Na czym polega legalizacja i kalibracja tachografu?

prawidłowa kalibracja tachografu uchroni cię przed niemiłymi niespodziankami

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak skalibrować i zalegalizować tachograf
jak skalibrować tachograf

Na czym polega legalizacja i kalibracja tachografu?

Współczesny rynek transportowy wymaga od firm stosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym tachografów cyfrowych. Tachografy te pełnią kluczową rolę w monitorowaniu czasu pracy kierowców oraz w kontroli przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku. Jednak aby tachograf mógł działać w sposób poprawny i prawidłowy, wymaga on regularnej kalibracji oraz legalizacji. W niniejszym artykule omówimy między innymi, na czym polega kalibracja i legalizacja tachografu, jakie są wymagane przepisy prawne związane z tymi procedurami oraz kiedy konieczne jest ich przeprowadzenie.

Czym jest legalizacja i kalibracja tachografu?

W firmach transportowych, obowiązkiem jest stosowanie tachografów cyfrowych oraz ich kalibracja i legalizacja zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 1360/2002 oraz Rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3821/85. Kalibracja polega na aktualizacji parametrów pojazdu, a legalizacja potwierdza, że tachograf cyfrowy jest legalny. Tachografy cyfrowe są obowiązkowe w krajach Unii Europejskiej, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Tachografy analogowe mogą jeszcze być używane w starszych pojazdach po awarii, ale wymieniane są na cyfrowe.

Jak działa tachograf i kiedy wykonać jego kalibrację?

Tachograf jest urządzeniem, które służy do rejestrowania czasu pracy, aktywności kierowców oraz prędkości pojazdu. W przypadku kierowców, którzy wykonują pracę w transporcie drogowym, tachograf jest obowiązkowy. Urządzenie to jest montowane w pojeździe i zapisuje dane w formie cyfrowej lub analogowej, które mogą być wykorzystane w celu kontroli czasu pracy kierowcy oraz przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku.

Kalibracja tachografu jest konieczna, aby urządzenie działało dokładnie i niezawodnie. Według przepisów, tachograf powinien być poddawany kalibracji w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu. Kalibracja powinna być przeprowadzana przez uprawnione stacje kalibracyjne, które są w stanie przetestować urządzenie pod kątem poprawności działania i dokładności pomiaru czasu pracy kierowcy oraz prędkości pojazdu.

legalizacja tachografu to obowiązek
legalizacja i kalibracja tachografu to obowiązek

Brak legalizacji tachografu- czym to grozi?

Za brak legalizacji tachografu grozi szereg kar finansowych i prawnych. Kierowca może otrzymać mandat, a właściciel pojazdu może zostać ukarany grzywną za niepoddanie urządzenia legalizacji. Ponadto, nieprawidłowe korzystanie z tachografu, takie jak jego modyfikacja lub uszkodzenie w celu uniknięcia kontroli, może skutkować utratą prawa do wykonywania zawodu kierowcy oraz wysokimi karami finansowymi. Pracodawca jest odpowiedzialny za okresowe przeprowadzanie kalibracji tachografu, jednakże w przypadku kontroli, w której ujawnione zostaną nieprawidłowości, kary mogą zostać nałożone na kierowcę, przewoźnika oraz osobę odpowiedzialną za flotę lub właściwe użytkowanie pojazdów w firmie.

Więcej informacji na temat legalizacji i kalibracji tachografu znajdziesz tutaj: https://inelo.pl/legalizacja-tachografu/.

czy wiesz że Tesla S Plaid jest najszybszym produkcyjnym autem? szybszym od Bugatti Veyron i Ferrari SF90

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia