Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023

629

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023. Na zdjęciu z lotu ptaka, widoczna replika hiszpańskiego żaglowca ANDALUCIA.
Zapraszamy na 42 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023

Szanty – pieśni śpiewane przez żeglarzy. Największą popularność miały w XVII i XIX wieku, a towarzyszyły żeglarzom i marynarzom podczas ich prac na żaglowcach. Szczególnie były przydatne w trakcie prac angażujących dużą grupę załogi np. stawiania żagli, aby synchronizować ich ruchy. W naszym kraju, szanty zdobyły ogromną popularność pod koniec XX wieku i ten trend się nie zmienia. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023, TOM 42.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023 – to już 42 lata

Historię festiwalu najlepiej opisują jego włodarze: – „Od 1981 roku pod koniec lutego w Krakowie, ponad 500 km od morza odbywa się Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Idea krakowskiego festiwalu pojawiła się w 1981 r. Zorganizowany wówczas festiwal miał charakter kameralnego spotkania w piwnicach jednego z domów kultury (20 wykonawców i około 100 widzów). W 1987 roku do Krakowa po raz pierwszy zostali zaproszeni wykonawcy z Anglii, Holandii i Szwecji, a Festiwal przyjął charakter międzynarodowy. Wtedy to po raz pierwszy gośćmi festiwalu były światowej sławy zespoły szantowe z Anglii: Bristol Shantymen, Sollent Breezes, Stormalong John oraz nieżyjący już dziś  Stan Hugill- człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista.

Od tego czasu Festiwal krakowski stał się jednym z największych festiwali pieśni morskiej w świecie zyskując sobie uznanie u organizatorów festiwali w Liverpool, Karlskronie czy Rotterdamie. Obok laureatów przeglądów piosenki żeglarskiej z całej Polski i zaproszonych gości, w koncertach brali udział soliści i zespoły z różnych stron świata m.in z Anglii, Czechosłowacji (1989), Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, a nawet z Wietnamu. Dwukrotnie gościliśmy wspomnianego Stana Hugila.


Festiwal to także lekcja historii. Zawarta w motywie przewodnim, jaki towarzyszy każdej edycji przybliża publiczności świat dawnych żaglowców. Były więc tematem: „Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku”, „Bitwy Morskie”, „Piraci”, „Wielorybnicze Shanties” czy „W drodze na Horn” o wyprawie polskiego żaglowca „Zawisza Czarny” dookoła Ameryki Południowej.
Krakowskie Shanties były i są niejednokrotnie kolebką wielu żeglarskich szlagierów, które na stałe weszły w kanon klasyki piosenki żeglarskiej, jest także miejscem, gdzie obecnie najpopularniejsze zespoły rozpoczynały swoją karierę szantową. Stare Dzwony, Packet, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Zejman i Garkumpel, to tylko niektórzy zdobywcy wielu nagród w kraju i za granicą związani od samego początku z krakowskim festiwalem.

Obecnie w swojej ponad 25 letniej tradycji jest jednym z największych festiwali piosenki żeglarskiej na świecie. Bierze w nim udział ok. 35 zespołów i solistów z kraju i z zagranicy (razem ponad 250 wykonawców), organizowanych jest 8 koncertów, w których uczestniczy ok. 10.000 widzów z całej Polski. Równolegle z festiwalem w całym Krakowie odbywają się liczne imprezy towarzyszące: spotkania żeglarzy, przeglądy filmów, wystawy malarstwa i fotografii, targi.
Festiwal na stałe wrósł w pejzaż krakowskich wydarzeń kulturalnych, jest ujęty w kalendarium imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Krakowa. Co roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wojewody Małopolskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Festiwal jest swoistym świętem żeglarzy, którzy przyjeżdżają do Krakowa z całego kraju a nawet z zagranicy, aby wspólnie uczestniczyć w koncertach, spotkać przyjaciół, zaplanować kolejne rejsy i wyprawy żeglarskie”.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023. Rekonstrukcja średniowiecznej bitwy morskiej. Pojedynek dwóch żaglowców na armaty.
Niestety takiej bitwy morskiej w Krakowie nie będzie.

Program 23 lutego (czwartek)

20:00 koncert „Nie idź wietrze jeszcze spać” (K1)
RADIO KRAKÓW Studio S5
prowadzenie: Marek Szurawski
wystąpią m. in.: Waldemar Mieczkowski Band, Mirek Kowal Kowalewski, Roman Tkaczyk, Marek Szurawski, Piotr Zadrożny
O radościach żeglowania na małej i dużej wodzie, igrając z wiatrem, falą i żaglami, z ilustracją muzyczną i odrobiną poezji. I przypomnieniem, że – jeśli głębiej pomyśleć – żeglowanie jest jak życie.

Program 24 lutego (piątek)

11:00 koncert dla dzieci „Płyń morzami z szanteczkami” (K2)
KINO KIJÓW
wystąpi zespół Klang oraz gościnnie Mirek Kowalewski i Zbyszek Murawski z zespołu Zejman i Garkumpel

Do wszystkiego w życiu trzeba dorosnąć. Do prawdziwych, „dużych” szant – też!
W tym roku mamy dla was coś, co bardzo w tym pomoże – wyjątkowy śpiewnik z morskimi piosenkami dla najmłodszych. O ile łatwiej będzie od teraz na rodzinnym pokładzie wspólnie śpiewać piosenki „które wszyscy znają”! W festiwalowy piątek zespół Klang pomoże nam sprawdzić, jak to działa…

18:00 koncert „Żeglując za horyzont” (K3)
KINO KIJÓW
prowadzenie: Mirosław Kowalewski, Zbyszek Murawski
wystąpią m. in.: Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Arek Wlizło, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Zejman i Garkumpel, Mietek Folk Olsztyn, Groms Plass

Jeśli już pożeglować za horyzont, to z doborową załogą!!! A więc na naszym pokładzie: M. Szurawski, R. Muzaj, A. Wlizło, Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Po najwyższych muzycznych rejach biegać będą „Zejman i Garkumpel” wraz z „Mietkiem Folkiem”.
Zaś ekspresyjny kambuz ze strawą Wikingów obsłuży „Groms Plass”. Popłyniemy na Oceany Marzeń, odkryjemy Archipelag Wspomnień i na Wyspy Szczęśliwe. A niezapomniane wrażenia gwarantują prowadzący ów niepowtarzalny rejs kapitanowie: Mirek „Koval”Kowalewski i Zbyszek Murawski. Gotowi? A więc odbijamy…

22:00 koncert „Terra Incognita” (K4)
prowadzenie: The Nierobbers
wystąpią m.in.: Trzecia Miłość, Joanna Knitter, Marta Kania, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marta Śliwa, The Nierobbers, Waldemar Mieczkowski Band, Krzysztof Jurkiewicz

W ten późny wieczór zabierzemy Was na „Nieznany Ląd”.  Wspólnie będziemy odkrywać zakamarki kobiecej duszy, tak przecież związanej z morzem, jak świat długi, szeroki i stary. Twarde na pozór chłopaki odkryją swe wobec dziewcząt słabości, a żeglujące kobiety zaśpiewają o tym, co czują, kiedy rzecz idzie o Trzy Razy „M”: Morze, Mężczyznę, Miłość. Woda zaś będzie tym, co łączy, a nie dzieli płci tak bardzo sobie przeciwne. Niepodobna poznać do końca kobietę i morze. Niemniej trzeba próbować…

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023 - plakat imprezy

Program 25 lutego (sobota)

11:00 koncert dla dzieci„Szanteczkowa muzyka z żeglarskiego śpiewnika” (K5)
KINO KIJÓW
wystąpi Zejman i Garkumpel, Krzykaśki oraz gościnnie Klang

Ośpiewamy rodzinnie historyczne wydarzenie: Wydanie przez Fundację „Hals” żeglarskiego śpiewnika dla najmłodszych!!! Podczas spotkania cała sala wraz z „Zejmanem i Garkumplem”, „Krzykaśkami” i zaproszonymi gośćmi.
będzie śpiewać piosenki ze stron tego śpiewnika. A po koncercie wykonawcy będą podpisywać ów śpiewnik wszystkim, którzy wejdą w jego posiadanie.

14:00 Szanty w plenerze
 RYNEK GŁÓWNY

Wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu.

17:00 koncert „A few… years!” (K6)
KINO KIJÓW
prowadzenie: Perły i Łotry
wystąpią m.in.: EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Perły i Łotry, Mechanicy Shanty,  Mietek Folk Olsztyn, Groms Plass

Chyba nie ma już koncertu na Shanties, gdzie nie dałoby się uhonorować czyjegoś jubileuszu. To wielka rzecz, że przez lata, wielkie nazwiska i wielkie nazwy zespołów towarzyszą nam na szantowym firmamencie. Nie inaczej będzie podczas tego koncertu. Na honorowym „jubilackim” tronie zasiądą: Henryk „Szkot” Czekała, Mietek Folk i Ryczące Dwudziestki. Świętujcie z nami!

22:00 koncert „Napijmy się rumu!” (K7)
KINO KIJÓW
prowadzenie: Klang
wystąpią m. in.: Banana Boat, Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Ogólnopolski Szantowy Kwartet Skrzypcowy, The Pioruners

„Napijmy się rumu” – przyznajemy otwarcie: przyjemnie jest usłyszeć taką propozycję. Zwłaszcza gdy nadarzy się jakaś sympatyczna okazja, którą warto uczcić. Żadnemu żeglarzowi tego tłumaczyć nie trzeba. Co powiadacie? Że politycznie niepoprawne? I niezdrowe… Cóż – powtórzmy za Osiecką: „alkohol szkodzi zdrowiu, ale pomaga życiu”…

Program 26 lutego (niedziela)

12:00 koncert pamięci Stana Hugilla „Razem bracia do lin” (K8)
KINO KIJÓW
prowadzenie: Jacek Jakubowski i Marek Szurawski & Filip Dąbrowski

wystąpi m. in.: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Mechanicy Shanty, The Pioruners, Perły i Łotry, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Longest Johns
Przypominamy „Ojca szantymenów”. Stan Hugill (1906÷1992), erudyta, muzyk folkowy, marynista (malarz i pisarz) i historyk morski, znany jako „Last Working Shantyman”, za życia chodząca legenda morskiej Anglii. i wyjątkowy Człowiek, który dzięki pasji, aktywności, wiedzy i walorom charakteru sięgnął pełni życia. Od Jego wizyty w Polsce, na Festiwalu Shanties w Krakowie (1986 r.) zaczął się trwający do dzisiaj „polski ruch szantowy”.

16:00 koncert „Płynę dalej” (K9)
KINO KIJÓW
prowadzenie: Marek Wikliński
wystąpią m. in.: Banana Boat, EKT Gdynia, Groms Plass, Jan i Klan, Sąsiedzi, The Nierobbers, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, The Longest Johns

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023 – przyszłość

Tak organizatorzy widzą festiwalową przyszłość: – „Zakończenie, które wcale nie jest zakończeniem. Sami zdecydujmy kiedy coś się kończy, a kiedy nie i postawmy tezę, jak białe żagle, że to jest nowy początek. Niech przyjdzie nam z pomocą fizyka i zasada zachowania energii, gdzie coś się kończy, coś się zaczyna. Podsumujemy siarczyście nasz festiwal i nabierzemy energii do planowania kolejnego. A energii na scenie nie zabraknie, i będzie to monumentalne i spontaniczne zarazem: wulkan na Discovery i petarda w łazience, zresztą przeczytajcie sami: Banana Boat, EKT Gdynia, Groms Plass,Jan i Klan, Sąsiedzi, The Nierobbers, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, The Longest Johns. Po takiej porcji muzycznego temperamentu umówienie się na „za rok w tym samym miejscu” – to już będzie fraszka, Ahoj!”

Może cię zainteresować: Największa tragedia na Bałtyku – 78 rocznica zatopienia MS Wilhelm Gustloff

Coś do posłuchania: Shanties ’40

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia