Jaka dieta dla seniorów?

Dieta dla seniorów zgodna z zaprogramowanymi neuroprzekaźnikami w mózgu? Mariusz Budrowski ma na to odpowiedź i wyjaśnia dlaczego!

269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaka dieta dla seniorów
Seniorzy to grupa, której najciężej przechodzi wdrożenie zmian. Co jest głównym powodem?

Osoby starsze powinny zwracać uwagę na to co i jak jedzą. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wielu chorób. Jaka dieta dla seniorów jest najlepsza? Dlaczego w starszym wieku należy dbać o jakość życia? 

Nigdy nie jest za późno 

Wiele starszych osób żyje w przekonaniu, że w ich wieku odpowiednia dieta nie jest konieczna. Nic bardziej mylnego. Mariusz Budrowski – bloger, youtuber, a prywatnie miłośnik holistycznego podejścia do życia przekonuje, że nigdy nie jest za późno, by wprowadzać pozytywne zmiany. Zaznacza jednak przy tym, że to właśnie osobom starszym jest najtrudniej je wdrożyć. Ma to związek, chociażby z zaprogramowanymi neuroprzekaźnikami w mózgu. W Polsce mamy powiedzenie „nie przesadzajmy starych drzew”. W przypadku seniorów jednak wiele zmian dotyczących ich zdrowia może wyjść wyłącznie na dobre. Bardzo często w obawie przed wspomnianą zmianą osoby starsze znajdują sobie wytłumaczenie typu „przecież całe życie tak jadłam/jadłem i jakość żyje, więc po co wprowadzać zmiany”. W tej sytuacji warto jednak zadać sobie pytanie, jak faktycznie czujemy się na co dzień, z jakimi dolegliwościami się borykamy. Jest duże prawdopodobieństwo, że większość tych problemów pochodzi właśnie z niewłaściwej diety. 

Jaka dieta dla seniorów – eliminacja węglowodanów 

Dziś większość z nas nie wie co je. Nasze posiłki przygotowujemy w pośpiechu, nie zwracając uwagi, że do naszej lodówki trafiają przede wszystkim produkty przetworzone. Jednak to, co według Mariusza Budrowskiego należy w głównej mierze usunąć z diety to węglowodany. Makaron, kluski, czy ziemniaki to według naszego eksperta produkty, które wyłącznie nas zasycają, nie dając jednocześnie wartości odżywczych. Dlatego w zamian lepszym rozwiązaniem będzie kawałek smażonego mięsa, które znacznie lepiej rozkłada się w naszym organizmie. Pamiętajmy, że zła dieta w przypadku seniorów może stać się przyczyną wielu dolegliwości, w tym, np. chorób układu krążenia. Mariusz Budrowski podkreśla też, że jednym z obecnych problemów cywilizacyjnych jest tzw. insulinooporność. Mówimy o tym, jaka dieta dla seniorów jest najlepsza. Ważne jednak jest również to, żeby posiłki przyjmować o odpowiedniej porze. Osoby starsze bowiem dużo gorzej przyswajają, chociażby produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Węglowodany i cukry proste – te produkty seniorzy przede wszystkim powinni wyeliminować ze swojej diety.

Zmiana myślenia to podstawa 

W efekcie pokarm odkłada się, zwiększając ryzyko m.in. nadwagi. To, co natomiast warto zredukować to przede wszystkim wyżej wspomniane węglowodany, a także ilości spożywanego mięsa. Dzięki temu seniorzy mogą pozbyć się przykładowo dolegliwości trawiennych. Samą dietę warto też uzupełniać o świeżo wyciskane soki z warzyw lub owoców. Nie zapominajmy również o wodzie, która najlepiej oczyszcza organizm. Dieta i odpowiedni styl życia minimalizują ryzyko wielu dolegliwości, które typowo przypisujemy osobom starszym. Są to m.in. 

– bóle stawów; 

– zmęczenie; 

– kłopoty z pamięcią i koncentracją; 

– problemy z wypróżnianiem; 

Kolejna kwestia to zmiana mentalności. Większość z nas odchudzanie kojarzy przez pryzmat, okresowego działania, które w krótkim czasie ma przynieść konkretny efekt. Tymczasem Mariusz Budrowski przekonuje, że zmiany powinny trwać przez cały czas. Co więcej, seniorzy nie potrzebują do tego określonych specjalistów, którzy na każdym kroku będą prowadzić ich za rękę, a jedynie solidniej podpowiedzi jak zacząć dbać o zdrowie. 

Podstawą diety dla seniorów powinny być warzywa.

Zmiany są dobre w każdym wieku 

Jak wyżej wspomnieliśmy, to właśnie osobom starszym jest najtrudniej wprowadzić zmiany w swoim życiu. Co ciekawe, w kontekście seniorów zazwyczaj myślimy o ludziach, którzy żyją mniej więcej 80-85 lat. Mariusz Budrowski przekonuje jednak, że warto pomyśleć także o osobach żyjących 90. 100., a czasami nawet 120 lat. W tym wypadku także odpowiednia dieta będzie niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania. Niektóre badania donoszą nawet, że celem człowieka powinno być przeżycie 150 lat. Jednym z przykładów jest m.in. długowieczność mieszkańców Kostaryki, którzy swój jadłospis opierają głównie na diecie roślinnej. Warto też podkreślić, że u osób starszych wspomniane zmiany są dużo bardziej widoczne, niż u ludzi młodych. Nasz ekspert zachęca również seniorów, by jedli mniej, a jednocześnie, by ich posiłki były bardziej wartościowe. Ma to związek ze wspomnianą przyswajalnością pokarmów, która wraz z wiekiem ulega zmianie. 

Doskonałym uzupełnieniem diety dla osób starszych będą soki na bazie świeżych warzyw i owoców.

Dieta, która łączy pokolenia 

Choć seniorzy w wielu kwestiach powinni szczególnie o siebie dbać, to widzimy, że wiele czynników tak naprawdę dotyczy nas wszystkich, bez względu na wiek. Przykładem może być wspomniana otyłość, czy spożywanie przetworzonej żywności, na którą sami się narażamy. A co z wprowadzaniem zmian? Według Mariusza Budrowskiego do wprowadzenia zdrowej diety warto przymierzyć się w grupie. Wszak wspólna mobilizacja przyniesie lepsze korzyści. Najważniejsza jest jednak zmiana mentalności i wiara w to, że efekty będą widoczne nie tylko przez pryzmat zgrabniejszej sylwetki. „Wprowadzenie tych zmian, o których wspomniałem wcześniej naprawdę, natychmiast daje takiego kopa. Wtedy osoba w wieku 70., 80., 90. lat nagle chce zmiany, nagle chce nowego życia, bo czuje, że znowu w niej wszystko funkcjonuje, że pójdzie do toalety i się spokojnie wypróżni, że krew krąży lepiej, że jest ta energia, że jest to pobudzenie i nawet wnuczek nie denerwuje, gdy przychodzi, bo chce się pobawić” – podsumowuje nasz ekspert. Ważną rzeczą w diecie jest bezpieczna woda od mikroorganizmów.

Przeczytaj także: Dieta dla zdrowych nerek!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia