Relacja w związku – jak ją utrzymać?

362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Relacje w związku
Nawet wieloletni związek nie powinien być pretekstem do tego, by przestać o siebie dbać.

Każdego roku Walentynki mogą skłaniać pary do refleksji w jakim stopniu są odpowiednio dobrani. Relacja w związku – jak ją utrzymać? Czy święto zakochanych powinno być obchodzone częściej niż raz w roku? Zapraszamy na rozmowę z Sandrą Bujnowską, która za miłością wyruszyła aż do Wielkiej Brytanii 

Relacja w związku – Walentynki przez cały rok 

Walentynki od lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Są i jednak sceptycy tego święta, którzy zarzucają mu zbyt dużą komercjalizację miłości. Rzeczywiście w okolicach 14 lutego na półkach sklepowych aż roi się od kolorowych maskotek, gadżetów, czy poduszek w kształcie serca. Z kolei do kwiaciarni prowadzą nas ogromne kolejki. Czy w prawdziwej miłości obchody Walentynek mają jednak jakiś sens? Według Sandry Bujnowskiej każdy dzień w roku powinien być idealną okazją do tego, aby sprawić przyjemność wyjątkowej osobie. „Nie ma to moim zdaniem większego znaczenia, jeżeli przez cały rok sytuacja w związku jest taka sobie, a w Walentynki obsypujemy się prezentami i mamy piękne, romantyczne chwile ze względu na to, że tak naprawdę nawet ze względu na moje doświadczenia – każdego dnia powinno doceniać się to, co się ma” – podkreśla nasz gość. W związku z tym święto zakochanych powinno być świętem całorocznym. 

Czy okazanie uczucia drugiej osobie faktycznie musi wiązać się z wręczaniem 14 lutego kwiatów i poduszek w kształcie serca?

Związek, który się nie nudzi 

Od lat psychologowie wyróżniają poszczególne etapy każdego związku. Pierwszym z nich jest faza zakochania się, w której mamy ochotę nieustannie przebywać w towarzystwie tej drugiej osoby. Z upływem czasu zaczynamy coraz bardziej emocjonalnie się angażować. Następnie przychodzi pora na etap przyjacielski, gdzie ważniejsze od namiętności staje się wzajemne zaufanie. Niestety po upływie tego etapu wiele par zaczyna się sobą nudzić i następuje rozpad relacji. Dlatego tak ważne jest, aby do tego nie dopuścić. Tym bardziej że początkowa pierwsza fascynacja zwykle nie trwa zbyt długo. Z kolei to, co najczęściej psuje naszą relacje to postawa pt. „skoro już jestem w związku z tą osobą, to nie muszę o nią zabiegać”. Wówczas druga strona zaczyna czuć się zaniedbana i odrzucona. W związku z tym pamiętajmy, by każdy dzień traktować tak, jakby to była nasza pierwsza wspólna randka. W przeciwnym razie dojdzie do rozpadu relacji. 

Relacja w związku – idealnie dobrani 

Według Sandry Bujnowskiej stagnacji w związku można zapobiec. W tym celu pary powinny same tworzyć sobie atmosferę taką jak na początku znajomości. „Fajnie jest raz na jakiś czas pójść do restauracji, gdzie byliśmy na początku naszego związku, pójść obejrzeć film, który oglądaliśmy razem na początku naszej relacji” – zaznacza nasz gość. Bardzo ważne jest nie tylko wracanie do miłych wspomnień, ale i budowanie nowych, kolejnych wspólnych pasji. Dzięki temu nasza relacja nieustannie będzie nas zaskakiwać. Niestety to, co najczęściej zabija związek to rutyna. Tymczasem jak ludzie powinni się dobierać? Zwykle mówi się, że przyciągają się podobieństwa. Jest w tym sporo sensu. Warto jednak zaznaczyć, że na początku zwykle szukamy pewnego rodzaju ideału, czyli kogoś, kto jest naszym autorytetem. Dlatego mogą to być osoby, które charakterami są podobne do naszych rodziców lub przeciwnie. Wiadomo również, że zbyt różne charaktery także nie przetrwają ze sobą zbyt długo. 

Jedną z najgorszych jest na każdym etapie związku jest tłumienie emocji i udawanie kogoś, kim się nie jest.

Co z aplikacjami randkowymi? 

„Znam kilka par, które poznały się poprzez aplikację randkową i dziś tworzą szczęśliwe małżeństwa” – dodaje Sandra Bujnowska. Zaznacza jednak, że w wirtualnej przestrzeni należy uważać. I tam bowiem zdarzają się osoby, które logują się tylko po to, by następnie wykorzystać uczucia drugiego człowieka. Dlatego też pamiętajmy, aby przed pierwszym poznaniem zwyczajnie dobrze się poznać. Na pewnym etapie relacje określamy jako związek przyjacielski. Jak się okazuje jest to jeden z najważniejszych etapów. Najbardziej udane związki to bowiem takie, w którym mamy przyjaciela, powiernika i partnera w jednej osobie. To właśnie takie relacje są w stanie przetrwać najdłużej. Także miłość, która zaczyna się od przyjaźni uznawana jest za niezwykle trwałą, gdyż wtedy pary zwyczajnie się ze sobą nie nudzą. 

Żyć długo i szczęśliwie 

Według Sandry Bujnowskiej nie ma znaczenia, czy pary poznały się na jednym z portali randkowych, czy w zupełnie innych okolicznościach. Jeżeli ludzie są odpowiednio dobrani to relacja w związku z i tak przetrwa. A co jest w tej kwestii szczególnie ważne? „Szacunek. Przede wszystkim szacunek do drugiej osoby. Dawanie sobie przestrzeni – nie zamykajmy drugiej połówki w złotej klatce, bo to jest najgorsze co możemy zrobić” – podkreśla Sandra Bujnowska. Kolejny punkt to dawanie ukochanej osobie wolności i przestrzeni do realizacji pasji, która niekoniecznie musi być naszą wspólną. W ten sposób będziemy mogli wzajemnie o siebie zadbać. Nie należy zapominać również o szczerości, gdzie mówimy sobie nie tylko o tym, co jest dobre, ale i co jest złe. Rozmowy z Sandrą Bujnowską miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać na naszej antenie w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Sandrą Bujnowską

Możecie także posłuchać: Jak rozmawiać z toksycznymi ludźmi?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia