Powstaje Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej.

344

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej. Zdjęcie przedstawia budynek laboratorium
Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej.

Warszawski Uniwersytet Medyczny może się pochwalić wyjątkowym na skalę światowej medycyny projektem. To tam powstaje Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej.

Ten wzorcowy ośrodek terapii komórkowej tworzony przez tamtejszych naukowców jest zwieńczeniem projektu: „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”. Realizowało go konsorcjum naukowe na czele z WUM jako jego liderem.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel otrzymano 14 mln złotych, z których zakupiono wyposażenie do celów badawczo-rozwojowych oraz niezbędną aparaturę.

Uroczyste otwarcie zaplanowano na czwartek 23  marca w  Centrum Badań Przedklinicznych CePT WUM, Warszawa ul. Banacha 1b. Po jego zakończeniu obecni dziennikarze mogli zwiedzić laboratorium i porozmawiać z jego pracownikami. 

Wśród zaproszonych gości byli między innymi:

– Prof. Zbigniew Gaciong, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;

– Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego;

– Prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM;

– Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych;

– Prof. Magdalena Kucia, Kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej WUM;

Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Zdjęcie przedstawia komórki macierzyste
Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej. Skok w medycynie

Powstaje Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej – ważny krok w medycynie.

Prof. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie kryje zadowolenia i z nadzieją spogląda w przyszłość.  „Otwarcie Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej to zwieńczenie bardzo ważnego projektu na WUM współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. To wspólna inwestycja w nowoczesność. Jesteśmy przekonani, że technologie medyczne tutaj opracowywane będą kończyły się wdrożeniami i wnioskami patentowymi.”

Prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM dostrzegając niezwykły potencjał tego przedsięwzięcia, w rzeczywistości stawia przed swoim zespołem ambitne cele: „Naszą ambicją jest utworzenie na WUM, w oparciu o posiadaną wartość intelektualną oraz złożone międzynarodowe patenty, wzorcowego na skalę międzynarodową ośrodka terapii komórkowej na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, nie tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu, ale także m.in. wysoko specjalistycznej aparaturze medycznej, zakupionej dla laboratorium w ramach projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”.

Zdaniem  marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika fundusze unijne stanowią dość istotny wkład w  rozwój Mazowsza, więc zapowiada kolejne inwestycje: „Każda inwestycja w naukę to inwestycja w lepszą przyszłość i rozwój całego Mazowsza. Środki unijne, dzięki którym mogło powstać otwierane dziś laboratorium są ogromnym wsparciem dla projektów naukowo-badawczych w naszym regionie. Ruszamy właśnie z nową agendą funduszy europejskich i liczę, że dzięki nim będziemy mogli dofinansować kolejne innowacyjne projekty badawcze. Gratuluję Państwu tak wspaniałej inwestycji i życzę wielu sukcesów na polu naukowo-badawczym”.

Prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor WUM ds. Nauki i Transferu Technologii zwraca uwagę na wyjątkowe, a także niespotykane w innych placówkach badawczych wyposażenie: „Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM ma charakter unikatowy. Tylko kilka placówek w Europie ma sprzęt laboratoryjny tej klasy. To bardzo udana inwestycja w przyszłość medycyny i technologii w Polsce.
Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę inwestycyjną z samorządem województwa mazowieckiego.”

Terapia komórkowa – kilka faktów.

Medycyna regeneracyjna jest niczym innym jak zdolnością przywracania utraconej funkcji tkanek lub narządów. Natomiast opracowanie takich procedur i produktów komórkowych, które na to pozwalają to obecnie cel wspomnianej medycyny regeneracyjnej.

Obecnie badacze zajmujący się medycyną regeneracyjną swoje wysiłki kierunkują na charakterystyce, identyfikacji oraz izolacji komórek macierzystych dorosłego organizmu, w rzeczywistości mając nadzieję, że pomogą leczyć i rekonstruować  uszkodzone dojrzałe tkanki.

na całym świecie prowadzi się ponad 2 tysiące badań klinicznych w ramach sektora terapii macierzystych
Jeżeli mówimy o liczbach, w rzeczywistości na świecie dokonuje się  60 000 przeszczepów komórek macierzystych układu krwiotwórczego. Mowa tu o leczeniu chorób onkologicznych oraz hematologicznych.

W stanach Zjednoczonych oszacowano potencjalne oszczędności jakie uzyskano w wyniku terapii medycyny regeneracyjnej. Jeżeli chodzi o choroby przewlekłe to redukcja kosztów sięga tu 0,25 biliona dolarów rocznie.

Wracając do Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to tamtejszy zespół naukowców ma duże osiągnięcia. Odkrył on bowiem wczesne rozwojowo komórki w dorosłych tkankach. Opisano je jako małe komórki przypominające komórki embrionalne. Ich obecność potwierdzają też inne niezależne grupy badawcze.

Wspomniana wcześniej , kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM Prof. Magdalena Kucia potwierdzając niejako celowość tych działań wyjaśnia: „W Laboratorium prowadzimy badania ukierunkowane na optymalizację namnażania i wykorzystania w medycynie klinicznej, zarówno wczesnych rozwojowo komórek macierzystych izolowanych z dorosłych tkanek, jak i komórek odtwarzających uszkodzone tkanki.”

„Zakład Medycyny Regeneracyjnej będzie miejscem, w którym zostaną opracowane i przygotowane w oparciu o najwyższe standardy zarówno komórki macierzyste, jak i ExMVs do celów klinicznych dla Klinik oraz Szpitali WUM oraz innych współpracujących ośrodków. Komórki te mogą znaleźć zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach medycyny klinicznej.”

Jeżeli interesujesz się medycyną, lub chcesz przeczytać nasze inne artykuły o zdrowiu – zapraszamy do lektury

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia