Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej. Fundacja „Pomocna Dłoń” została założona w 1990 r. z myślą o zapewnieniu pomocy dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Szczególnie dotyczy to zapewnieniu stałego miejsca pobytu tym osobom, gdy zabraknie już rodziców”.
Dziś Dominik Morawski w cyklu audycji Mój Wawer, rozmawiał z panią Zdzisławą Dzierzbicką działaczką fundacji „Pomocna Dłoń” . Pani jest jednocześnie matką osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
W domu całodziennego pobytu zamieszkuje na tą chwilę 30 osób. Od 2006 roku za zgodą wojewody mazowieckiego pozwolono uzyskać status Domu Pomocy Społecznej spełniając wymogi ustawy o pomocy społecznej. Fundacja jest jednocześnie organizacją pożytku publicznego dzięki podpisaniu umowy z urzędem miasta. Od ponad 20 lat podopieczni domu mają zajęcia terapeutyczna na terenie domu oraz jeżdżą na zajęcia terapii zajęciowej, wycieczki lub m.in. do teatru. Na terenie domu działa Klub Olimpiad Specjalnych a podopieczni uczestniczą w zajęciach na pływalni oraz kręgielni.
Fundacja „Pomocna Dłoń” nie tylko kręglę
Do czasu pandemii Covid-19 zawodnicy należący do KOS od wielu lat startowali w zawodach lekkoatletycznych, pływackich lub kręglarstwie. Na szczęście w dalszym ciągu istnieje mniejsza grupa, która uczęszcza na pływalnię, startuje w corocznym wojewódzkim mitingu Olimpiad Specjalnych, większa grupa startuje w podobnych zawodach na kręgielni.
Podopieczni są również wolontariuszami podczas zawodów sportowych Olimpiad Specjalnych.
Jak mówi pani Zdzisława Dzierzbicka głównym celem Fundacji „Pomocna Dłoń”, było uruchomienie domu i to się udało. Dyrekcja, pracownicy domu i fundatorzy właściwie działają na dobro swych podopiecznych. Dom Fundacji „Pomocna Dłoń” ma być namiastką domu rodzinnego i doskonale spełnia te warunki. Jak dowiedzieliśmy się od pani Zdzisławy podczas pandemii Covid-19 nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania. Dowodzi to, że opieka jest tu na naprawdę wysokim poziomie.
W celu zamieszkania w Domu Fundacji „Pomocna Dłoń” należy zgłosić się do WCPR i wypełnić odpowiednie.
Więcej informacji o Fundacji „Pomocna Dłoń” uzyskasz na stronie internetowej O Fundacji – Fundacja „Pomocna Dłoń” (dpspomocnadlon.pl)