Co wiemy o hulajnogach elektrycznych?

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co wiemy o hulajnogach elektrycznych?
Zasady dotyczące poruszania się elektrycznymi hulajnogami są jasno określone w przepisach prawa.

Elektryczne hulajnogi w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wyłącznie rekreacyjny środek transportu. Co wiemy o hulajnogach elektrycznych? Zapraszamy na rozmowę ze Sławomirem Bakalarskim z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. 

Czym są hulajnogi elektryczne? 

Gdy za oknem dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, chętnie sięgamy po bardziej rekreacyjne środki transportu. W przepisach prawa hulajnoga elektryczna określana jest jako dwuosiowy pojazd napędzany elektrycznie, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. W ustawie Prawo o ruchu drogowym możemy znaleźć informacje o tym, w jaki sposób poruszać się elektryczną hulajnogą. Zatem, gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Tu mamy takie opcje, jak droga dla rowerów, czy opcjonalnie – z pasa ruchu dla rowerzystów. Osoby poruszające się hulajnogą, podobnie jak rowerzyści – muszą ustąpić miejsca pieszemu. W wyjątkowych sytuacjach hulajnogista może skorzystać także z jezdni. W tym wypadku mamy dwa warunki. Przede wszystkim w okolicy nie może być wymienionej wyżej drogi dla rowerów. Kolejna kwestia to ograniczenie prędkości na drodze do 30 km/h. Reasumując – w pierwszej kolejności wybieramy drogę dla rowerów, następnie pas ruchu dla rowerzystów, a na końcu jezdnię, pod warunkiem wspomnianego ograniczenia prędkości. 

Wiek i odpowiedni dokument to podstawowe kryteria względem pozwolenia do prowadzenia hulajnogi elektrycznej.

Co wiemy o hulajnogach elektrycznych – przepisy prawa 

Hulajnogą elektryczną nie można poruszać się bezprawnie. Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni wiek. Taka osoba musi być też sprawna fizycznie i psychicznie. Ponadto musi spełniać jeden z warunków: 

– potrafi poruszać się pojazdem w sposób, który nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego, a przy tym nie zagraża ich życiu; 

– posiada odpowiedni dokument upoważniający do posiadania i kierowania hulajnogą elektryczną; 

Warto dodać, że dokumentem, który daje upoważnienie do kierowania elektryczną hulajnogą jest np. karta rowerowa. Warunkiem to oczywiście osiągnięcie wspomnianego wyżej odpowiedniego wieku. Przepisy prawa jasno wskazują również z jaką prędkością możemy poruszać się tym środkiem transportu, gdzie jest to 20 km/h. Warto dodać, że ten przepis nie dotyczy jednak rowerzystów. Wszystko przez to, że hulajnoga jest pojazdem mniej stabilnym i przykładowo łatwiej się na niej wywrócić. Bardziej niebezpieczne jest też osiąganie większej prędkości.

Pamiętajmy, że na hulajnodze elektrycznej może poruszać się wyłącznie jedna osoba!

Jazda z głową! 

 Hulajnoga elektryczna powinna być wyposażona w: 

– dzwonek lub sygnał; 

– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; 

– tylne, czerwone światło odblaskowe, o kształcie innym, niż trójkątne; 

– boczne lampy odblaskowe, białe lub żółte, widoczne z obu stron; 

– nadany przez producenta numer identyfikacyjny;

– podnóżek;  

Co wiemy o hulajnogach elektrycznych? Niestety wielu z nas nadal nie wie, jak prawidłowo się nimi poruszać. Przykładowo w przepisach prawa jasno określone jest, że może siedzieć na niej wyłącznie jedna osoba. Tymczasem wielokrotnie na ulicach możemy spotkać wręcz całe sznury osób siedzących na jednym pojeździe. Ale to nie wszystko! „Widziałem też taki filmik, na którym widać, jak hulajnogą elektryczną pewien pan przewozi pralkę i na tej pralce jeszcze sobie siedzi i nią kieruje” – wspomina Sławomir Bakalarski. Nasz gość oczywiście przestrzega przed tak drastyczną lekkomyślnością. Hulajnogi elektryczne mogą być bardzo praktycznym środkiem transportu. Okazuje się jednak, że podstawą wspomnianej wygody musi być znajomość związanych z nimi przepisów prawa.

Rozmowa ze Sławomirem Bakalarskim

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Więcej materiałów znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia