Skóra naczynkowa pod kontrolą

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skóra naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Skóra naczynkowa pod kontrolą możliwa jest tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji! Z kłopotliwymi „kolorami” zmaga się wiele kobiet, wystarczy odrobina słońca, chłodu czy alkoholu, a nasza twarz robi się czerwona. Popękane naczynka staramy się wówczas ukryć pod makijażem, jednak aby pozbyć się ich na stałe, najlepiej będzie je wyleczyć.

Przyczyny cery naczynkowej

Cera naczynkowa to problem dobrze znany wielu kobietom, rzadziej występuje u mężczyzn. Najczęściej przejawia się występowaniem rumienia na twarzy lub teleangiektazji, czyli popękanych naczynek. W większości, bo aż w 80% przypadków, problemy z cerą naczynkową wynikają z predyspozycji genetycznych. Na szczelność naczynek wpływ mają również hormony, przede wszystkim estrogen. Dlatego do zwiększenia wrażliwości skóry dochodzi najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży, czy menopauzy. Z wiekiem naczynka otoczone włóknami kolagenowymi, tracą elastyczność, co z kolei prowadzi do tego, że częściej rozszerzają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest także typ cery, jaką posiadamy. W grupie większego ryzyka znajduje się cienka, sucha, wrażliwa oraz alergiczna. Wpływ na cerę naczynkową mogą mieć również problemy zdrowotne i niektóre leki, zwłaszcza sterydy.

Osoby zmagające się z cerą naczynkową powinny unikać opalania się, a także częstych wizyt w solarium. Promienie UV mają bowiem niszczący wpływ na włókna kolagenowe. Wiatr, mróz, gorące powietrze, duża wilgotność i nadmierna suchość powietrza również źle wpływają na naszą skórę. Niekorzystny wpływ ma również dym papierosowy, nieprawidłowa dieta (mocna kawa, herbata, napoje gazowane, ostre przyprawy i alkohol). Musimy też pamiętać o prawidłowej pielęgnacji cery naczynkowej.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Przy cerze naczynkowej musimy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ostrych przypraw i alkoholu

Pielęgnacja cery naczynkowej wydaje się trudna i skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i stosować odpowiednie kosmetyki. W pielęgnacji tego typu cery bardzo ważne jest przede wszystkim wzmacnianie jej bariery ochronnej przed utratą wilgoci, czyli odpowiednie nawilżenie. Zadbajmy również, aby preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji zawierały składniki działające wzmacniająco i uszczelniająco. Mowa tu o takich składnikach, jak: rutyna, kasztan, oczar wirginijski, cynk czy miłorząb japoński. Wrażliwa skóra naczynkowa doceni kosmetyki hipoalergiczne, bezzapachowe, pozbawione drażniących barwników i konserwantów. W swoim składzie powinny mieć witaminy C, E i K. Świetnym dopełnieniem będzie przyjmowanie doustnie witamin z grupy B, PP oraz C. Ukojenie naszej skórze przyniesie również alantoina, pantenol oraz algi morskie.

Skóra naczynkowa nie lubi chlorowanej wody, dlatego do mycia lepiej używać przegotowanej lub mineralnej. Niekorzystne jest również używanie gorącej wody i preparatów zawierających alkohol. Zalecane są delikatne preparaty myjące, najlepiej w formie żelu lub kremu. Cera naczynkowa wymaga także regularnego złuszczania martwego naskórka. Należy jednak unikać peelingów chemicznych i ziarnistych. Najlepszy będzie łagodny peeling enzymatyczny, który subtelnie rozpuści martwy naskórek. Nie należy stosować maseczek, pod którymi dochodzi do wytwarzania ciepłego i wilgotnego środowiska sprzyjającego poszerzaniu naczyń. Do demakijażu używajmy tylko delikatnych płynów micelarnych.

Skóra naczynkowa pod kontrolą – trądzik różowaty

Na drobne naczynka najlepiej zastosować światło lasera

Słabe ścianki naczyń są łatwo przepuszczalne dla przenikających do skóry czynników zapalnych. To jedna z przyczyn rozwoju trudnego w leczeniu trądziku różowatego. W momencie gdy oprócz widocznych naczyń krwionośnych pojawiają się grudki i krostki, oznacza to, że w procesy chorobowe zostały włączone również gruczoły łojowe. Trądzik różowaty jest chorobą często występującą rodzinnie o charakterze przewlekłym i nawracającym. Przy skutecznej profilaktyce da się go jednak opanować i sprawić, aby cera wyglądała zdrowo i pięknie. Najważniejsze jest wówczas zapobieganie rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, wzmacnianiu ich i zmniejszaniu rumienia tak jak w przypadku pielęgnacji skóry naczynkowej. Trądzik różowaty leczy się między innymi metronidazolem czy kwasem azelainowym. W przypadku grudek i krostek należy przyjmować antybiotyki doustnie. Istotną rolę odgrywa również ochrona przeciwsłoneczna. W przypadku trądziku różowatego należy stosować kremy z wysokimi faktorami SPF 50+.

Dieta dla osób z cerą naczynkową

To co jemy na co dzień, ma ogromny wpływ na stan naszej cery. W momencie kiedy nasza dieta jest oparta na pokarmach o niskiej wartości odżywczej, a obfitującej w cukier i chemię, mamy większą skłonność do wyprysków i zmarszczek. Jadłospis bogaty w witaminy, minerały, aminokwasy, antyoksydanty i cenne kwasy tłuszczowe, sprawi, że nasza skóra będzie promienna i jędrna. Dieta dla osób z cerą naczynkową nie może zawierać ostrych przypraw. Unikajmy więc papryczek chili i jalapeno, chrzanu, ostrych musztard, octu oraz wszelkich sosów z tymi składnikami. W połączeniu z wysoką temperaturą dania te bowiem będą skutkowały rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Do diety należy natomiast włączyć substancje, które wzmocnią naczynia krwionośne. W naszym jadłospisie powinny znajdować się chude mięso, ryby, wątróbka, ostrygi, kasze oraz ziarna dyni i słonecznika. Jeśli chodzi o warzywa, zjadajmy więcej marchwi, szpinaku, brokuła, brukselki, jarmużu czy papryki. Warto też spożywać świeże, polskie owoce oraz pietruszkę.

Skóra naczynkowa pod kontrolą – leczenie światłem lasera

Lekami zewnętrznymi i miejscowymi nie wyleczymy jednak na trwałe rozszerzonych naczyń krwionośnych. Drobne naczynka najlepiej zamykać laserem. Precyzyjna wiązka światła lasera (o określonej długości fali) przechodzi przez skórę i w zetknięciu z barwnikiem krwi (hemoglobiną) zmienia się w ciepło, powodując obkurczenie i zamknięcie naczynia. Po 3-4 tygodniach ulega ono całkowitemu wchłonięciu, a krew w efekcie wybiera inną drogę przepływu. Laser nie uszkadza naskórka, zabieg jest mało inwazyjny i koncentruje energię tylko na leczonej tkance. Choć jest nieco bolesny, daje od razu widoczne rezultaty. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwiona i opuchnięta, należy ją wówczas smarować kremem przeciwzapalnym i regenerującym. Konieczna jest również ochrona wysokim filtrem SPF 50+. Zabieg najlepiej wykonać jesienią lub zimą, kiedy nasza skóra nie jest tak bardzo narażona na ekspozycję na słońce. Dodajmy jednak, że laseroterapia nie zabezpiecza przed nawrotem problemu, a całkowite zamknięcie rozszerzonych naczyń wymaga czasem 2-3 zabiegów.

Jakie zabiegi dla cery naczynkowej

W przypadku cery naczynkowej oprócz leczenia laserem zalecany jest także zabieg mezoterapii, zarówno bezigłowej jak i mikroigłowej. Zabieg ten pozwala na wzmocnienie naczynek krwionośnych oraz stymuluję jej naturalne procesy regeneracyjne. Ułatwia leczenie tzw. pajączków i zapobiega ich ponownemu powstawaniu. Kolejnym wskazanym zabiegiem będzie fotoodmładzanie. Zabieg ten wykorzystuje technologię intensywnego impulsu światła, pozwalając między innymi na rozwiązanie problemu kruchych, pękających naczynek. Poprawia również jędrność i elastyczność skóry, dzięki czemu odzyskamy promienny wygląd. Peeling to kolejny, znakomity sposób na pobudzenie naturalnej regeneracji skóry naczynkowej. Musi to być jednak właściwe przemyślana terapia. Zaleca się stosowanie peelingu ferulowego, azelainowego oraz migdałowego. W przypadku bardziej wymagającej skóry możemy zastosować peeling z retinolem, który jest znakomitym sposobem na objawy starzenia się skóry.

Przeczytaj także: Tajemnica pięknej cery dojrzałej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia