Święto Frankofonii, tradycyjnie jest obchodzone w marcu. To nadzwyczajne wydarzenie, jednoczy społeczność liczącą 300 milionów ludzi, posługujących się na co dzień językiem francuskim, mieszkających w wielu krajach świata. I właśnie z tej okazji, Instytut Francuski w Polsce razem z Ambasadami Belgii, Kanady, Luksemburga, Maroka, Rumunii i Szwajcarii, oraz Instytutem Kultury Rumuńskiej, przygotował dla miłośników kina francuskojęzycznego nie lada gratkę. W dniach od 22 do 26 marca 2023, odbędzie się Festiwal Filmów Frankofońskich w kinie Muranów, w Warszawie.
Festiwal Filmów Frankofońskich – projekcje
Większość z zaplanowanych dziewięciu projekcji, będzie prezentowana w Polsce pierwszy raz. Wśród nich znajdą się: komedia „Do widzenia szczęście – Au revoir le bonheur” (reż. Ken Scott). Widzowie będą obserwatorami tarapatów czwórki braci, chcących godnie pożegnać swego ojca. Odtwórcy ról głównych, zostali zauważeni i wszyscy czterej zdobyli nagrody w 2022 roku, na Festiwalu Filmów Komediowych l’Alpe d’Huez. Wspaniałe plenery rezerwatu północnej Kanady, staną się tłem filmu „Przemytniczka – Bootlegger” (reż. Caroline Monnet), opowieści o trudnym powrocie do przeszłości. Obie produkcje reprezentują francuskojęzyczny, kanadyjski Quebec.
„Tori i Lokita – Tori et Lokita” (reż. bracia Dardenne) Opowieść o dwójce imigrantów z Kamerunu. 12-letni Tori i 16-letnia Lokita robią uniki między gangsterami z Liege, a pracownikami belgijskiego socjalu.
„Metronom – Radio Metronom” (reż. Alexandru Belc) W rumuńskiej produkcji widz cofnie się do Bukaresztu z 1972 roku. Prywatka, zakazane Radio Wolna Europa, tęsknota za miłością i wolnością oraz reżimowa, tajna policja Securitate. Oba obrazy zostały docenione na festiwalu w Cannes.
Festiwal Filmów Frankofońskich – projekcje c.d.
„Wędrówka kontynentów (na Południe) – La Dérive des continents (au sud)” (reż. Lionel Baier) Główna bohaterka, organizuje wizytę prezydenta Macrona oraz kanclerz Merkel w obozie dla migrantów na Sycylii. Wtedy pojawia się jej syn aktywista. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem.
Godna polecenia jest produkcja z Luksemburga „Jak nigdy – Plus que jamais” (reż. Emily Atef)z ostatnią rolą przedwcześnie zmarłego francuskiego aktora, Gasparda Ulliela. Z kolei w marokańskim filmie „Rock the Casbah – Rock the Casbah” (reż. Laïla Marrakchi) będzie można zobaczyć Hiam Abbass, palestyńską aktorkę i reżyserkę.
W trakcie festiwalu, będzie można zobaczyć prezentowaną wcześniej na festiwalu w Karlowych Warach, ukraińską komedię „Moje myśli są ciche – мої думки тихі” (reż Antoni Lukich). Dlaczego w programie znalazła się ukraińska produkcja? Otóż zarówno Ukraina jak i Polska, posiada status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
„Pamiętnik przelotnego romansu – Chronique d’une liaison passagère” (reż. Emmanuel Mouret) to komadia romantyczna z udziałem Sandrine Kiberlain i Vincentem Macaigne.
Festiwal Filmów Frankofońskich – program
środa 22 marca:
18 :00 Jak nigdy (Plus que jamais)
czwartek 23 marca
18 :00 Przemytniczka (Bootlegger)
20:00 Rock the Casbah (Rock the Casbah)
piątek 24 marca
18:00 Tori i Lokita (Tori et Lokita)
20:00 Metronom (Radio Metronom)
sobota 25 marca
17:00 Moje myśli są ciche (мої думки тихі)
19 :00 Wędrówka kontynentów (na Południe) (La Dérive des continents (au sud)
Po pokazie spotkanie z reżyserem
niedziela 26 marca
18:00 Pamiętnik przelotnego romansu (Chronique d’une liaison passagère)
20:00 Żegnaj szczęście (Au revoir le bonheur)
Zwiastun tegorocznego festiwalu: Festiwal Filmów Frankofońskich 2023
Może cię również zainteresować: Wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka – wystawa