Dlaczego phubbing niszczy relacje?

361

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dlaczego phubbing niszczy relacje?
Phubbing to obok alkoholizmu i narkomanii kolejny, ogromny problem społeczny. Może on zniszczyć relacje nie tylko w związku, ale i w całej rodzinie.

Człowiek spędzający wiele godzin ze smartfonem to dla większości normalność. Niestety nadal nie jesteśmy świadomi tragicznych skutków tego zjawiska. Jednym z nich jest ignorowanie drugiego człowieka. Dlaczego phubbing niszczy relacje? 

Czym jest phubbing?

W terminologii phubbing (wym. „fabing”) jest zlepkiem sylab od dwóch słów – „phone” („telefon”) i „snubbing” („lekceważenie”). W dosłownym znaczeniu jest to zatem ignorowanie drugiego człowieka poprzez nieustanne wpatrywanie się w ekran smartfona. Jak wyżej wspomnieliśmy, dziś człowiek ze smartfonem jest czymś naturalnym. Tymczasem okazuje się, że phubbing jest nie tylko kolejnym, zagrażającym zjawiskiem społecznym, ale i problemem, który wymaga terapii. Nie od dziś bowiem wiemy, jak poważne konsekwencje może mieć uzależnienie od technologii. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. w tym artykule. Phubbing niszczy związki partnerskie. Wielu badanych przyznało się bowiem do nadmiernego korzystania z telefonu, także podczas romantycznych chwil z ukochaną osobą. Druga strona z kolei, zwłaszcza na początku, może mieć podstawy, by podejrzewać drugą połówkę, np. o zdradę. W efekcie może pojawić się depresja, czy lęk. Najgorzej jednak, gdy w ramach „pocieszenia” druga strona również zaczyna sięgać po telefon. 

Wiele osób przyznało się do sięgania po telefon nawet podczas romantycznych chwil z partnerem.

Dlaczego phubbing niszczy relacje – nie tylko związki 

Phubbing może spowodować, że dwoje ludzi staną się dla siebie zupełnie obcy. To jednak nie wszystko. Zjawisko to może zniszczyć relacje w całej rodzinie. Nie od dziś słyszymy o coraz młodszych uzależnionych od technologii. Niestety, w tym przypadku przykład idzie z góry. Dziś klasyczny model rodziny to obraz, w którym zarówno rodzice, jak i ich pociechy, siedząc przy wspólnym stole, nie potrafią oderwać się od swoich telefonów. W tej sytuacji skutek może być podwójne tragiczny. Z jednej strony mamy nastolatka, który coraz bardziej pogrąża się w wirtualnym świecie. Z drugiej jest to schemat prowadzący do całkowitej utraty więzi z rodzicem. Młody człowiek, sięgając po telefon będzie chciał zdobyć uwagę, której nie jest w stanie zdobyć od rodziców. Dla dorosłych z kolei telefon jest nieustannym podążaniem za zaspokajaniem codziennych potrzeb. Pamiętajmy, że najmłodsi są naszym lustrem, a zarazem najlepszymi kopiami naszych zachowań. 

Nieustanne korzystanie z technologii dotyczy coraz młodszych. Niestety skutki jego zjawiska mogą być naprawdę tragiczne.

Jak walczyć z uzależnieniem od telefonu? 

Powiedzieliśmy sobie, że prawdopodobnie co najmniej 90% populacji często korzysta z telefonu. Kiedy staje się ono problemem? Po pierwsze, gdy zaczyna wpływać na nasze relacje z otoczeniem. Phubbing niszczy nie tylko rodziny i związki partnerskie, ale także przyjaźnie. Nawet spotykając się w gronie znajomych nie możemy oderwać się od naszego smartfonu. Kolejna kwestia to to, co dzieje się z nami, gdy urządzenia nie ma w pobliżu. Gdy zaczynamy czuć lęk, niepokój, drażliwość, czy problemy z koncentracją, to oznacza, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Czy niezbędna będzie pomoc specjalisty? Wiele zależy od nas. Dlatego sami zacznijmy zmiany od małych kroków. Jednym z nich mogą być wieczorne spacery lub gry planszowe z rodziną. Krótko mówiąc – warto zrezygnować z telefonu, chociażby na dwie, trzy godziny przed snem. 

Dlaczego phubbing niszczy relacje – być ignorowanym 

Zupełnie inaczej jest, gdy to nie my mamy problem, lecz jedynie czujemy się ignorowani przez bliską osobę, która nie potrafi odwrócić wzroku od swojego telefonu. Starajmy się jednak nie oceniać jej. W zamian spróbujmy z nią porozmawiać o tym, jak się czujemy w takich sytuacjach. Taka rozmowa oczywiście nie zapewnia gwarancji sukcesu, jednak daje nadzieje, że osoba zainteresowana zacznie zastanawiać się nad swoimi nawykami. Dlaczego phubbing niszczy relacje? W ciągu ostatnich lat przeprowadzono kilka badań, których wyniki jasno pokazały, że gdy nasz rozmówca w czasie rozmowy korzysta z telefonu, wówczas czujemy się ignorowani i pomijani. Badacze nasuwają dużo poważniejsze skutki phubbingu. Mianowicie długotrwały odbiera nie tylko świadomość przynależności społecznej, ale i poczucie własnej wartości. Jeżeli chodzi o samo zjawisko to phubbing może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem pogarszającej się relacji. W tym wypadku telefon jest pewnego rodzaju ucieczką w wirtualny świat. 

Phubbing może towarzyszyć nam m.in. podczas spotkań towarzyskich.

Ciemna strona technologii 

Oczywiście technologia oferuje nam szereg udogodnień, co należy docenić. Widzimy jednak, że korzystamy z niej zbyt dużo. Skutkiem są, chociażby nowe problemy społeczne, które dziś stają ramię w ramię z alkoholizmem, czy narkomanią. W ostatnich latach pojawiło się wiele akcji i kampanii mających na celu szerzenie świadomości, np. względem ograniczenia korzystania ze smartfonów przez najmłodszych. Czy są one skuteczne? Na ten moment trudno to stwierdzić, wiadomo jednak, że są one potrzebne. Phubbing pomaga nam oderwać się od trudnej rzeczywistości. Jest terminem często używanym, choć kontrowersyjnym. Wielu zastanawia się bowiem, jaki jest sens nadawania terminologii czemuś, co jest tak naprawdę powszechną codziennością. Niestety częstotliwość z jaką używamy naszych telefonów może nieść niepokój, że wkrótce przestaniemy używać kontaktu wzrokowego. Tym bardziej, jeżeli sami będziemy przejmować złe nawyki. 

Przeczytaj także: Małe dziecko w świecie technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia