Jakie działania podejmuje WORD?

283

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jakie działania podejmuje WORD?
WORD chcę dbać przede wszystkim o całkowite bezpieczeństwo ruchu drogowego dla wszystkich jego uczestników.

Jakie działania podejmuje WORD? Jakimi kierowcami są osoby z niepełnosprawnościami? Zapraszamy na rozmowę z Rafałem Grodzickim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Jakie działania podejmuje WORD – czy to tylko egzaminy? 

Nasz gość na początek zauważa, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego posiadają filie, które znajdują się w całej Polsce. I rzeczywiście słusznie kojarzone one są z egzaminami na prawo jazdy w różnych kategoriach. To jednak nie wszystko. WORD działa również w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego wspiera zarówno najmłodszych adeptów jazdy rowerowej, młodych kierowców, jak seniorów. Działania kierowane są również w zakresie szkolenia specjalistów, w tym m.in. instruktorów prawa jazdy. Rafał Grodzicki zauważa także, jak diametralnie zmieniły się przepisy prawa ruchu drogowego, chociażby na przestrzeni minionego roku. Tu warto zwrócić uwagę, np. na zdecydowanie wyższe mandaty, gdzie mandat w wysokości dwóch tysięcy złotych obecnie wcale nie jest rzadkością. Podobnie rzecz ma się z punktami karnymi. Dziś nad kierowcą, który przekroczy dozwoloną ilość punktów karnych czyha zagrożenie zdawania ponownego kontrolnego egzaminu kwalifikacji – zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. 

Działania WORD-u kojarzone są przede wszystkim ze szkoleniem przyszłych kierowców.

Jakie działania podejmuje WORD – kompleksowa wiedza 

Jak wyżej wspomnieliśmy, WORD działa dla różnych grup wiekowych. Obecnie główny prym wiodą dwie grupy szkoleniowe. Pierwszą z nich stanowią osoby w wieku od 18 do 24 lat. Jak zauważa Rafał Grodzicki, to właśnie ta grupa najczęściej powoduje przykre zdarzenia drogowe. Główną przyczyną jest w tym przypadku brawura i chęć zaimponowania koleżeństwu. Kolejną niebezpieczną grupą są niestety seniorzy. Nasz gość przyznaje, że na polskich drogach za kierownicą można spotkać osoby nawet w wieku 95 lat. Obecne prawo nie posiada podpunktu, który w określonym wieku odbiera prawo jazdy. Dlatego, jeżeli senior czuje się na siłach, ma prawo jeździć. Tu jednak bardzo ważna jest czujność ze strony bliskich. Dlatego, jeśli widzimy, że osoba starsza ze względów zdrowotnych nie powinna wsiadać za kółko, wówczas możemy podjąć mentalne działania, by ją od tego czynu odwieźć. „To my sami powinniśmy wiedzieć, kiedy odłożyć kluczyki na półkę”  – przekonuje Rafał Grodzicki. 

Według Rafała Grodzickiego osoby z niepełnosprawnościami mogą doskonale sprawdzać się w roli kierowców.

Jakie działania podejmuje WORD – kierowcy z niepełnosprawnością 

Powiedzieliśmy sobie o tym, jakie działania podejmuje WORD. A co jego przedstawiciel sądzi i kierowcach z niepełnosprawnościami? „Osoby z niepełnosprawnością mogą być świetnymi kierowcami” – podkreśla Rafał Grodzicki. W tym wypadku kandydat musi jednak znać swoje ograniczenia. Oczywiście w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie kandydaci z określonymi dysfunkcjami zdają egzaminy. Nasz gość zauważa też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kandydaci mają egzamin za darmo. WORD dokłada również wszelkich starań, by mieli oni wszelkie udogodnienia. Tym samym pragnie, by nie czuli się gorsi od reszty społeczeństwa. Rafał Grodzicki namawia również osoby z niepełnosprawnościami, by Ci z odwagą przystępowali do zdobycia prawa jazdy.

Rozmowa z Rafałem Grodzickim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia