Mój Wawer i fundacja L’Arche

Gościem Radia Bezpieczna Podróż w audycji Mój Wawer prowadzonej przez Dominika Morawskiego jest pani Katarzyna Grzybek z fundacja L'Arche która jest asystentką osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mój Wawer i fundacja L'Arche realizują wspólnie ten projekt na terenie Warszawskiej Radości.

485

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ARKA WARSZTATY Mój Wawer i fundacja L’Arche
ARKA WARSZTATY Mój Wawer i fundacja L’Arche.

Dziś gościem Radia Bezpieczna Podróż prowadzonej przez Dominika Morawskiego będzie pani Katarzyna Grzybek w audycji Mój Wawer i fundacja L’Arche. Pani Katarzyna jest asystentką osób z niepełnosprawnością intelektualną fundacji L’Arche w Warszawie. Poprzez zetknięcie się z osobami niepełnosprawnymi i fundację “Wiara i Światło” pani Katarzyna wybrała studia z pedagogiki specjalnej. Tam też nabyła wiedzę na temat osób z niepełnosprawnością. Decyzja o podjęciu tej trudnej i wymagającej pracy pojawiła się przez przypadek i zapadła spontanicznie. Do tej chwili jest uważana przez naszą bohaterkę za właściwą i na daną chwilę nic nie wskazuje, żeby miała się zmienić.

Fundacja L’Arche w Warszawie to dwa dzieła. Kameralny dom dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w którym podopieczni mają warsztaty zajęciowe. Wykonują również inne czynności odbywające się w każdym domu. Drugim rodzajem pomocy jest wsparcie asystenckie dla osób, które mieszkają we własnych domach. Tu asystenci odwiedzają podopiecznych i wspólnie spędzają czas. W ramach tego odwiedzane są muzea, galerie lub po prostu wspólnie opiekun i niepełnosprawny spędzają czas na świeżym powietrzu.

Punkty wsparcia w Fundacji L’Arche charakteryzują się tym, że jeden opiekun przypada na jednego podopiecznego. Zbliża to ich do siebie i prowadzi do nawiązywania przyjaźni.

Mój Wawer i fundacja L’Arche

Fundacja L’Arche w Warszawie oprócz tej lokalizacji posiada również cztery inne na terenie Polski. Kolejne dwa w Opolu i Bydgoszczy mają szansę powstać, gdyż są chętni, żeby je zorganizować. Sama idea powstania i pierwszy dom fundacji L’Arche, czyli domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną powstał we Francji w połowie lat 60. XX wieku. Od tej pory domy tego typu powstają na całym świecie.

Domy Fundacja L’Arche dają możliwość wyciszenia, odpoczynku i cieszenia się małymi rzeczami, o których w obecnych czasach rzadko się pamięta.

Rezultaty działań pomocowych podopiecznym przychodzą w różnym czasie i nie zawsze widać tego efekt natychmiast.

Placówki Fundacji L’Arche posiadają mają tę przewagę nad pozostałymi, że są kameralne i dzielą przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami w normie intelektualnej. Charakteryzuje się to wspólnym zamieszkaniem. Wspólnoty L’Arche starają się poznawać inne osoby nie tylko z terenu Polski, ale również ze świata i wymieniać doświadczenia. Współpraca polega również na wycieczkach i odwiedzinach.

Osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą nas nauczyć szczerości, radości i dążenia do realizacji pragnień. Dzięki takim domom uczymy się, że wspólnie możemy osiągnąć więcej, mając przyjaciół, którzy będą nas rozumieć i akceptować takimi, jakimi jesteśmy.

Oficjalna strona fundacji L’Arche Warszawa gdzie znajdziemy więcej informacji oraz zapoznamy się z historią.

10 lat Punktu Wspólnota L’arche Warszawa (11/06/2022)

Podsumowując zapraszamy do słuchania audycji z cyklu Mój-Wawer na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia