Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest skocznie w Willingen MuhlenkopfschanzeWillingen kolejny przystanek skoki narciarskie.
Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie - Muhlenkopfschanze Willingen.

Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie – Kolejnym przystankiem na trasie najlepszych skoczków świata będzie Willingen na skoczni Muhlenkopfschanze w ramach Pucharu Świata. W Niemczech zaplanowano aż trzy konkursy, w tym dwa indywidualne i jeden konkurs mieszany. Za nami już 18 z zaplanowanych w tym sezonie 32 konkursów indywidualnych Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawody w tej miejscowości od jakiegoś czasu stale goszczą w kalendarzu PŚ.

Muhlenkopfschanze – duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K130 i rozmiarze HS 147. Zlokalizowana w niemieckiej miejscowości Willingen, na północno-wschodnim, zalesionym zboczu szczytu Muhlenkopf w Górach Rothaar, od której obiekt wziął swą nazwę.

Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie – historia

Pierwszą skocznię narciarską na górze Mühlenkopf zbudowano w 1925 r., a mierzyła ona 35 m. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1926 r. W 1930 r. obiekt zmodernizowano, a w 1931 r. pierwsze zawody wygrał na niej Erich Recknagel. W 1950 r. rozbudowano ją do rozmiaru dużej skoczni z wieżą najazdową, zaś inauguracja nastąpiła 14 stycznia 1951. Mühlenkopfschanze była wówczas czwartą pod względem wielkości skocznią narciarską świata. W 1956 r. odbyły się na niej mistrzostwa Niemiec w skokach narciarskich. A w 1960 r. zawaliła się wieża najazdowa, której resztki rozebrano latem 1962 r. W 2000 r. obiekt przeszedł gruntowną modernizację, zburzono starą skocznię, a na jej miejscu powstała nowa, na której możliwe stały się odległości powyżej 140 metrów. Obiekt posiada sztuczne oświetlenie.

Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie – rekordy i konkurs

Rekord skoczni od 29 stycznia 2021 należy do Klemensa Murańki, który w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata skoczył tu 153 metry. Adam Małysz uzyskał tutaj swój rekord wysokości łącznej noty (na skoczni dużej) równy 316 punktów. Jednak najlepszym w tej kategorii jest Niemiec Sven Hannawald, który w 2003 na tym obiekcie uzyskał notę 328,2. W obu swoich skokach w tym dniu otrzymał dziewięć (na dziesięć) not po 20 punktów za styl.

Od sezonu 2017/2018 zawody Pucharu Świata w Willingen tworzą cykl Willingen Five (w 2021 nazwa została zmieniona na Willingen Six). Jego zwycięzcami zostali chronologicznie Kamil Stoch, Ryoyu Kobayashi, Stephan Leyhe i Halvor Egner Granerud. Główna nagroda w tym mini-cyklu to 25 000 euro.

Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie – terminarz

Piątek, 03.02.2023

13:15 – Oficjalny trening

16:00 – Konkurs drużyn mieszanych

18:15 – Kwalifikacje

Rywalizacja PŚ w Willingen rozpocznie się w piątek. Jak wygląda na piątek skoki narciarskie terminarz? Godzina 13:15 to początek oficjalnego treningu. Od 16:00 będziemy emocjonować się rywalizacją konkursu drużyn mieszanych, które złożone standardowo już będą z dwóch skoczkiń i dwóch skoczków. Z kolei o 18:15 ruszą kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego.

Sobota, 04.02.2023

15:00 – Seria próbna

16:10 – Konkurs indywidualny

W sobotę o godzinie 15:00 rozpocznie się seria próbna. A oczywiście tuż po niej, o godzinie 16:10 pierwsza seria konkursowa PŚ w Willingen. Liczymy, że Dawid Kubacki spisze się w niej dobrze i odrobi część strat do Halvora Egnera Graneruda, który odbił koszulkę lidera Pucharu Świata w zeszły weekend.

Niedziela, 05.02.2023

14:30 – Kwalifikacje

16:00 – Konkurs indywidualny

Jeśli chodzi o skoki narciarskie kiedy w niedzielę, to tutaj jeśli chodzi o terminarz, godziny ważne są dwie. Przede wszystkim o 14:30 rozpoczną się kwalifikacje, a tuż po nich o 16:00 drugi konkurs indywidualny PŚ w Willingen.

Willingen kolejny przystanek skoki narciarskie – Biało-Czerwoni

Oczywiście już wiemy wszystko, jeśli chodzi o skoki narciarskie Willingen. Pozostaje więc trzymać kciuki za biało-czerwonych. Przed startem weekendu w Willingen przewaga Halvora Egnera Graneruda nad Dawidem Kubackim wynosi 112 punktów, a więc w klasyfikacji generalnej jeszcze wiele może się pozmieniać. Oczywiście liczymy, że z korzyścią dla Dawida i również miejmy nadzieję znów na dobry, zdecydowanie lepszy występ biało-czerwonych aniżeli miało to miejsce w Kulm.

Jestem, bardzo ciekaw komu w Willingen na skoczni Muhlenkopfschanze dopiszę szczęście. Dlatego będę oglądał i śledził wszystkie skoki każdego skoczka. Oczywiście jako fan i kibic skoków mam ogromną nadzieję, że forma, styl, doświadczenie i umiejętności będą powodem do zajmowanych miejsc przez zawodników. Ponieważ ostatnio często bywa tak, że głównym bohaterem, są warunki i ciągła zmiana belki startowej.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Loty narciarskie w Bad Mitterndorf

Brak postów do wyświetlenia