Przygotowania do świąt czas zacząć

0
135
W dzisiejszej audycji z cyklu "Kulinarna Nawigacja" Jarosław Uściński zdradza nam przepisy na wielkanocne dania z ryb

Do świąt Wielkiej Nocy pozostało już niespełna trzy tygodnie, dlatego my w audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” rozpoczynamy przygotowania. Pan Jarosław Uściński — wypoczęty po powrocie zza Oceanu opowiada o wrażeniach z podróży oraz przedstawia nam propozycje na świąteczne potrawy z ryb.

Floryda

Gaje cytrusowe na Florydzie dają mieszkańcom pomarańcze, grejpfruty i limonki przez cały rok.

W pierwszej części audycji Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali o tym co zmieniło się w poszczególnych Stanach na przestrzeni lat. A zmieniło się wiele! Docenili także pod względem kulinarnym Florydę, która jest niezwykle bogata w pomidory, owoce czy awokado. Klimat Florydy sprawia, że cytrusy takie jak pomarańcze, grejpfruty czy limonki występują tu przez cały rok. Niestety — ta kraina piaszczystych plaż z palmami, nie może pochwalić się dobrej jakości jedzeniem. Szynki i wędliny są niesmaczne, pełne chemii i już po godzinie od otwarcia pojawia się na nich śliski osad. Podobnie jest z jabłkami — owoce te pokryte są grubą warstwą czegoś, czego nie jesteśmy w stanie zmyć. Dlatego nasz kucharz zdecydowanie odradza ich spożywanie.

Przygotowania do świąt czas zacząć – tymbalik z karpia

W kolejnej części programu Panowie ze słonecznej Florydy przenieśli się do naszego kraju przedstawili propozycje na świąteczne dania wielkanocne. Stwierdzili zgodnie, że ryby koniecznie muszą zagościć w święta na naszych stołach. W związku z tym, pierwszym ciekawym pomysłem kucharza był tymbalik z karpia. I choć Pan Paweł powątpiewał w możliwość przygotowania go bez żelatyny, okazało się to jednak możliwe. Wystarczy tylko ugotować karpia w całości w niewielkiej ilości wody z warzywami, zielem, liściem, dużą ilością marchewki i kapustą włoską. Następnie mięso należy obrać, a wywar koniecznie przecedzić. Pokrojoną marchewkę, zielony groszek i ewentualnie jajko wrzucić do małych miseczek, dodać kawałki mięsa i zaleć wywarem. Tak przygotowany tymbalik z karpia świetnie smakuje z chrzanem i chlebkiem z masełkiem.

Kolejną propozycją Pana Jarosława była wędzona ryba podana na ciepło. Może to być łosoś, halibut oraz dorsz. Taki dzwonek ryby podajmy zawsze z fajną sałatką i ziemniakami ubitymi z łyżką chrzanu i musztardy oraz ziołami ogrodowymi. Mowa tu o lubczyku, koperku, natce czy też mięcie. Po dokładne przepisy na dania z ryb zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Na zakończenie programu Panowie zapewnili nas, że w przyszłym tygodniu dowiemy się jak przygotować pyszny sos berneński, który doskonale pasuje do ryby, steków oraz szparagów.

Przygotowania do świąt czas zacząć

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem