Marzec 2023 Wystawa “Człowiek = Natura”

378

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marzec 2023 Wystawa “Człowiek = Natura” przez cały marzec w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

„Człowiek = natura”. Przez cały marzec w Sali Kolumnowej szczecińskiej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica ul. Podgórna 15/16 można oglądać wystawę malarstwa i rzeźby Grupy Artystycznej Artemisia.

Członkinie grupy – bo Artemisia skupia artystki z Łobza, Goleniowa, Szczecina i Lizbony w swoich poprzednich wystawach, skupiły się na kwestii roli kobiet w tworzeniu historii świata oraz – jak mówią, wpływu miejsca, w którym żyjemy na to, kim jesteśmy. 

Marzec 2023 Wystawa “Człowiek = Natura” – temat aktualny.

Trwająca właśnie wystawa jest okazją do wypowiedzenia się przez artystki na temat, który jest dla nich niezwykle ważny i aktualny, mianowicie o ochronie środowiska i roli człowieka w przyrodzie.

Zgodnie twierdzą, że w rzeczywistości te kwestie są im bardzo bliskie. Każda z nich bowiem kocha przyrodę, niektóre mieszkają blisko natury.

Ostatnie wydarzenia związane z ekologią są bardzo niepokojące. Zatrucie Odry, wycinka lasów w Puszczy Bukowej choć nie tylko, o tzw. betonowaniu zieleni miejskiej w każdym miejscu Polski nie wspominając. To zdarzenia, które są niezwykle niepokojące, i w końcu przyniosą nieodwracalne zmiany w naszym środowisku naturalnym.

Marzec 2023  Wystawa “Człowiek = Natura” Zdjęcie przedstawia wnętrze galerii
Marzec 2023 Wystawa “Człowiek = Natura”

„Człowiek = Natura” to bez wątpienia okazja dla nich by wyrazić swoje emocje i odczucia. Są one wiązane z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego. Swoją sztukę w tym aspekcie traktują jako swoisty manifest. Wezwanie do tego, aby powrócić do natury, znów ją szanować, zamiast bezwzględnie eksploatować. Powszechne przekonanie, jakoby człowiek jest nadrzędnym gatunkiem i może robić tak, jak mu się podoba, jest błędne, ponieważ Natura doskonale sobie poradzi bez człowieka, lecz człowiek bez natury już nie…

Potomkowie Majów – plemię Lacandóna z Metzabok w Meksyku – uważa, że dom to nie budynek wzniesiony przez człowieka, lecz Matka Ziemia, która daje nam wszystko, czego potrzebujemy do życia. Natura jest ich religią, teraz my pokażemy, że jest to słuszne podejście.

Zapraszamy do naszego świata sztuki i natury”

Uczestniczki:
Marta Płachta
Agnieszka Szylar
Dominika Odrowąż
Izabela Wolska
Katarzyna Owczarek
Małgorzata Jucha
Marta Wlaźlińska
Magdalena Seredyńska
Izabela Ewa Staśkiewicz
Marta Nowacka
Ewelina Czeberkus-Poniewiera
Gabriela Wiatr

Cykl rzeźb „Osoba Rzeka” – na wystawie.

– Będę prezentować cykl rzeźb „Osoba Rzeka”. Jest to mój głos w sprawie Odry, w sprawie zeszłorocznego jej zanieczyszczenia, które uznaję za zamach na jej życie. Dla wielu z nas, dla mnie także to były traumatyczne chwile. Urodziłam się w Szczecinie, mieście nadodrzańskim, więc Odra to część mojego dzieciństwa i mojego dorastania. Nie mieściło mi się w głowie, że rzeka, byt karmiący i chroniący tak wiele istnień, może tak po prostu, w jednej chwili umrzeć. Pękło mi wtedy serce. I choć wielokrotnie wcześniej było mi w Polsce niewygodnie, to wtedy właśnie na serio pomyślałam o emigracji. Zareagowałam, tak, jak potrafię – rzeźbiąc Odrę – mówi M. Wlaźlińska.

Marzec 2023  Wystawa “Człowiek = Natura”Wystawa jest manifestem w obronie natury
Marzec 2023 Wystawa “Człowiek = Natura” Brońmy natury.

Cykl rzeźb “Osoba Rzeka” jest głosem poruszającym kwestię tych żywych ekosystemów, którymi są rzeki pod kątem ochrony prawnej. Okazuje się, że można nadać rzece status osoby prawnej, w konsekwencji umożliwiając jej realną ochronę. Taką ochronę może mieć Odra. Zabiega o to Plemię Odry – społeczność, której ta niezwykła rzeka jest bliska i która prowadzi działania mające sprawić, by litera prawa dogoniła rzeczywistość i uznała rzekę za mający prawo do życia podmiot prawny. Taką ochroną cieszy się na świecie coraz więcej rzek, pierwszą mianowicie była Whanganui w Nowej Zelandii.

Marta Wlaźlińska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Szczecinie. Spośród wszystkich dziedzin artystycznych szczególnie ukochała sobie rzeźbę i kontakt z gliną. W 2010 roku założyła w Goleniowie pracownię ceramiki, a po latach poszukiwań swojej drogi twórczej postanowiła zająć się wyłącznie rzeźbą. Z jej twórczością możecie się zapoznać TUTAJ. Wystawa w Książnicy Pomorskiej czynna będzie przez cały marzec.

Jeżeli jesteś miłośnikiem kultury i szukasz inspiracji na spędzenie wolnego czasu, a może interesują Cię inne propozycje, np. motoryzacyjne, śledź nasze kalendarium.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia