Nowa Puma ST w gamie Forda.

235

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowa Puma ST w gamie Forda. Zdjęcie przedstawia jadący samochód
Nowa Puma ST w gamie Forda

Automatyczna skrzynia biegów Powershift wzbogacona zelektryfikowanym układem napędowym  z najmocniejszą wersją nagradzanego wielokrotnie 1,0-litrowego silnika EcoBoost. To Nowa Puma ST w gamie Forda.

Nowa Puma ST w gamie Forda – czyli co?

Codzienne wszechstronne użytkowanie w połączeniu z mocą 170 KM i płynnymi zmianami przełożeń. To efekt opracowanego przez Ford Preformance 1,0 litrowego wspartego miękką hybrydą układu napędowego EcoBost. 

Model został dodatkowo wzbogacony o standardowe luksusowe wyposażenie, sportowe podwozie oraz o Azura Blue – lakier dedykowany specjalnie tej wersji. 

Hybryda o mocy 48 Wolt daje możliwość osiągania maksymalnej mocy 170 KM przez wspomniany 1.0 litrowy silnik dorzucając do tego 248 Nm2 momentu obrotowego. To wszystko przy niskim zużyciu paliwa 6,3 l/100 km i emisji CO2 na poziomie 144 g/km oraz przyspieszeniu.do 100 km/h w 7,4 sekundy. To efekt zastosowania podobnych jak w przypadku modelu Ford MegaBox praktycznych rozwiązań. Zwracał na to uwagę Stefan Muenzinger, menedżer Ford Performance w Europie.

Sport Technologies to etykieta w 100% pasująca do nowego układu napędowego. Dodatkowo użyto pochodzących z wprowadzonej na rynek w 2020 roku  1,5-litrowej Pumy ST EcoBoost. Mowa o opatentowanych sprężynach zawieszenia ze zmiennym kierunkiem działania czy specjalnie dopasowanej do tego modelu belki skrętnej i stabilizatorów.

„Połączenie downsizingu silnika i instalacji elektrycznej miękkiej hybrydy zmniejsza zużycie paliwa i emisję spalin, przy jednoczesnym utrzymaniu w dyspozycji kierowcy dobrych osiągów na co dzień. Wraz z przekładnią Powershift o zmienionej charakterystyce układ ten zapewnia doskonałe parametry i emocje towarzyszące prowadzeniu modeli ST” – powiedział Muenzinger.

Nowa Puma ST w gamie Ford – podwozie.

Trudno w tej kwestii wymienić wszystkie walory Forda Puma ST ze skrzynią Powershift. Zwiększono o ponad połowę – do 2000 Nm/stopień sztywność skrętną belki skrętnej tylnego Mowa o parametrach zawieszenia tylnego standardowego Forda Pumy.

Dodatki to montowany do ramy 28 mm.  stabilizator przechyłów oraz  przedni o przekroju 24 mm. 

Większą stabilność przy zakrętach i zwrotność zapewnią  wspomniane już wcześniej chronione patentem sprężyny zawieszenia kół ze zmiennym kierunkiem działania. To dlatego,  że zastosowano indywidualne, niezamienne, kierunkowo nawijane sprężyny. Pozwalają one uzyskiwać zmiany kierunku sił w tylnym zawieszeniu.  Owe sprężyny współpracują z dwururowymi amortyzatorami Hitachi. Umożliwia to większą kontrolę samochodu w czasie jazdy.

Kolejna kwestia to przekładnia. Przełożenie  układu Pumy ST z Powershift wynosi 11,4:1. To dowodzi kolejnego wzrostu, tym razem o 25 % w porównaniu do Pumy w standardzie. Taki wzrost jest efektem połączenia konstrukcji przednich zwrotnic z drążkami kierowniczymi i przekładnią listwy zębatej. Przełożyło się to na lepszą reakcję podczas skręcania.

Podniesiono też skuteczność hamowania. Przyczyniły się do tego większe – 325 mm tarcze przednie. Warto w tym miejscu wspomnieć o aerodynamice. to co widać od razu, to duży spojler dachowy, oraz  tylny dyfuzor. Całości dopełnia poprawiająca chłodzenie silnika specjalnie w tym celu zaprojektowana górna i dolna osłona chłodnicy.

Nowa Puma ST w gamie Forda. Na zdjęciu charakterystyczna dla tego modelu osłona chłodnicy
Nowa Puma ST w gamie Forda. Przód.

Ford Puma ST – design.

To kolejny  duży aut  tej gamy Forda. Pierwsze co rzuca się w oczy to zintegrowany z przednim zderzakiem Splitter. Dodatkowo posiada on wytłoczone oznakowanie Ford Performance. Poza dowodem na sportowe cechy Pumy ST zwiększa to też dość znacznie siłę docisku przedniej części pojazdu. Przygotowana właśnie oferta Pumy ST wzbogaocnej  skrzynią Powershift to wybór spośród sześciu kolorów z omawianym już Azura Blue na czele. 

Całości dopełnia błyszczący wykończony na czarno dach, boczne wloty powietrza czy obudowy lusterek zewnętrznych. Kolor magnetite to wykończenie  19-calowych felg aluminiowych dostępne w tej właśnie wersji SUV-a.

Wnętrze to poza takimi już standardowymi dodatkami jak przednie i tylne czujniki parkowania, czujnik deszczu, system komunikacji i rozrywki Ford SYNC 3 i  kompatybilny z Apple CarPlay i Android Au. Zamontowano też pokryte luksusową syntetyczną skórą Sensico sportowe fotele, system ostrzegający przed pojazdami na drodze poprzecznej z aktywnym wspomaganiem hamowania, czy wspomagający parkowanie. Bagażnik Forda Puma ST z przekładnią Powershift to 456 litrów przestrzeni bagażowej oraz  innowacyjny Ford MegaBox, czyli 80‑litrowy schowek pod podłogą bagażnika.

Nowa Puma ST w gamie Forda. Zdjęcie przedstawia wnętrze samochodu ze skórzanymi fotelami na czele.
Nowa Puma ST w gamie Forda. Fotele

Jeżeli interesują Cię nowinki motoryzacyjne, polecamy Ci kolejny artykuł dotyczący popularnego i wyjątkowego modelu jakim jest Chevrolet Corvette C1.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia