Praca zdalna – jakie zmiany w 2023 roku?

406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Praca zdalna  – jakie zmiany w 2023 roku
Nowe przepisy mają wejść w życie już od 7 kwietnia.

Praca zdalna – jakie zmiany czekają w 2023 roku na pracowników? Kto będzie mógł pracować w tym trybie? Czy pracodawca będzie przeprowadzać kontrolę trzeźwości zdalnego pracownika? 

Praca zdalna – jakie zmiany w 2023 roku? 

Warto dodać, że wspomniane zmiany zaczną obowiązywać już od 7 kwietnia. Przepisy te są z kolei konsekwencją nowych regulacji dotyczących pracy zdalnej. Zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego bieżącego roku. Co się zatem zmieni? Przede wszystkim w nowych przepisach pojawią się konkretne terminy takie jak „praca zdalna” i „praca hybrydowa”. Jest to dość istotne, gdyż do tej pory forma ta funkcjonowała jako tzw. „telepraca”. Sama forma będzie odbywać się w pełnym porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem, gdzie w umowie będzie wskazany dokładny adres wykonywanych obowiązków. Do tej pory praca zdalna była możliwa w przypadku stanu nadzwyczajnego. Tu jednym z czołowych przykładów jest oczywiście okres pandemii.

Od teraz pracodawca będzie mógł zlecić pracę zdalną w momencie, gdy: 

– potwierdzi pracodawcy bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a wykonywanie jej w formie stacjonarnej nie będzie możliwe z powodu siły wyższej; 

– złoży dokumenty potwierdzające posiadanie warunków lokalowych do wykonywania pracy zdalnej; 

Praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem m.in. dla matek opiekujących się małymi dziećmi.

Co jeszcze ulegnie zmianie? 

Według nowych przepisów pracodawca będzie mógł w każdym momencie wycofać polecenie wykonywania pracy zdalnej. Pracownik natomiast niezwłocznie musi powiadomić pracodawcę o ewentualnej zmianie lokalu. Przewidziano również ustalenia, na mocy których obie strony będą mogły wyrazić chęć powrotu do tradycyjnej formy w zakładzie pracy. W tym wypadku pracodawca i pracownik ustalają przywrócenie dawnych warunków zawodowych obowiązków w terminie nie dłuższym niż 30 dni od złożenia wniosku. Pracodawca będzie mógł także odmówić wykonywania pracy zdalnej w momencie, gdy stwierdzi, że jej wykonywanie nie będzie możliwe. Będzie jednak musiał uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej przez: 

– rodzica dziecka ze znacznym, bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności; 

– kobiety w ciąży; 

– rodzica wychowującego dziecko do czwartego roku życia; 

– pracownika, który sprawuje opiekę nad innym, najbliższym członkiem rodziny; 

Na tym obowiązki pracodawcy się jednak nie kończą. Do nich należy także m.in. zapewnienie pracownikowi niezbędnych materiałów i urządzeń do wykonywania pracy. 

Kto będzie ponosił koszty utrzymania zdalnego pracownika?

Praca zdalna – jakie zmiany w 2023 roku – obowiązki pracodawcy 

Pracodawca będzie także musiał ponieść koszty energii elektrycznej, czy usług telekomunikacyjnych. Dzieje się tak wtedy, gdy zwrot takich opłat zostanie określony porozumieniu ze związkami zawodowymi lub na mocy porozumienia z pracownikiem względem wykonywania pracy zdalnej. Kolejna kwestia to szkolenia i pomoc techniczna, będąca niezbędna do wykonywania tej pracy. To, co jeszcze warto podkreślić to fakt, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana zarówno przy zawarciu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia. Zgodnie z nowymi przepisami, praca zdalna będzie mogła być zlecona przez pracodawcę w czasie stanu nadzwyczajnego, (np. w okresie epidemii) oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu. W przypadku pracy zdalnej od lat dość kontrowersyjna jest kwestia przychodów. Wszystko to przez czynniki, które w praktyce trudno jest zmierzyć, np. ilość zużytej energii elektrycznej, czy koszty związane z telekomunikacją. 

Czy pracownicy zdalni mają prawo czuć się dyskryminowani?

Czy praca zdalna się opłaca? 

Dlatego zgodnie z nowymi przepisami, względem przychodów należy wziąć pod uwagę: 

– zużycie materiałów, w tym urządzeń elektrycznych; 

– udokumentowane ceny rynkowe; 

– materiały, które zostały wykorzystane na potrzeby pracodawcy; 

– zużycie energii elektrycznej; 

– koszty usług telekomunikacyjnych;

Jak wyżej wspomnieliśmy, pracownik i pracodawca będą mogli wnioskować o zaprzestanie wykonywania pacy zdalnej. Ustalenia muszą być jednak przeprowadzone w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku. I to właśnie ten punkt budzi kontrowersje. Dlaczego? Otóż zapis dotyczy wyłącznie pracowników, którzy na tryb zdalny przechodzą w trakcie zatrudnienia. Tymczasem osoba, która pracuje w tej formie od początku nie będzie miała możliwości, by podjąć pracę stacjonarnie. W związku z tym niektórzy mówią nawet o dyskryminacji w tym zakresie. 

Czy pracownik zdalny będzie miał kontrolę trzeźwości? 

W Kodeksie Pracy istnieje mamy jeszcze okazjonalną pracę zdalną. Jest to forma pracy wykonywanej w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym na wniosek pracownika. W tym wypadku jednak pracodawca może odmówić wykonywania takiej pracy. Ponadto nie będzie miał obowiązku zapewniania pracownikowi określonych, pomocniczych materiałów. Praca zdalna – jakie zmiany w 2023 roku? Czy pracownik zdalny będzie miał badaną trzeźwość? Ten temat od lat budzi szereg wątpliwości. Na ten moment nie wydaje się jednak, aby było konieczne przeprowadzanie kontroli trzeźwości zdalnych pracowników. Kontrole takie są konieczne bowiem, gdy stan pracownika może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia względem pozostałych pracowników. Jak widzimy w kwestii pracy zdalnej szykują się spore zmiany. Tą najważniejszą wydaje się jednak przede wszystkim jej prawidłowe określanie w przepisach prawa pracy. 

propozycje pracy zdalnej w Jooble

Przeczytaj także: Dlaczego praca zdalna izoluje?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia