Jak naprawić tłumik w samochodzie?

układ wydechowy to część zamienna którą można naprawić bądź wymienić. Jakie są najczęstsze usterki tłumika i jak je usunąć? zapoznaj się z możliwościami

247
układ wydechowy to też część zamienna, można ją naprawić albo wymienić
naprawiamy tłumik

Tłumik samochodowy to bardzo ważna, silnie eksploatującą się część samochodu. Usterki, jakie najczęściej zachodzą w tym elemencie, to przepalenie, przedziurawienie lub przerdzewienie tłumika. Choć utarło się, że takie przypadłości zdarzają się jedynie kilkunastoletnim autom, to nieprawda. Dziurawy lub przerdzewiały tłumik może przydarzyć się nawet nowszym samochodom. Owa usterka objawia się niepokojąco głośną pracą układu wydechowego lub metalicznym odgłosem, płynącym z tamtych rejonów. Jakie są sposoby na naprawę tłumika w aucie?

Budowa tłumika

Tłumik samochody ma prostą, stalową konstrukcję. Składa się z tłumika początkowego (rury przedniej), tłumika środkowego oraz tłumika końcowego (najbardziej wysunięta część tłumika). Wszystkie wymienione elementy są ze sobą złączone za pośrednictwem tzw. obejmy tłumika (mocnego zacisku). Tłumik jest podwieszony dzięki specjalnym gumom.  Jak naprawić tłumik, okazuje się że nie jest to takie trudne.

Usterki tłumika – ich przyczyny

O ile przyczyny przedziurawionego tłumika wydają się dość logiczne, o tyle warto zastanowić się nad powodem przerdzewienia tej części. Jedną z najczęstszych przyczyn jest po prostu długa eksploatacja bez prawidłowej, wcześniejszej konserwacji. Zdarza się, że słabszej jakości tłumiki szybciej ulegają przerdzewieniu. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowo przeprowadzona naprawa tłumika, wykonana przy użyciu nietrwałych elementów i części zamiennych. 

Jakie usterki najczęściej pojawiają się w tłumiku?

Tłumik samochodowy jest nieustannie narażony na oddziaływanie wysokiej temperatury. Nic dziwnego, że jedną z najczęstszych usterek tego elementu jest przepalenie tłumika. Czasami dochodzi również do urwania lub uszkodzenia nadpalonej rury przy niewielkim zetknięciu z podłożem. Wtedy w tłumiku pojawia się spora dziura, która będzie się błyskawicznie powiększać. 

Naprawa tłumika – jak to zrobić?

Dziurawy lub przerdzewiały tłumik można naprawić na kilka sposobów: za pośrednictwem drutowania, łatania, wycinania uszkodzonych elementów. Ostatecznością jest wymiana podzespołu.

Drutowanie polega na wykorzystaniu specjalnej taśmy uszczelniającej, za której pośrednictwem można tymczasowo uszczelnić wydech. Niektórzy mechanicy używają także tzw. cementu do uszczelniania tłumika (bardziej czasochłonne, lecz dość trwałe rozwiązanie). To popularny sposób naprawy tłumika. 

Łatanie polega – jak nazwa wskazuje – na wypełnianiu powstałych na tłumiku dziur za pośrednictwem przyspawanych do niego łat. Owa metoda jest dość opłacalna – wykazuje większą trwałość aniżeli zwykłe drutowanie. Łatanie przypomina spawanie tłumików, które można wykonać samemu lub zostawić warsztatom mechanicznym. Choć spawanie samo w sobie nie wydaje się skomplikowaną czynnością, nie każdy umie poprawnie wykonać to zadanie. 

Wycinanie uszkodzonych elementów i wstawanie w puste miejsce nowych zdaje egzamin jedynie wtedy, gdy majsterkowicz naprawdę zna się na tym i potrafi wykonać wszystko solidnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Najlepiej, żeby był to mechanik. Wie on, jak dobrać właściwą rurę (o odpowiedniej średnicy) oraz tłumik. To bardzo ważne, ponieważ użycie niedopasowanych materiałów może spowodować, że naprawa tłumika nie przebiegnie pomyślnie. 

Ostatecznym rozwiązaniem jest wymiana tłumika. Mechanicy są zgodni, że w przypadku tłumików należy kierować się prostą zasadą – naprawa tłumika opłaca się tylko w dwóch przypadkach:

  • gdy zamienniki są trudno dostępne, dlatego niemożliwa jest wymiana,
  • kiedy samochód jest wiekowy. 

Nie opłaca się naprawiać dziurawych lub przerdzewiałych tłumików w autach nowych, sprawnych. Ponadto naprawa tłumika może okazać się nieopłacalna, gdy jego ścianki są zbyt cienkie, w wyniku czego pojawiają się problemy z pospawaniem dodatkowych elementów.