Zaczynasz sezon na e-bike ? Poznaj przepisy, a unikniesz mandatu

Jazda na rowerze elektrycznym wymaga znajomości kilku dodatkowych przepisów. Jakich?

1048

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rower elektryczny to nowa forma poruszania się
rower elektryczny to nowa forma poruszania się, czy znasz przepisy

Szybki rozwój rynku e-bike’ów sprawia, że po ścieżkach rowerowych porusza się coraz więcej tych pojazdów. Wsparcie silnika zapewnia wygodę i daje większe możliwości niż rowery bez dodatkowego napędu. Niemniej, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem korzystać z e-bike’a trzeba mieć na uwadze obowiązujące przepisy. Nowelizacje z ostatnich lat zmieniły taryfikator mandatów, podwyższając wysokość kar. Najnowsze stawki wymieniamy w artykule.

Czym jest e-bike ? Definicja prawna

Rowery elektryczne są obecnie produkowane z myślą o wielu dyscyplinach kolarstwa, co widać po ofertach wielu sklepów (choćby tutaj: https://www.centrumrowerowe.pl/rowery/elektryczne/). Mimo iż e-bike’i znacząco się między sobą różnią, łączą je określone cechy. Każdy z nich ma wszystko to, co klasyczny model – ramę, koła, osprzęt, widelec – ale jest też wyposażony w silnik, akumulator oraz kontroler do zmiany poziomu wspomagania.

Na rowerze elektrycznym można jeździć tak, jak na zwykłym, a więc pedałując siłą mięśni. Co więcej, przepisy wskazują, że aby rower nie został opisany jako inny pojazd, musi być uruchamiany naciskiem na pedały, a nie za pomocą manetki na kierownicy. Dodatkowy wymóg to wymiary. E-bike jest rowerem, gdy ma szerokość nie większą niż 0,9 m.

Jakie parametry powinien mieć silnik? Odpowiedź znajduje się w artykule 2. punkt 47. Kodeksu Ruchu Drogowego. Napięcie prądu w e-bike’u, określanym jako pedelec, nie może przekraczać 48 V, a moc znamionowa ciągła – 250 W. W prawidłowo działającym rowerze elektrycznym moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo, spadając do zera, gdy prędkość przekracza 25 km/h. Jednak na drogach poruszają się również s-pedelce, czyli zmodyfikowane pojazdy bez rzeczonej blokady. Jednoślady z mocniejszym wspomaganiem są według prawa klasyfikowane w kategorii motorowerów lub nawet motocykli.

Jakie mandaty grożą za wykroczenia na e-bike’u?

Standardowe pedelce nie są uznawane za pojazdy mechaniczne – jadący na nich kolarz przestrzega więc tych samych praw, co tradycyjny rowerzysta. W innym razie może zostać ukarany mandatem:

  • 1000 zł za jazdę po użyciu alkoholu (0,2-0,5‰) i 2500 zł za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰). Jeśli policja skieruje sprawę do sądu, możliwe są też: grzywna do 5000 zł i 5-30 dni aresztu.
  • 500 zł mandatu, jeśli kierujący przewozi na e-bike’u pasażera, który jest po spożyciu.
  • 200 zł za brak karty rowerowej, która obowiązuje młodzież między 10 a 18 rokiem życia. To najnowsza zmiana stawki, wprowadzona przez nowelizację w 2022 roku. Dzieci, które nie skończyły 10 lat, nie muszą mieć dokumentu, ale powinny korzystać z roweru pod nadzorem opiekuna.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku s-pedelców, które według prawa najczęściej traktowane są jako motorower. Jazda na zmodyfikowanym e-bike’u może skutkować mandatem, grzywną lub nawet aresztem. Najpoważniejsze kary w tym przypadku to:

  • Nie mniej niż 1500 zł za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień. Dotyczy to użytkowania roweru elektrycznego bez blokady prędkości – taki jednoślad jest określany jako motorower (do 45 km/h) lub motocykl (ponad 45 km/h).
  • 100 zł za poruszanie się po ścieżce rowerowej pojazdem do tego nieuprawnionym. Zatem nawet posiadając odpowiednie uprawnienia na s-pedelca, można otrzymać mandat.
  • 100 zł za brak kasku ochronnego podczas jazdy.
  • Od 230 zł do 1160 zł za brak ubezpieczenia OC, koniecznego w przypadku motorowerów i motocykli.

Oprócz tego osoby nietrzeźwe, poruszające się na s-pedelcach, mogą zostać objęte zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych przez nawet 3 lata.

czy wiesz co to numer VIN?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia