Karnawał, czyli jak Tesla zjadła Europejską motoryzację

0
122
Kolejnym ciekawym pomysłem na karnawałowe danie są nietypowe pulpeciki

W dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” w dalszym ciągu szukamy smacznych i ciekawych dań karnawałowych. Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski podpowiadają nam co jeszcze możemy przyrządzić na karnawał. Jednak nie tylko o jedzeniu dziś będzie mowa, na dłuższy moment przeniesiemy się także do świata motoryzacji.

Karnawał, czyli jak Tesla zjadła Europejską motoryzację – Tesla model S

Jarek Uściński wie co to gotowanie!!!! Tesla Model S ugotowała konkurencję spalinową!!! 2s do setki?

Dzisiejszy program Panowie rozpoczęli w doskonałych humorach, a wszystko to za sprawą Tesli. To właśnie ten elektryczny samochód dane było im testować. Zachwytom nie było końca, a Pan Jarosław był zszokowany, że Tesla model S rozpędza się od 0 do 100km/h, zaledwie w 2 sekundy! Jak to powiedział nasz gość: “okulary z czoła dosłownie poleciały mi na tylnie siedzenie”. Podziwiali również wnętrze auta, doceniając w szczególności wyjątkowo cichą pracę silnika. Pan Paweł stwierdził, że: “trzeba przejechać się Teslą, bo to wywraca pojęcie motoryzacji do góry nogami“. Według opinii naszych ekspertów, to właśnie Tesla jest numer 1 wśród takich aut jak chociażby Ferrari, czy słynna Bugatti Veyron! Po więcej inspiracji motoryzacyjnych zapraszamy do Moto Magazynu na antenę Radia Bezpieczna Podróż.

Czas na karnawałowe przepisy

Nietypowy serniczek

Czas na karnawałowe przepisy, bo przecież nie tylko samą motoryzacją człowiek żyje! Pan Jarosław Uściński przedstawił nam swoje oryginalne i dość nietypowe pomysły na karnawałowe przepisy. Pierwszym z nich był serniczek w zupełnie nowej odsłonie, bo zawinięty w ciasto Wonton. Aby go przyrządzić należy zaparzyć wrzątkiem posiekane, suszone figi. Dobrej jakości twaróg połączyć z koglem-moglem (bez białka),wanilią i odrobiną świeżego, posiekanego imbiru, na koniec dodając figi. Tą masą sernikową smarujmy nasz placek Wonton, formujemy zgrabny stożek i smażymy na głębokim tłuszczu.

Racuchy z gruszką i oscypkiem

Przepis, który szczególnie mi przypadł do gustu to racuchy z gruszką. Nasze racuchy zaczynamy od przygotowania zaczynu jak na ciasto drożdżowego. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy żeby wyrosło. Dodajmy kefir lub zsiadłe mleko, mąkę, lekko ubite jajko, oscypek starty na tarce na grubych oczkach i cieniutkie plasterki dobrej gruszki. Formujemy racuchy i smażymy je na patelni na wolnym ogniu. Po dokładne przepisy zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Tam znajdziecie również pomysł co możemy zawinąć w tortillę, aby stworzyć wyjątkowe danie, oraz nową wersję pulpecików.

Farsz sernikowy zawijamy w ciasto Wonton

Karnawał, czyli jak Tesla zjadła Europejską motoryzację

Więcej odcinków ‘Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem