Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie

278

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest Skocznia w Bad Mittendorf (HS235) Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie
Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie - Skocznia w Bad Mittendorf (HS235)

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – Po dość intensywnym weekendzie w Sapporo, Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Europy. Przed nami próba generalna przed zaplanowanymi na kolejny sezon mistrzostwami świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf. Te odbywały się jak dotąd na Kulm pięć razy.

W nadchodzący weekend mają odbyć się pierwszy raz w tym sezonie loty narciarskie. Rozpoczyna się walka Małą Kryształową Kulę. Na skoczni mamuciej Kulm o punkcie konstrukcyjnym K200 i rozmiarze HS 235. Zlokalizowana pomiędzy miejscowościami Tauplitz i Bad Mitterndorf w Austrii, na północnym zboczu góry Kulmkogel w masywie Dachstein. W minionych latach zawody bardzo często w tym miejscu utrudniał silny wiatr, ale ponoć na ten moment prognozy na kolejny weekend są dość optymistyczne.

Skocznia „Kulm-Skiflugschanze” jest największą skocznią naturalną na świecie. Mimo, że skocznia jest z obu stron osłonięta lasem, często panują tutaj niesprzyjające warunki pogodowe, wieje wiatr, dlatego wokół obiektu wzniesiono osłony, które zajmują 2800 metrów kwadratowych. Lokalizacja skoczni jest różnie określana, bowiem przez lata używane były zamiennie nazwy obu sąsiednich miejscowości. Tauplitz jest położone bliżej skoczni, z kolei Bad Mitterndorf – większe oraz bardziej znane turystycznie. 1 stycznia 2015 gmina Tauplitz została zlikwidowana i włączona do gminy Bad Mitterndorf, zatem obecnie prawidłowa jest raczej ta druga nazwa.

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – historia

Pierwszy skok oddano na niej 18 lutego 1950, zaś oficjalnie otwarta została 8 marca 1950 zawodami, w których zwyciężył Rudolf Dietrich. Na skoczni są regularnie organizowane zawody Pucharu Świata, jednak najważniejszą wydarzeniem są Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Po raz pierwszy taka impreza odbyła się w 1975 zwyciężył Karel Kodejska (Czechosłowacja). A następne w 1986 wygrał Andreas Felder (Austria). 1996 zwyciescą był Andreas Goldberger (Austria). W roku 2006 w konkursie indywidualnym triumfował Roar Ljokelsoy (Norwegia), a w konkursie drużynowym reprezentacja Norwegii w składzie: Bjorn Einar Romoren, Lars Bystol, Tommy Ingebrigtsen i Roar Ljokelsoy.

A co do zawodów Pucharu Świata to inauguracyjne konkursy zakończyły się zwycięstwem Matti Nykänena i Huberta Neupera. Dotąd rozegrano 24 konkursy, dziewięć z nich wygrali gospodarze. Dwa razy wygrał Polak – Adam Małysz, w 2005 roku oraz Piotr Żyła w 2020. Najwięcej razy wygrywał Austriak Gregor Schlierenzauer 3 zwycięstwa. A najwięcej razy na podium wskakiwał Austriak Andreas Goldberger, zwany jako „Goldi” jednak tylko raz był najlepszy. A jak było przypadku najmłodszego i oczywiście najstarszego zwycięzcy Primoż Peterka 17 lata i 347 dni. Słoweniec jest jedynym zwycięzcą w Bad Mitterndorf, który w dniu zwycięstwa nie miał skończonych osiemnastu lat. No i najtarszy Noriaki Kasai 41 lat, Kasai skoczył 196 i 197 metrów i ku uciesze kibiców oraz trenerów ze wszystkich krajów mógł cieszyć się z triumfu.

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – przebudowa

W czerwcu 2014 r. rozpoczęła się przebudowa skoczni, która zakładała skrócenie rozbiegu o 23 metry, podwyższenie progu o 12,6 metra, poszerzenie o kilka metrów zeskoku na całej jego długości, podwyższenie wieży sędziowskiej oraz przesunięcie punktu K ze 185 na 200 metr i punktu HS z 200 na 225 metr. A 8 stycznia 2015 pierwszy oficjalny skok na przebudowanej skoczni na odległość 190 metrów oddał Gregor Schlierenzauer.

Na zdjęciu jest skocznia Bad Mitterndorf - Kulm Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie.
Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – skocznia Bad Mitterndorf – Kulm

Latem 2015 r. ruszyła kolejna modernizacja skoczni, polegająca na podwyższeniu buli o ok. 2 metry w celu obniżenia paraboli lotu w pierwszej fazie oraz skróceniu strefy z belkami startowymi. Zdecydowano się też na instalację torów lodowych na rozbiegu. Zmiany te są wprowadzane w celu uzyskania pełnej zgodności skoczni z przepisami FIS odnośnie do budowy skoczni narciarskich.

Na obiekcie tym rozegrano Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016, a tytuł mistrzowski wywalczył Słoweniec Peter Prevc, który ustanowił podczas konkursu rekord skoczni osiągając 244 metrów.

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – Reprezentacja Polski

Thomas Thurnbichler trener polskiej kadry skoczków na konkursy w austriackim Bad Mitterndorf. Pięciu polskich skoczków narciarskich znalazło się w składzie na pierwsze w sezonie konkursy w lotach narciarskich. Na skoczni Kulm rywalizować będą: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny. W Austrii nie zobaczymy Pawła Wąska, który ostatnio skacze nieco gorzej i decyzją sztabu szkoleniowego przydadzą mu się dodatkowe treningi. Trener nie chce zabierać Pawła na wymagającą skocznię, jaką jest mamut w Kulm.

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – program

W Bad Mitterndorf odbędą się dwa konkursy indywidualne – w sobotę i w niedzielę. W piątek rozegrane zostaną treningi oraz kwalifikacje.

Program PŚ w Bad Mitterndorf:

Piątek, 27.01.2023

11:00 – Oficjalny trening

13:00 – Kwalifikacje

Sobota, 28.01.2023

13:00 – Seria próbna

14:15 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 29.01.2023

12:45 – Kwalifikacje

14:15 – Pierwsza seria konkursowa

Pierwsze loty narciarskie w tym sezonie – dramatyczne upadki

Skocznia w Kulm słynie również z bardzo groźnych upaków. Za najbardziej ekstremalną uchodzi edycja z 1986 roku. Doszło do trzech absolutnie mrożących krew w żyłach upadków, które do dziś sprawiają potworne wrażenie. Na zeskok z ogromną siłą upadali kolejno: Japończyk Masahiro Akimoto, Fin Ulf Findeisen oraz Norweg Rolf Age Berg. Festiwal makabrycznych upadków najgorzej skończył się dla tego pierwszego, który doznał otwartego złamania kości podudzia. Również pecha miał na skoczni w Kulm Thomas Morgenstern, który 10.01.2014 roku. Podczas treningu miał groźnie wyglądający upadek. Austriak zaraz po wybiciu się z progu spadł w okolicach 100. metra, uderzając głową i barkiem o zeskok. Nie będę publikował zdjęć czy nagrania wideo, ponieważ ze względu na bardzo drastyczne ujęcia.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Każdy może zostać wolontariuszem WOŚP

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia