Dzień Św. Patryka, jest irlandzkim świętem zarówno religijnym jak i narodowym, obchodzonym w dniu 17 marca. Jak głosi legenda, święty Patryk wędrując po Irlandii, starał się wytłumaczyć mieszkańcom zielonej wyspy dogmat o Trójcy świętej. Posługiwał się przy tym trójlistną koniczyną. Ponieważ narodową barwą Irlandii jest zieleń, w dniu święta patrona narodu tradycją stało się noszenie ubioru w odcieniach nawiązujących do barwy irlandzkich łąk i pastwisk. Trójlistna koniczyna „shamrock” z legendy o św. Patryku stała się symbolem święta.
Tego dnia o 20:00, we wrocławskim Starym Klasztorze na scenie Sali Gotyckiej, w ramach obchodów święta będzie miał miejsce Ethno Jazz Festival – Dzień Św. Patryka: Eachtra – Celtycka podróż.
Ethno Jazz Festival – EACHTRA
Eachtra, to irlandzkie słowo oznaczające podróż. Taką właśnie wędrówką w świat kultur Irlandii, Walii, Bretanii i Szkocji będzie multimedialny spektakl, składający się z tańca, muzyki, animacji oraz narracji. Na scenie publiczność będzie podziwiać efekty długofalowej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs , zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien, a wszystko okraszone multimedialną oprawą w wykonaniu Visual Jockeya Tomasza Frąszczaka. Subtelne pląsy tancerek w baletkach, charakterystyczny step irlandzki. Recytacje fragmentów literatury oraz spajająca wszystkie elementy żywa muzyka, pozwolą gościom imprezy przemierzać w wyobraźni przestrzenie celtyckich krain.
Ethno Jazz Festival – wykonawcy
Jig Reel Maniacs, to formacja, czerpiąca pełnymi garściami z muzyki irlandzkiej oraz szkockiej. W swoich aranżacjach wykorzystuje zwyczajowe celtyckie brzmienia angażując swoje bogate instrumentarium. W bogatym repertuarze grupy, słuchacze znajdą pierwiastki bretońskie oraz walijskie, a przede wszystkim brzmienia irlandzkie i szkockie. Sekstet Jig Reel Maniacs reprezentuje styl Celtic Fusion. Oznacza to, że w ich kompozycjach oraz interpretacjach usłyszymy funk, rock, pop, reggae oraz celtyckie standardy.
W składzie:
Michał Jankowski – gitara akustyczna;
Aleksander Brych – flet drewniany poprzeczny;
Michał Mazur – dudy, whistles, drumla, dudairedubh;
Dobrochna Surma– skrzypce;
Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew, recytacje;
Maciej Czarnecki – perkusja, instrumenty perkusyjne.
Polecam materiał wideo: JRM – Jig & Reel Maniacs – Gallagher’s Frolics – jig – video clip live
Może cię również zainteresować: 10 Krakowska Wiosna Wiolonczelowa / 12-18.03