Człowiek spędzający wiele godzin ze smartfonem to dla większości normalność. Niestety nadal nie jesteśmy świadomi tragicznych skutków tego zjawiska. Jednym z nich jest ignorowanie drugiego człowieka. Dlaczego phubbing niszczy relacje?
Czym jest phubbing?
W terminologii phubbing (wym. „fabing”) jest zlepkiem sylab od dwóch słów – „phone” („telefon”) i „snubbing” („lekceważenie”). W dosłownym znaczeniu jest to zatem ignorowanie drugiego człowieka poprzez nieustanne wpatrywanie się w ekran smartfona. Jak wyżej wspomnieliśmy, dziś człowiek ze smartfonem jest czymś naturalnym. Tymczasem okazuje się, że phubbing jest nie tylko kolejnym, zagrażającym zjawiskiem społecznym, ale i problemem, który wymaga terapii. Nie od dziś bowiem wiemy, jak poważne konsekwencje może mieć uzależnienie od technologii. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. w tym artykule. Phubbing niszczy związki partnerskie. Wielu badanych przyznało się bowiem do nadmiernego korzystania z telefonu, także podczas romantycznych chwil z ukochaną osobą. Druga strona z kolei, zwłaszcza na początku, może mieć podstawy, by podejrzewać drugą połówkę, np. o zdradę. W efekcie może pojawić się depresja, czy lęk. Najgorzej jednak, gdy w ramach „pocieszenia” druga strona również zaczyna sięgać po telefon.
Dlaczego phubbing niszczy relacje – nie tylko związki
Phubbing może spowodować, że dwoje ludzi staną się dla siebie zupełnie obcy. To jednak nie wszystko. Zjawisko to może zniszczyć relacje w całej rodzinie. Nie od dziś słyszymy o coraz młodszych uzależnionych od technologii. Niestety, w tym przypadku przykład idzie z góry. Dziś klasyczny model rodziny to obraz, w którym zarówno rodzice, jak i ich pociechy, siedząc przy wspólnym stole, nie potrafią oderwać się od swoich telefonów. W tej sytuacji skutek może być podwójne tragiczny. Z jednej strony mamy nastolatka, który coraz bardziej pogrąża się w wirtualnym świecie. Z drugiej jest to schemat prowadzący do całkowitej utraty więzi z rodzicem. Młody człowiek, sięgając po telefon będzie chciał zdobyć uwagę, której nie jest w stanie zdobyć od rodziców. Dla dorosłych z kolei telefon jest nieustannym podążaniem za zaspokajaniem codziennych potrzeb. Pamiętajmy, że najmłodsi są naszym lustrem, a zarazem najlepszymi kopiami naszych zachowań.
Jak walczyć z uzależnieniem od telefonu?
Powiedzieliśmy sobie, że prawdopodobnie co najmniej 90% populacji często korzysta z telefonu. Kiedy staje się ono problemem? Po pierwsze, gdy zaczyna wpływać na nasze relacje z otoczeniem. Phubbing niszczy nie tylko rodziny i związki partnerskie, ale także przyjaźnie. Nawet spotykając się w gronie znajomych nie możemy oderwać się od naszego smartfonu. Kolejna kwestia to to, co dzieje się z nami, gdy urządzenia nie ma w pobliżu. Gdy zaczynamy czuć lęk, niepokój, drażliwość, czy problemy z koncentracją, to oznacza, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Czy niezbędna będzie pomoc specjalisty? Wiele zależy od nas. Dlatego sami zacznijmy zmiany od małych kroków. Jednym z nich mogą być wieczorne spacery lub gry planszowe z rodziną. Krótko mówiąc – warto zrezygnować z telefonu, chociażby na dwie, trzy godziny przed snem.
Dlaczego phubbing niszczy relacje – być ignorowanym
Zupełnie inaczej jest, gdy to nie my mamy problem, lecz jedynie czujemy się ignorowani przez bliską osobę, która nie potrafi odwrócić wzroku od swojego telefonu. Starajmy się jednak nie oceniać jej. W zamian spróbujmy z nią porozmawiać o tym, jak się czujemy w takich sytuacjach. Taka rozmowa oczywiście nie zapewnia gwarancji sukcesu, jednak daje nadzieje, że osoba zainteresowana zacznie zastanawiać się nad swoimi nawykami. Dlaczego phubbing niszczy relacje? W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kilka badań, których wyniki jasno pokazały, że gdy nasz rozmówca w czasie rozmowy korzysta z telefonu, wówczas czujemy się ignorowani i pomijani. Badacze nasuwają dużo poważniejsze skutki phubbingu. Mianowicie długotrwały odbiera nie tylko świadomość przynależności społecznej, ale i poczucie własnej wartości. Jeżeli chodzi o samo zjawisko to phubbing może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem pogarszającej się relacji. W tym wypadku telefon jest pewnego rodzaju ucieczką w wirtualny świat.
Ciemna strona technologii
Oczywiście technologia oferuje nam szereg udogodnień, co należy docenić. Widzimy jednak, że korzystamy z niej zbyt dużo. Skutkiem są, chociażby nowe problemy społeczne, które dziś stają ramię w ramię z alkoholizmem, czy narkomanią. W ostatnich latach pojawiło się wiele akcji i kampanii mających na celu szerzenie świadomości, np. względem ograniczenia korzystania ze smartfonów przez najmłodszych. Czy są one skuteczne? Na ten moment trudno to stwierdzić, wiadomo jednak, że są one potrzebne. Phubbing pomaga nam oderwać się od trudnej rzeczywistości. Jest terminem często używanym, choć kontrowersyjnym. Wielu zastanawia się bowiem, jaki jest sens nadawania terminologii czemuś, co jest tak naprawdę powszechną codziennością. Niestety częstotliwość z jaką używamy naszych telefonów może nieść niepokój, że wkrótce przestaniemy używać kontaktu wzrokowego. Tym bardziej, jeżeli sami będziemy przejmować złe nawyki.
Przeczytaj także: Małe dziecko w świecie technologii