Relacja ze szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie”

416

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejne szkolenie z cyklu "Trenuj z wojskiem w ferie" za nimi. Dominik Morawski wziął udział w szkoleniu i przeprowadził dla nas relacje na żywo z wydarzenia.

Dzisiejsza audycja z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” to relacja na żywo ze szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie”. Dominik Morawski wziął udział w zajęciach i rozmawiał z instruktorami szkolenia, uczestnikami i komendantem Szkoły Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu.

Jak wyglądało szkolenie

Pierwszą osobą, z którą rozmawiał Dominik była kapral Aleksandra Warych, opiekunka jednej z grup „Trenuj z Wojskiem w Ferie”. Pani Aleksandra opowiedziała nam jakie zadania sprawiały największe trudności uczestnikom i co najbardziej im się podobało. Ewakuacja rannego z pola walki to zadanie, które było jednym z najtrudniejszych, ponieważ odbywało się pod pozorowanym ostrzałem. Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników był ciężki sprzęt, jak i różne gabaryty osób poszkodowanych.

Kolejnym rozmówcą Dominika był instruktor na jednym ze stanowisk, kapral Jacek Mazur. Mężczyzna uczulał nas na co zwracać szczególną uwagę podczas ewakuacji rannego z pola walki. Przede wszystkim musimy zadbać aby trafił w bezpieczne miejsce. Przeprowadzić ewakuacje w taki sposób, żeby nie uszkodzić jego ran bądź głowy. Dodał również, że każdy żołnierz na polu walki jest ratownikiem i ma obowiązek udzielić pomocy rannemu.

Relacja ze szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie” – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników szkolenia, o czym dowiedzieliśmy się od starszego szeregowego specjalisty Norberta Urbaniaka. Kursanci mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jak również poćwiczyć na fantomach. Dowiedzieli się jak radzić sobie w momentach nagłego zatrzymania krążenia, a także jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie w każdym wieku. Pan Norbert nakreślił podstawy pierwszej pomocy, oraz jak zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego oraz swoje i osób postronnych.

Wrażenia uczestników szkolenia

Dominik Morawski o wrażenia zapytał uczestników szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie”. Rodzina Pani Patrycji zgodnie odpowiedziała, że zajęcia bardzo im się podobały, i że na pewno zapiszą się na kolejne. Najbardziej podobały im się zajęcia z obsługi broni i strzelanie. Największy problem natomiast sprawiały im zajęcia z pierwszej pomocy na polu bitwy, ponieważ rozpraszały ich strzały i hałasy. Patrycja i Tomek to kolejni uczestnicy szkoleń, na które zapisali się, żeby fajnie spędzić wolny czas. Byli zachwyceni zajęciami, Patrycji najbardziej przypadła do gustu pierwsza pomoc oraz walka w bliskim kontakcie. Tomkowi natomiast spodobał się tor przeszkód ze strzelaniem i rzucanie granatem.

Rozmowa z komendantem Szkoły Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu

W ostatniej części audycji Dominik rozmawiał z komendantem starszym chorążym sztabowym Piotrem Pechtą. Pan Piotr nakreślił nam różnice między pierwszym a drugim dniem szkolenia, oraz co zostało włączone dodatkowo do programu szkoleń. W planach jest wydłużenie czasu trwania zajęć, ponieważ sami uczestnicy sygnalizowali taką potrzebę. Komendant pochwalił także postawę wszystkich kursantów, ich zaangażowanie i chęć nauki. Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się jak przebiegało szkolenie w Zegrzu, oraz co zrobić, żeby zostać terytorialsem, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Relacja ze szkolenia „Trenuj z wojskiem w ferie”

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia