Kulinarna Nawigacja – przednówek

0
92
Zupa krem z białych warzyw ma niepowtarzalny zapach, smak i aromat.

W dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja”, Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali o historycznym już okresie nazwanym przednówkiem. Wspominali ten trudny, ale jakże beztroski czas. Przygotowali również dla nas bardzo smaczną i niedrogą zupę-krem z białych warzyw.

Przednówek

W pierwszej części programu, Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski przybliżyli nam znaczenie słowa przednówek. Ten historyczny termin określa czas liczony na wsi pomiędzy okresem kończenia się zapasów żywności z poprzedniego roku, a okresem pierwszych plonów. Zazwyczaj zaczynał się pod koniec zimy i trwał do wczesnej wiosny. Był to trudny okres, ale nauczył ludzi pokory i szacunku do produktów. Panowie stwierdzili zgodnie, że kiedyś ludzie funkcjonowali zupełnie inaczej —szczególnie na wsi. Mimo, iż panowała ogólna bieda, ludziom żyło się łatwiej, bo spokojniej, wolniej i bardziej beztrosko. I co najważniejsze — jedli tylko zdrową, nieprzetworzoną, bez nawozów i chemicznych ulepszaczy żywność. Mężczyźni ubolewali także nad tym, co polskie rodziny same sobie serwują na talerzach. Przestrzegali także przed fastfoodami, zupkami w proszkach, ziarenkami smaku i wszystkimi niezdrowymi dodatkami.

Kulinarna Nawigacja – przednówek – zupa krem z białych warzyw

W dalszej części programu, Pan Jarosław zdradził nam przepis na zupę z warzyw okopowych, czyli takich, które zostały nam z poprzedniego roku. Do przygotowania kremu z białych warzyw, potrzebujemy białą część pora, którego podsmażamy na odrobinie tłuszczu ( olej rzepakowy lub masło). W zależności jaką wersję chcemy przygotować — polską, czy bardziej orientalną — dodajemy odpowiednie przyprawy. Do podsmażonego pora możemy (opcjonalnie dodać gruszkę), wszystkie białe warzywa korzeniowe, a także ziemniaka, po to aby zupa wyszła bardziej “muślinowa, zamszowa”. W zależności od tego jaką wersję wybraliśmy, dodajemy odpowiednie przyprawy. Całość blendujemy i podajemy z uprzednio przygotowaną grzanką chlebową. Grzankę możemy zrobić z chleba żytniego lub razowego, na patelni bądź w piekarniku. Warto przyprawić ją olejem, ziołami i czosnkiem. Tak przygotowana zupa-krem posiada cudowny zapach, smak i aromat. Po przepisy na obie wersje zupy — polską i orientalną, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Kulinarna Nawigacja – przednówek

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem