Zakończenie szkoleń „Trenuj z wojskiem w ferie”

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Komendant Szkoły Podoficerskiej "Sonda" w Zegrzu starszy chorąży sztabowy Piotr Pechta zaznaczył, że szkolenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród cywili

Zakończenie szkoleń „Trenuj z wojskiem w ferie” miało miejsce w miniony weekend w Szkole Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie. Projekt rozpoczął się w połowie stycznia tego roku, a zakończył 11 marca 2023 roku. Podczas jednodniowych, ośmiogodzinnych zajęć cywile mogli podnieść swoje umiejętności i nawyki obronne.

Jak wyglądały szkolenia

Ostatnie szkolenie w SP „Sonda” w Zegrzu miało miejsce w ubiegły weekend – 11 marca 2023 roku

„Trenuj z wojskiem w ferie” to już druga edycja ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego. Zajęcia odbywały się w wybranych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Jednodniowe szkolenia wojskowe były skierowane do każdego chętnego cywila, który chciał podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa. Na zajęciach mogliśmy zapoznać się z bronią, poznać podstawy survivalu, a także walki wręcz. Nauczyć się również nawigowania w terenie, udzielania pierwszej pomocy, zachowania w sytuacjach zagrożenia i podczas alarmu. W jednostce wojskowej „Sonda” zajęcia odbywały się zawsze w soboty od godziny 8:00 do 16:00. Pierwsze szkolenie miało miejsce 4 lutego, kolejne odbyło się 18 lutego, a ostatnie w ubiegłą sobotę, czyli 11 marca. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością nie tylko wśród mężczyzn, ale także i kobiet. Szkolenia były bezpłatne, przyjazne, profesjonalne oraz prowadzone przez wykwalifikowany personel wojskowy.

Zakończenie szkoleń „Trenuj z wojskiem w ferie” – kto brał udział w projekcie?

Zajęcia podczas szkoleń prowadzili wykwalifikowani instruktorzy ze Szkoły Podoficerskiej Sonda w Zegrzu

Dominik Morawski, nasz kolega redakcyjny wziął udział w jednym z takich szkoleń. Nauczył się tam podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Treningi bardzo mu się podobały i wiele go nauczyły. Podobnego zdania byli Patrycja i Tomek, którzy zapewnili, że na pewno skorzystają jeszcze z takiego szkolenia w przyszłości. Na zajęcia zgłaszały się również całe rodziny i zorganizowane grupy z zakładów pracy, czy urzędów. Doskonałym przykładem może być ostatnie szkolenie, gdzie pojawili się między innymi urzędnicy z UG Jabłonna, UMiG Serock i Starostwo Powiatowe w Legionowie. Trenowali także przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Nieporęcie „W Rumiankowym Ogrodzie”. Zakres zajęć przygotowanych dla uczestników był bardzo bogaty i obejmował :

-podstawy walki w bliskim kontakcie oraz taktyka;

-powszechna obrona przeciwlotnicza, a także obrona przed bronią masowego rażenia;

-terenoznawstwo i szkolenie medyczne;

-obsługa broni oraz szkolenia strzeleckie.

Nowością i niewątpliwie ciekawym doświadczeniem była tak zwana strzelnica kontenerowa, z którą uczestnicy zmierzyli się podczas ostatnich zajęć. Wszyscy zgodnie twierdzą, że udział w warsztatach to cudowna, niezapomniana przygoda, ale także bezcenna lekcja radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Życzą sobie więcej tego typu inicjatyw. Niestety, nie każdy chętny mógł skorzystać z zajęć, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i ogromne zainteresowanie. Jednak wiele wskazuje na to, że w przyszłości będą organizowane podobne akcje.

Jeśli już dziś chcielibyście rozpocząć swoją przygodę z wojskiem, możecie zgłosić się do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skontaktować się z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przeczytaj także: Kolejna edycja “Trenuj z wojskiem w ferie”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia