Głód w nocy? Sprawdź co może oznaczać! Okazuje się, że niewinne, nocne schadzki z lodówką mogą być źródłem wielu dolegliwości. Jak z nimi walczyć?
Głód w nocy – sprawdź co może oznaczać
Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach uczucie głodu może być całkowicie naturalne. Przykładowo kobiety mają większy apetyt w czasie ciąży lub w trakcie PMS. W przypadku mężczyzn głód pojawia się np. po wysiłku fizycznym. W nocy naturalnie spada poziom glukozy. Dlatego uczucie głodu może nas wybudzić nawet w środku nocy. Problem pojawia się, gdy dzieje się to zbyt często. Jak wyżej wspomnieliśmy, nocne podjadanie może być skutkiem różnych dolegliwości. Jedną z nich są różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie poprzez podjadanie walczymy ze stresem. Co więcej, nadmierny stres powoduje szybsze gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dodajmy, że w stresie najczęściej sięgamy po słodkie przekąski i dania typu fast food. Uczucie nocnego głodu ma również silny związek z niedoborem snu. Wówczas w naszym organizmie zwiększa się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu.
Głód w nocy – skąd się bierze?
Równie niebezpieczne może być regularne spożywanie słodyczy. Jak wiemy, duża zawartość cukru syci nas tylko na moment. Wówczas poziom glukozy najpierw intensywnie rośnie, a następnie równie szybko opada. Prowadzi to do częstego uczucia głodu. Nocne podjadanie może być także pewnego rodzaju problemem cywilizacyjnym dzisiejszych czasów. Nasze posiłki są niezdrowe, a co gorsze – nieregularne. Między posiłkami robimy też zbyt duże przerwy. Niestety skutkiem jest nieustanne uczucie głodu, także w nocy. Pamiętajmy zatem, by jeść częściej, a mniej. Uczucie głodu może być skutkiem nie tylko braku jedzenia, ale i odwodnienia. Dlatego nie zapominajmy o regularnym uzupełnianiu płynów. Nie pomaga także nadużywanie alkoholu. Doskonale wiemy, że na zakrapianej imprezie zawsze chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski. Głód w nocy może być również spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych, czy środków na astmę.
Głód w nocy a zespół nocnego jedzenia
Nocne napady głodu mogą być spowodowane zespołem nocnego jedzenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaburzenie związane z napadami głodu w porach nocnych, poza godzinami tradycyjnych posiłków. Zmagający się z tym problemem nie są w stanie kontrolować swoich ataków. Sama dieta bardzo często składa się również z tłustych, słodkich i kalorycznych potraw. Niezależnie od przyczyny, napadowe ataki głodu należy leczyć. Nieleczone mogą powiem prowadzić m.in. do otyłości, cukrzycy, czy depresji. W tym wypadku warto skonsultować się m.in. z dietetykiem, czy psychoterapeutą.
Głód w nocy – jeść czy nie?
W trosce o zdrową sylwetkę panuje przekonanie, że nie należy jeść kolacji. W niektórych przypadkach jest jednak ona wręcz wskazana. Przykładowo osoby z cukrzycą nie mogą zasypiać z uczuciem głodu, gdyż może dojść do gwałtownego spadku cukru. Ponadto mamy także kilka innych dolegliwości, w których niezbędne jest utrzymywanie indeksu glikemicznego na odpowiednim poziomie. Kolacja może być zatem bardzo dobrym rozwiązaniem. Grunt, by była lekka, zdrowa i co najważniejsze – o odpowiedniej porze. Jako lekką, ostatnią przekąskę możemy potraktować m.in. naturalny jogurt, orzechy, czy niektóre owoce. Odpowiedni indeks glikemiczny zapewni również np. zupa z soczewicy. Z kolei jednym z najczęściej popełnianym przez nas błędów jest brak śniadania. Wygłodzeni, najadamy się wówczas do syta, czym tylko rozpraszamy nasz układ trawienny. Podsumowując, jeśli chodzi o głód w nocy, to należy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie z nim walczyć.
Przeczytaj także: Zdrowe i tanie odżywianie