Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

0
39
Rak szyjki macicy to obok raka piersi, jajników i trzonu macicy najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy obchodzony jest każdego roku w styczniu. Organizatorem obchodów jest ECCA, czyli Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wysoką zachorowalność na ten typ nowotworu.

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – profilaktyka

Rak szyjki macicy, to obok raka piersi, jajników i trzonu macicy najczęściej występujący nowotwór u kobiet. W Polsce notuje się około 3000 zachorowań rocznie. Duże znaczenie w walce z chorobą ogrywa czas, ponieważ wczesna diagnoza daje możliwość wyleczenia w ponad 99% przypadków. Nieleczona i późno wykryta może prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tu profilaktyka. Każda kobieta powinna regularnie, przynajmniej raz na trzy lata wykonywać badanie cytologiczne. Dodatkowo raz na 5 lat warto zrobić badanie w kierunku wirusa HPV. Choroba w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów i dlatego często rozwija się niezauważalnie. Tylko regularne badania pozwolą wykryć chorobę, gdy nie jest jeszcze za późno.

Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju przebiega bezobjawowo. Dopiero gdy choroba jest bardziej zawansowana mogą pojawić się takie dolegliwości jak:

-delikatne krwawienia pomiędzy miesiączkami;

-dłuższe i obfitsze miesiączki niż zwykle;

-ból występujący w trakcie stosunku;

-krwawienia po stosunku;

-krwawienia pomenopauzalne ( po okresie przekwitania)

Gdy choroba jest już w bardziej zawansowanych stadiach pacjentki skarżą się na następujące dolegliwości:

-upławy (ropne, cuchnące);

-bóle w dole brzucha oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej;

-obrzęki kończyn dolnych;

-nadciśnienie;

-trudności w oddawaniu moczu lub stolca;

-krew w moczu i stolcu.

Przyczyny raka szyjki macicy

Każda kobieta przynajmniej raz na trzy lata powinna wykonać kontrolną cytologię

Do głównych przyczyn występowania raka szyjki macicy zalicza się przede wszystkim zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny. Ochronę przed zakażeniem dają szczepienia przeciw wirusowi. Dedykowane są one młodym kobietom i mężczyznom przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Do innych czynników zachorowania na raka szyjki macicy zaliczamy:

-wczesną inicjację seksualną oraz dużą liczbę partnerów seksualnych;

-wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych;

-dużą liczbę porodów;

-palenie papierosów;

-przewlekłe stany zapalne pochwy, jak również obniżenie odporności.

W ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy bezpłatne badanie przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Można je wykonać w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dlatego drogie Panie zadbajmy o siebie już dziś i korzystajmy z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Przeczytaj także: Akcja Movember – profilaktyka mężczyzny