Bezpieczny powrót z zimowych ferii – o czym należy pamiętać? Jak przygotować samochód do dalekiej drogi? Dlaczego pozytywne nastawienie w czasie podróży jest tak ważne? Przed Wami rozmowa z Rafałem Grodzickim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Bezpieczny powrót z zimowych ferii – przygotowanie auta
Warto podkreślić, że przygotowanie auta do długich podróży jest bardzo ważne – zwłaszcza w warunkach zimowych. Choć przeważnie większość właścicieli dobrze zna swoje auta, to jednak przed planowanymi wakacjami warto oddać nasz pojazd do tzw. przeglądu. Pamiętajmy również, że dziś nie musimy zabierać ze sobą jako takich dokumentów jak ubezpieczenie, czy ważności badań technicznych. Wszystko to bowiem znajduje się w Ewidencji Elektronicznej Kierowcy i Pojazdu. Rafał Grodzicki zaznacza jednak, że mimo wszystko takie dokumenty w formie papierowej warto przy sobie mieć. Dlaczego? „Gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego, to pierwsze, o co nas poproszą, to będzie polisa odpowiedzialności cywilnej. Na żądanie innego kierującego, z którym doszło do zdarzenia drogowego lub policji powinien podać numer tej polisy”. – podkreśla nasz ekspert. Zaznacza również, że oczywiście można też pokazać zdjęcie w formie elektronicznej, jednak mogą zdarzyć się funkcjonariusze, którzy nie będą chcieli go uwzględnić.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Niezbędnym elementem bezpieczeństwa jest również ważność badań technicznych. Przygotowanie samochodu ma również znaczenie w kontekście rodzaju terenów, po których będziemy się poruszać. Zupełnie inne wymagania mamy bowiem w górach, a jeszcze inne na drogach polnych. A skoro o górach mowa, to tu bardzo często mówimy o konieczności posiadania łańcuchów. Nasz gość podkreśla jednak, że nie wystarczy ich posiadać, a należy móc umiejętnie z nich korzystać. O ile na drogach zaśnieżonych są niezbędne, o tyle na gołym asfalcie nie można już ich używać. Ponadto samo zakładanie ich wymaga sporo siły, co może być trudnością, np. dla kobiet drobnej postury. Ponadto kierowca przed daleką podróżą nie może zapomnieć m.in. o
– sprawnej gaśnicy;
– napełniony, zbiorniku do spryskiwaczy;
Jeżeli chodzi o drugi podpunkt, to ten niestety często pomijany jest przez kierowców. Kolejnym aspektem są przystanki podczas podróży. Są one ważne dla regeneracji kierowcy, ale i uzupełnienia braków w aucie.
Bezpieczny powrót z zimowych ferii – dobre nastawienie to podstawa
Bezpieczny powrót z zimowych ferii to także dobre nastawienie do samych wakacji. „Albo wracamy do domu i się cieszymy, albo jedziemy na wspaniałą wycieczkę i też się cieszymy” – podkreśla Rafał Grodzicki. Na ferie zazwyczaj udajemy się ze swoimi rodzinami, najczęściej z małymi dziećmi. Nieodpowiednie zachowania w czasie podroży, to nie tylko zła atmosfera, ale i poważne zagrożenie na drodze. W trakcie rozmowy została poruszona również kwestia popularnych nawigacji. Jak podkreśla nasz ekspert – należy ją traktować jako pomoc, a nie główne źródło wiedzy. Do tego wszystkiego dochodzi prawdopodobnie najważniejszy aspekt – doświadczenie kierowcy. Ten przed długą podróżą powinien mieć świadomość swojego stażu. Należy pamiętać bowiem, że na drodze także będziemy mijać kierowców z różnym doświadczeniem. Powyższe wskazówki względem bezpiecznego powrotu z ferii mogą wydać się banalne. Są jednak całkowitą gwarancją podróży nie tylko bezpiecznej, ale i spokojnej.
Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.
Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.