym tłuszcz bardzo mocno gromadzi się również w naszych naczyniach krwionośnych. 

Dolegliwości układu krążenia mogą prowadzić do wielu chorób serca, w tym jego niewydolności

Choroby związane z układem krążenia 

Istnieje wiele chorób, które powodują choroby układu krążenia. Do tych najczęstszych zaliczamy: 

*Nadciśnienie tętnicze – jest to stan podwyższonego ciśnienia krwi. Warto dodać, że nawet przez wiele lat problem może rozwijać się bezobjawowo. Tymczasem ciśnienie skurczowe powyżej 140 mm Hg i rozkurczowe, które przekracza 90 mm Hg już uważane jest za zbyt wysokie; 

*Choroba wieńcowa – inaczej zwana chorobą niedokrwienną serca. Jest to stan, w którym tętnice wieńcowe ulegają zwężeniu. Wówczas uniemożliwia to dostarczanie odpowiedniej ilości krwi i tlenu do naszego serca; 

*Miażdżyca naczyń krwionośnych – polega na odkładaniu się w naczyniach krwionośnych cholesterolu. Przez to utrudnia prawidłowy przepływ krwi;

*Zawał mięśnia sercowego – stan, w którym dochodzi do często trwałego zablokowania dopływu krwi do mięśnia sercowego; 

*Udar Mózgu – jest to poważne zaburzenie krążenia, które polega na zablokowaniu przepływu krwi do pewnej części mózgu. Dolegliwość może prowadzić do trwałych uszkodzeń wielu narządów, a nawet śmierci; 

Dodatkowe problemy związane z układem krążenia 

Typowymi problemami będącymi skutkiem chorób układu krążenia są również: 

– bóle zamostkowe; 

– słaba tolerancja wysiłku; 

– bóle i zawroty głowy; 

– obrzęki kończyn dolnych; 

– przyspieszone lub niewymiarowa czynność serca; 

Nie należy zapominać również o wpływie hormonów. Odgrywają one ogromną rolę nie tylko w procesach metabolicznych, ale i funkcjonowaniu układu krążenia. Niektóre z nich, np. estrogeny wywierają pozytywny wpływ m.in. na obniżenie cholesterolu. Ponadto zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Inne hormony, takie jak adrenalina mogą natomiast przyczyniać się do nadciśnienia, czy zwiększania stanów zapalnych. Przypomnijmy również, że ogromne skupiska hormonów znajdują się w naszej tarczycy. Także hormony płciowe mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób serca. 

Jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia jest niewłaściwa dieta. Przez to do gabinetów lekarskich trafiają również coraz młodsi pacjenci.

Choroby układu krążenia u dzieci i młodzieży 

Częstym problemem w tym wypadku są też zaburzenia rytmu serca, w tym migotanie przedsionków. W wielu przypadkach dochodzi do rozwoju wad serca. Skutkiem może być też kardiomiopatia, czyli zaburzenia związane z budową mięśnia sercowego. Ponadto zagrożeniem są problemy gospodarki lipidowej. Mogą one z kolei prowadzić do rozwoju miażdżycy, czy dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Jak wyżej wspomnieliśmy, choroby układu krążenia spowodowane są przede wszystkim nieodpowiednim stylem życia. Choć na tego typu dolegliwości cierpią głównie osoby starsze, to w ostatnich latach do gabinetów lekarskich trafiają coraz młodsi pacjenci. Nie od dziś wiemy, że dzisiejsza młodzież mało się rusza, a cały swój wolny czas spędza głównie w sieci. Do tego dochodzi zła dieta, czyli spożywanie żywności wysokoprzetworzonej z dużą ilości soli i sztucznych konserwantów. Nie pomagają również używki takie jak alkohol, czy substancje psychoaktywne. W efekcie takie dolegliwości jak cukrzyca, czy nadciśnienie stają się kłopotem nawet u najmłodszych. 

W przypadku dolegliwości układu krążenia bardzo ważne, by nie bagatelizować nawet najbardziej niepozornych objawów.

Co z mniej charakterystycznymi symptomami? 

Jak się okazuje, jest kilka symptomów mogących świadczyć o dolegliwościach układu krążenia. Objawy te często jednak bagatelizujemy lub przypisujemy innym problemom. Tymczasem do nieoczywistych objawów może należeć m.in. bladość i suchość skóry, czy nawracające poczucie zmęczenia. Często skarżymy się także na duszności, które zazwyczaj odbieramy jako nadmiar stresu. Dodajmy, że wiele chorób związanych z sercem, także pod względem objawów jest do siebie bardzo podobnych. Ponadto wśród nietypowych symptomów mamy również: 

– różnego typu bóle w okolicach klatki piersiowej;

– bóle żuchwy; 

– bóle nadbrzusza; 

– nudności; 

– osłabienie; 

– problemy z koncentracją; 

– bóle i zawroty głowy; 

– spadek potencji; 

– obrzęki; 

– wzdęcia; 

– lęk i niepokój; 

– zaburzenia wzroku; 

Wszystkie powyższe objawy mogą mieć związek, np. z przemijającą, przewlekłą lub ostrą niewydolnością serca. Przyczyną może być także zakrzepica żylna, która dodatkowo może prowadzić do ostrego zatoru. 

Choroby układu krążenia – profilaktyka 

Oczywiście, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. W tym wypadku, choć zalecenia mogą wydawać się mało zaskakujące, to warto o nich pamiętać. Dlatego przede wszystkim zdrowo się odżywiajmy i więcej ruszajmy – najlepiej na świeżym powietrzu. „Do działań profilaktycznych, zmniejszających ryzyko sercowo-naczyniowe należą: prawidłowe odżywianie z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, soli kuchennej i cukrów prostych. Spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych  – ryb morskich, olejów roślinnych, czy warzyw roślinnych. Zwiększenie aktywności ruchowej, minimum 30 minut dziennie ćwiczeń fizycznych. Unikanie stresu. Odpowiednia ilość snu i wypoczynku. Suplementacja magnezu. Redukcja wagi ciała”. – przekonuje dr n. med. Andrzej Sieńko – specjalista w dziedzinie kardiologii. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Aktualnie nie tylko dorośli odczuwają pęd życia. Ilość obowiązków szkolnych w połączeniu z nieprawidłowym stylem życia to problem wśród coraz młodszych pacjentów. 

Dolegliwości układu krążenia a czynniki genetyczne 

Okazuje się, że w przypadku chorób układu krążenia nie tylko czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ. „Pomimo stosowania się do powyższych zaleceń mogą wystąpić choroby układu krążenia spowodowane obciążeniem rodzinnym, czynnikami genetycznymi w tym choroby wrodzone. Konieczna jest okresowa kontrola w gabinecie kardiologicznym, celem prewencji i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia”. – dodaje dr n. med. Andrzej Sieńko. Tym bardziej, jeżeli wiemy, że w naszej rodzinie pojawiły się dolegliwości układu krążenia dbajmy o wyżej wspomnianą profilaktykę. Choroby układu krążenia to nie tylko dokuczliwe objawy, takie jak zimne dłonie i stopy. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować nawet najprostszych symptomów. Ponadto dbajmy nie tylko o nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Długotrwały stres nierzadko się staje przyczyną nadciśnienia. Tym samym może prowadzić do wielu groźnych chorób.

Przeczytaj także: Nietypowe objawy zawału serca

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia