Tymbalik – gwiazda PRL-u i nie tylko

0
137
W dzisiejszej audycji z cyklu "Kulinarna Nawigacja" Jarosław Uściński zdradza nam przepisy na wielkanocne dania z ryb

W dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” Jarosław Uściński i Paweł Kubalski wrócili pamięcią do czasów PRL-u i przejażdżki Teslą. Pan Jarosław wraz z żoną “odkopali” także stare przepisy, którymi kucharz podzielił się z nami na antenie.

Rozmów o elektrykach ciąg dalszy…

Tradycyjne chyba już, Panowie rozpoczęli audycję od motoryzacji. Wrócili pamięcią do zeszłotygodniowej przejażdżki Teslą, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Zauważyli przy okazji, że ceny samochodów elektrycznych tzw: “dostawczaków”, które są niezbędne, na przykład, przy prowadzeniu restauracji, są zbyt wygórowane. Za taki samochód przedsiębiorca musi zapłacić na chwilę obecną nawet 140 tyś złotych. Rząd co prawda dofinansowuje zakup elektryka, przedsiębiorcom, którzy zadeklarują dużą ilość przejechanych kilometrów, co niestety trafia tylko do kieszeni producentów.

Tymbalik – gwiazda PRL-u i nie tylko – zdrowe i smaczne jedzenie tamtych czasów

Tymbalik, to drobiowa galaretka przygotowana ze skrzydełek kurczaka z warzywami i jajkiem

W dzisiejszej audycji Pan Paweł i nasz gość wrócili do czasów PRL-u, a dokładniej rzecz ujmując, do kuchni tamtych lat. Przyznali, że jedzenie wówczas było na pewno zdrowsze i smaczniejsze, ponieważ bazowało na naturalnych składnikach i wywarach. Pan Jarosław wraz z żoną, “dokopali się” do starych przepisów, na pyszne dania rodem z PRL-u, którymi kucharz podzielił się z nami. Pierwszym z nich było jajko poszetowe, które możemy przyrządzić w galarecie. Jest to jajko gotowane w koszulce. Wybite wprost do wody, która powinna być lekko osolona i zakwaszona octem. Gotujemy je 3 minuty na wolnym ogniu, do momentu ścięcia się białka, przy równoczesnym zachowaniu płynnego żółtka. Możemy je podać z szynką w galarecie.

Kolejnym przepisem kojarzącym się typowo z PRL-em, jest tymbalik, przygotowany z kurczaka z warzywami. Te drobiowe galaretki przygotujemy najlepiej ze skrzydełek, które musimy bardzo długo gotować, aby wydobyć z nich kleistość i kolagen. Dlatego do gotowania używamy niewielką ilość wody, tak aby nam się to później ładnie ścięło. Oczywiście dodajmy włoszczyznę, przypaloną cebulkę, liść, ziele, pieprz w ziarenkach i odrobinę soli. Możemy dorzucić 2-3 kawałki podudzia z kurczaka. Na dno filiżanki wykładamy jajko gotowane, groszek oraz marchewkę i zalewamy przygotowanym wywarem z kawałkami mięsa. Po dokładny przepis i więcej ciekawostek zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tymbalik – gwiazda PRL-u i nie tylko…

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziesz pod tym linkiem