Elektrykiem i hybrydą na prom dwie drogi armatorów

Elektrykiem i hybrydą na prom tobdwie drogi armatorów w których podążyli armatorzy linii promowych Havila Kystruten i TT-Line po sławnym pożarze samochodowca Felicity Ace w ubiegłym roku.

523

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Elektrykiem i hybrydą na prom Felicity Ace
Elektrykiem i hybrydą na prom Felicity Ace

W jakim kierunku pójdzie transport samochodów elektrycznych przez morze czyli, elektrykiem i hybrydą na prom dwie drogi armatorów. Pożar który miał miejsce na pokładzie samochodowca Felicity Ace spowodował, że armatorzy zajęli się ryzykiem z jakim wiąże się transport pojazdów elektrycznych drogą morską. Norweska linia promowa Havila Kystruten poinformowała o zakazie wjazdu na pokład aut z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. Jest to pierwsza tego typu decyzja, która jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Armator podkreśla także że tego typu pożar oznaczałby poważne ryzyko zarówno dla statku, pasażerów jak i dla załogi.

Zakaz przewozu aut elektrycznych i hybrydowych został wprowadzony po analizie przeprowadzonej przez firmę zewnętrzną Proactima AS. Firma ta stwierdziła że, w przypadku pożaru auta elektrycznego, konieczna będzie akcja gaśnicza obejmująca pomoc z zewnątrz. Gdyby zaś zaistniał pożar samochodu z napędem spalinowym, załoga powinna poradzić sobie z akcją gaśniczą we własnym zakresie. Sprzęt w który wyposażono statek powinien być wystarczający do tego typu akcji.

Elektrykiem i hybrydą na prom Havila Capella
Elektrykiem i hybrydą na prom Havila Capella

Elektrykiem i hybrydą na prom – Havila Kystruten

Na uwagę zasługuje fakt że Havila Kystruten posiada w składzie swojej floty między innymi prom Havila Capella. Prom uhonorowano nagrodą Next Generation Ship Award, za niskoemisyjny napęd hybrydowy złożony z silników napędzanych LNG sprzężonych z napędem elektrycznym. Akumulatory warzące 86 ton posiadają pojemność 6,1 MWh i pozwalają odbyć kilkugodzinny rejs w trybie bezemisyjnym.

Havila Kystruten podaje że jej statki wyposażone są w akumulatory trakcyjne. Zamontowano je w odizolowanych od otoczenia, ognioodpornych pomieszczeniach wyposażonych w dodatkowe urządzenia gaśnicze.

Jak widać, trend promowania ekologicznych napędów nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Trzeba wiedzieć że Norwegia jest pierwszym krajem w Europie, w którym już teraz sprzedaż aut z napędem elektrycznym jest znacznie większa niż pojazdów z napędem spalinowym.

Raport firmy ubezpieczeniowej Allianz mówi, że pożary statków stają się coraz większym problemem. Transport morski baterii litowo-jonowych zamontowanych w pojazdach lub osobno, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko ugaszenia ewentualnego pożaru. Taki pożar trwa dłużej, a akcja gaśnicza wymaga większej ilości środków gaśniczych.

Elektrykiem i hybrydą na prom Nils Holgersson Tt-line Green ship
Elektrykiem i hybrydą na prom Nils Holgersson Tt-line Green ship

Elektrykiem i hybrydą na prom – TT-Line montuje ładowarki

Innym kursem podążył niemiecki armator TT-Line którego promy pływają między Szwecją, Litwą, Polską i Niemcami. Kiedy na promach Havila Kystruten wprowadzany jest zakaz przewozu elektryków, na jednostkach armatora TT-Line montowane są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Tzw. „Green Ships” TT-Line wyposażono w 32 Wallboxy, które podczas rejsów mogą ładować auta z mocą 40 kW (prąd stały) lub 11 kW (prąd zmienny).

Ma to przyczynić się do przyszłego rozwoju użytkowania samochodów elektrycznych i zaoferować klientom usługę naładowania akumulatora e-samochodu podczas rejsu przez Bałtyk.
Zaparkuj na pokładzie naszego Zielonego Statku i naładuj akumulator swojego e-samochodu podczas rejsu przez Bałtyk.
Wybór punktu ładowania zależy od jego dostępności podczas rejsu. Za alokację do odpowiedniego miejsca ładowania odpowiada załoga TT-Line. Wtyczki obu stacji ładowania są kompatybilne ze wszystkimi złączami pojazdów elektrycznych.

Cena za podłączenie pojazdu elektrycznego do stacji ładowania wynosi 130 PLN.

4,000 Bentleys, Porsches i Audi spłonęło w pożarze statku towarowego Felicity Ace.

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie. Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2023 to jest to.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia