Festiwal Filmów Frankofońskich w Kinie Muranów

335

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Festiwal Filmów Frankofońskich.

Święto Frankofonii, tradycyjnie jest obchodzone w marcu. To nadzwyczajne wydarzenie, jednoczy społeczność liczącą 300 milionów ludzi, posługujących się na co dzień językiem francuskim, mieszkających w wielu krajach świata. I właśnie z tej okazji, Instytut Francuski w Polsce razem z Ambasadami Belgii, Kanady, Luksemburga, Maroka, Rumunii i Szwajcarii, oraz Instytutem Kultury Rumuńskiej, przygotował dla miłośników kina francuskojęzycznego nie lada gratkę. W dniach od 22 do 26 marca 2023, odbędzie się Festiwal Filmów Frankofońskich w kinie Muranów, w Warszawie.

Festiwal Filmów Frankofońskich – projekcje

Większość z zaplanowanych dziewięciu projekcji, będzie prezentowana w Polsce pierwszy raz. Wśród nich znajdą się: komedia „Do widzenia szczęście – Au revoir le bonheur” (reż. Ken Scott). Widzowie będą obserwatorami tarapatów czwórki braci, chcących godnie pożegnać swego ojca. Odtwórcy ról głównych, zostali zauważeni i wszyscy czterej zdobyli nagrody w 2022 roku, na  Festiwalu Filmów Komediowych l’Alpe d’Huez. Wspaniałe plenery rezerwatu północnej Kanady, staną się tłem filmu „Przemytniczka – Bootlegger” (reż. Caroline Monnet), opowieści o trudnym powrocie do przeszłości. Obie produkcje reprezentują francuskojęzyczny, kanadyjski Quebec.

Tori i Lokita – Tori et Lokita” (reż. bracia Dardenne) Opowieść o dwójce imigrantów z Kamerunu. 12-letni Tori i 16-letnia Lokita robią uniki między gangsterami z Liege, a pracownikami belgijskiego socjalu.

Metronom – Radio Metronom” (reż. Alexandru Belc) W rumuńskiej produkcji widz cofnie się do Bukaresztu z 1972 roku. Prywatka, zakazane Radio Wolna Europa, tęsknota za miłością i wolnością oraz reżimowa, tajna policja Securitate. Oba obrazy zostały docenione na festiwalu w Cannes.

Festiwal Filmów Frankofońskich – projekcje c.d.

Wędrówka kontynentów (na Południe) – La Dérive des continents (au sud)” (reż. Lionel Baier) Główna bohaterka, organizuje wizytę prezydenta Macrona oraz kanclerz Merkel w obozie dla migrantów na Sycylii. Wtedy pojawia się jej syn aktywista. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem.

Godna polecenia jest produkcja z Luksemburga „Jak nigdy – Plus que jamais” (reż. Emily Atef)z  ostatnią rolą przedwcześnie zmarłego francuskiego aktora, Gasparda Ulliela. Z kolei w marokańskim filmie „Rock the Casbah – Rock the Casbah” (reż. Laïla Marrakchi) będzie można zobaczyć Hiam Abbass, palestyńską aktorkę i reżyserkę.

W trakcie festiwalu, będzie można zobaczyć prezentowaną wcześniej na festiwalu w Karlowych Warach, ukraińską komedię „Moje myśli są ciche – мої думки тихі” (reż Antoni Lukich). Dlaczego w programie znalazła się ukraińska produkcja? Otóż zarówno Ukraina jak i Polska, posiada status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Pamiętnik przelotnego romansu – Chronique d’une liaison passagère” (reż. Emmanuel Mouret) to komadia romantyczna z udziałem Sandrine Kiberlain i Vincentem Macaigne.

Festiwal Filmów Frankofońskich – program

środa 22 marca:
18 :00    Jak nigdy (Plus que jamais)

czwartek 23 marca                                                        
18 :00    Przemytniczka (Bootlegger)
20:00     Rock the Casbah (Rock the Casbah)

piątek 24 marca                                        
18:00     Tori i Lokita (Tori et Lokita)
20:00     Metronom (Radio Metronom)                                                        

sobota 25 marca                                                       
17:00     Moje myśli są ciche (мої думки тихі)
19 :00    Wędrówka kontynentów (na Południe) (La Dérive des continents (au sud)
Po pokazie spotkanie z reżyserem

niedziela 26 marca                                                      
18:00     Pamiętnik przelotnego romansu (Chronique d’une liaison passagère)
20:00     Żegnaj szczęście (Au revoir le bonheur)

Zwiastun tegorocznego festiwalu: Festiwal Filmów Frankofońskich 2023

Może cię również zainteresować: Wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka – wystawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia