Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

327

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie
W tym roku nasze zegarki przestawiamy w nocy z 25 na 26 marca.

Już w najbliższy weekend ponownie będziemy przestawiać zegarki o godzinę wcześniej. Tymczasem jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie? Okazuje się, że ta drobna różnica może wywierać na nas duży wpływ. 

Zaburzony cykl dobowy 

Warto na początek dodać, że zmiana czasu ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Mimo to każdego roku zegarki przestawia kilkadziesiąt krajów na świecie. Specjaliści dopatrują się tu korzyści ekonomicznych związanych m.in. z mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Przy zmianie czasu towarzyszy nam przede wszystkim większe zmęczenie. Doskonale znamy ten stan, gdy w nocy nie możemy zasnąć, a rano nie mamy siły, by wstać z łóżka. Wszystko to przez rozregulowanie naszego cyklu dobowego. Nasz organizm jest, jak pewnego rodzaju zegar – działa w określonym rytmie, zwłaszcza względem snu i posiłków. Nagła zmiana powoduje zaburzenia hormonalne. W tym wypadku możemy zaobserwować przede wszystkim skoki kortyzolu (hormonu stresu) i melatoniny (hormonu snu). W efekcie nasze ciało potrzebuje więcej energii, by przetrwać cały dzień. Mimo tego, że coraz dłuższe dni powinny wpływać na nas pozytywnie, my odczuwamy stany depresyjne. Dlaczego? Ma to związek przede wszystkim z wyżej wspomnianym zmęczeniem. 

Przy zmianie czasu towarzyszy nam przede wszystkim duże zmęczenie.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie – objawy 

Oprócz wyżej wspomnianego zmęczenia, do objawów przesilenia wiosennego zaliczmy m.in. 

– brak apetytu; 

– roztargnienie; 

– bóle głowy; 

– zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego; 

W kontekście przesilenia wiosennego często porównujemy go, np. do okresu jesienno-zimowego. Weronika Bronowicka – trenerka medyczna, psychoterapeutka, coach, a także specjalistka od zaburzeń odżywiania uważa, że i tak zmiana czasu z letniego na zimowy jest dla nas dużo łagodniejsza od przestawienia się na czas letni. „Zmiana czasu z letniego na zimowy jest z pozoru dla nas łatwiejsza. Dostajemy „nagrodę” w postaci dodatkowej godziny snu, jednak w konsekwencji prowadzi to do rozregulowania naszego rytmu dobowego i skutkuje podobnymi objawami i mechanizmami regulacyjnymi do tych, które towarzyszą zmianie czasu na letni”. O przesileniu wiosennym mówimy w okresie mniej więcej od połowy marca do połowy maja. To kiedy się z nim uporamy zależy jednak od indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. 

Jesteśmy tym, jak żyjemy 

Szacuje się, że przestawienie się z czasu zimowego na letni zwykle trwa około tygodnia. Każdy człowiek indywidualnie przechodzi zmianę czasu. Przykładowo wpływ na to ma: 

– wrażliwość organizmu; 

– rytm dnia;

– godziny pracy;

– czas na regeneracje; 

– aktywność fizyczna; 

– właściwa dieta; 

Zmiana czasu i przesilenie z tym związane może również wywołać dużo poważniejsze problemy – zwłaszcza w grupach ryzyka. Do nich przykładowo należą problemy kardiologiczne. Udowodniono bowiem, że u osób szczególnie wrażliwych zmiana czasu może zwiększać ryzyko zawału serca. Ponadto nasila się także prawdopodobieństwo chorób niedokrwiennych serca, czy dolegliwości naczyniowych. Zmiana czasu wpływa także na nasz metabolizm. Wyżej wspomniany brak apetytu może zatem powodować dolegliwości trawienne. W tym wypadku niektórzy mogą tracić na wadze, inni wprost przeciwnie. Jednym z najgorszych objawów jest jednak uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Skutkiem są trudności z pamięcią i koncentracją w życiu codziennym.

Zadbaj o siebie!

Powiedzieliśmy sobie jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem wraz z nadejściem wiosny powinniśmy przede wszystkim zadbać o higienę naszego snu. Ponadto spędzajmy czas na świeżym powietrzu, pozwólmy sobie na odpoczynek i regeneracje. Jeżeli mamy możliwość to warto nawet wziąć kilka dni urlopu. Znaczenie będzie miała również właściwa dieta. Jak wiemy, aktualnie trudno nam rozstać się z naszymi mobilnymi urządzeniami. Niestety nie od dziś wiadomo, że nie wpływają one dobrze, chociażby na jakość naszego snu. Weronika Bronowica także podkreśla, że na czas adaptacji organizmu powinniśmy odłożyć nasze telefony na bok. „Najlepszymi sposobami na złagodzenie skutków zmiany czasu są ograniczenia ekspozycji na światło niebieskie (telefony, monitory, tv) na około godzinę przed snem”. Nasza ekspertka podkreśla także, jak ważne jest znalezienie czasu na odpoczynek. Najważniejsze to jednak słuchać własnego organizmu. Dlatego zasypianie, pobudka oraz jedzenie niech będzie zgodne z naszymi faktycznymi potrzebami.

Przeczytaj także: Skutki niedoboru snu – jak groźne?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia