Wstrząs anafilaktyczny – jak działać?

230

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wstrząs anafilaktyczny – jak działać?
W stanach zagrażających życiu niezbędne jest jak najszybsze podanie adrenaliny.

Wstrząs anafilaktyczny – jak działać, by nie doszło do bezpośredniego zagrożenia życia? Co najczęściej powoduje groźne reakcje alergiczne? Jakie są główne objawy wstrząsu anafilaktycznego? 

Wstrząs anafilaktyczny – jak działać – skąd się bierze? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, wstrząs anafilaktyczny jest ciężką, zagrażającą życiu reakcją alergiczną. Występuje ona w wyniku uwolnienia z organizmu dużej ilości histaminy, jak i innych czynników zapalnych. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Jednym z nich są pokarmy, na które jesteśmy uczuleni. Do najczęstszych zaliczamy m.in. owoce, warzywa, nasiona, produkty zbożowe, orzechy, czy produkty mleczne. Znaczna część przypadków jest wynikiem ukąszenia przed owady. W tym wypadku chodzi głównie o jad osy, czy pszczoły. Do wstrząsu anafilaktycznego może również dojść pod wpływem niektórych leków, np. aspiryny. Anafilaksja związana z lekami występuje jednak dużo rzadziej. Reakcjom anafilaktycznym możemy zapobiegać. W przypadku alergii na pokarmy warto skonsultować się z dietetykiem. Jeżeli jesteśmy uczuleni na niektóre leki, to dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie karteczki informującej o nadwrażliwości na dany lek w razie nagłego zdarzenia. 

Owoce morza bardzo często wywołują reakcję anafilaktyczną.

Najczęstsze objawy 

Reakcja anafilaktyczna to stan, który powoduje ogromny lęk, dlatego wielu po podobnych przejściach może potrzebować pomocy u psychologa. Tu istotne jest posiadanie wiedzy. Przykładowo nadwrażliwość na jad owadów może być mniejsza w momencie przebytej wcześniej reakcji anafilaktycznej. W tym celu warto wykonać również testy molekularne w celu rozróżnienia nadwrażliwości na jad osy, czy w pszczoły. Jeżeli chodzi o objawy wstrząsu anafilaktycznego to możemy podzielić je na lekkie, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia oraz ciężkie. Zaliczamy do nich m.in. 

– wysypkę i zaczerwienienie skóry; 

– nudności; 

– wymioty; 

– duszności; 

– kołatanie serca; 

– omdlenia; 

– spadek ciśnienia krwi; 

– obrzęki, np. gardła i języka; 

– uczucie gorąca; 

Charakterystyczne dla wstrząsu anafilaktycznego jest to, że jego objawy rozwijają się bardzo szybko. Ma to szczególne znaczenie w przypadku groźnych skutków. Dla prawidłowego rozpoznania bardzo ważna jest obserwacja. Bardzo często nie zauważamy bowiem, że po spożyciu konkretnego produktu czujemy się źle.

Jednym z głównych objawów wstrząsu anafilaktycznego są duszności.

Wstrząs anafilaktyczny – jak działać – pierwsza pomoc 

Wstrząs anafilaktyczny – jak działać? Udzielenie pomocy w tym przypadku jest kluczowe – zwłaszcza przed przyjazdem karetki. Po pierwsze, chorego należy niezwłocznie odsunąć od alergenu. W tym celu staramy się, np. wyjąć żądło owada. Następnie trzeba ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji leżącej. Wstrząs anafilaktyczny wymaga jak najszybszego podania adrenaliny. Musimy pamiętać, że w sytuacji silnego ataku nie można podawać tabletek doustnych. Ponadto leki, które uwalniają swoje działanie po kilku godzinach nie są w stanie zatrzymać postępujących objawów. Grunt, by osoba ze wstrząsem anafilaktycznym jak najszybciej trafiła do szpitala. W lżejszych przypadkach lekarze podają tlen i odpowiednie płyny. Niekiedy niezbędne jest jednak podanie leków rozszerzających oskrzela, a także dłuższa obserwacja na oddziale. W przypadku niewydolności oddechowej konieczna może okazać się intubacja. Obok wspomnianej adrenaliny bardzo ważne jest podanie leków przeciwhistaminowych. Zapobiegają one przede wszystkim nawrotom groźnych ataków. Szybkość ustąpienia objawów zależna jest od stanu chorego. 

Groźne powikłania

Jest kilka czynników, które zwiększają ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Jednym z nich jest występująca wcześniej reakcja anafilaktyczna. Niestety w wielu przypadkach kolejne ataki mogą okazać się dużo poważniejsze. Ponadto czynnikiem ryzyka są różnego typu choroby i schorzenia, np. astma, czy choroby serca. Wstrząs anafilaktyczny może być bezpośrednim zagrożeniem życia, a także nieść za sobą groźne powikłania. Wszystko to przez zablokowanie dróg oddechowych. W efekcie może dojść do takich komplikacji jak zaburzenia rytmu serca, czy niewydolność nerek. Niestety zbyt późno udzielona pomoc może prowadzić również do uszkodzenia mózgu, zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do śmierci. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przypadłość ta najczęściej występuje u osób młodych i częściej u kobiet. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tej dolegliwości. Nawet po przebytym epizodzie chory musi zdać sobie sprawę, że może powrócić. Nie można także przewidzieć jak ciężki dla organizmu okaże się kolejny atak. 

Szybkie rozpoznanie i prawidłowe leczenie reakcji anafilaktycznej jest kluczowe.

Żyć ostrożnie 

Po reakcji anafilaktycznej niezbędna jest wizyta o alergologa. Niekiedy po przebytym ataku lekarz może zalecić przeprowadzenie testów na alergen, wobec którego podejrzewa ataki. Takie próby wykonuje się po mniej więcej trzech tygodniach. W przypadku reakcji anafilaktycznej bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie czynników, które je powodują. Wówczas chory będzie mógł zacząć działać profilaktycznie przykładowo unikając konkretnych pokarmów. W ostrych przypadkach warto też zawsze mieć przy sobie adrenalinę.

Przeczytaj także: Reakcje alergiczne – na co jesteśmy uczuleni?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia