Osoby starsze powinny zwracać uwagę na to co i jak jedzą. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wielu chorób. Jaka dieta dla seniorów jest najlepsza? Dlaczego w starszym wieku należy dbać o jakość życia?
Nigdy nie jest za późno
Wiele starszych osób żyje w przekonaniu, że w ich wieku odpowiednia dieta nie jest konieczna. Nic bardziej mylnego. Mariusz Budrowski – bloger, youtuber, a prywatnie miłośnik holistycznego podejścia do życia przekonuje, że nigdy nie jest za późno, by wprowadzać pozytywne zmiany. Zaznacza jednak przy tym, że to właśnie osobom starszym jest najtrudniej je wdrożyć. Ma to związek, chociażby z zaprogramowanymi neuroprzekaźnikami w mózgu. W Polsce mamy powiedzenie „nie przesadzajmy starych drzew”. W przypadku seniorów jednak wiele zmian dotyczących ich zdrowia może wyjść wyłącznie na dobre. Bardzo często w obawie przed wspomnianą zmianą osoby starsze znajdują sobie wytłumaczenie typu „przecież całe życie tak jadłam/jadłem i jakość żyje, więc po co wprowadzać zmiany”. W tej sytuacji warto jednak zadać sobie pytanie, jak faktycznie czujemy się na co dzień, z jakimi dolegliwościami się borykamy. Jest duże prawdopodobieństwo, że większość tych problemów pochodzi właśnie z niewłaściwej diety.
Jaka dieta dla seniorów – eliminacja węglowodanów
Dziś większość z nas nie wie co je. Nasze posiłki przygotowujemy w pośpiechu, nie zwracając uwagi, że do naszej lodówki trafiają przede wszystkim produkty przetworzone. Jednak to, co według Mariusza Budrowskiego należy w głównej mierze usunąć z diety to węglowodany. Makaron, kluski, czy ziemniaki to według naszego eksperta produkty, które wyłącznie nas zasycają, nie dając jednocześnie wartości odżywczych. Dlatego w zamian lepszym rozwiązaniem będzie kawałek smażonego mięsa, które znacznie lepiej rozkłada się w naszym organizmie. Pamiętajmy, że zła dieta w przypadku seniorów może stać się przyczyną wielu dolegliwości, w tym, np. chorób układu krążenia. Mariusz Budrowski podkreśla też, że jednym z obecnych problemów cywilizacyjnych jest tzw. insulinooporność. Mówimy o tym, jaka dieta dla seniorów jest najlepsza. Ważne jednak jest również to, żeby posiłki przyjmować o odpowiedniej porze. Osoby starsze bowiem dużo gorzej przyswajają, chociażby produkty pochodzenia zwierzęcego.
Zmiana myślenia to podstawa
W efekcie pokarm odkłada się, zwiększając ryzyko m.in. nadwagi. To, co natomiast warto zredukować to przede wszystkim wyżej wspomniane węglowodany, a także ilości spożywanego mięsa. Dzięki temu seniorzy mogą pozbyć się przykładowo dolegliwości trawiennych. Samą dietę warto też uzupełniać o świeżo wyciskane soki z warzyw lub owoców. Nie zapominajmy również o wodzie, która najlepiej oczyszcza organizm. Dieta i odpowiedni styl życia minimalizują ryzyko wielu dolegliwości, które typowo przypisujemy osobom starszym. Są to m.in.
– bóle stawów;
– zmęczenie;
– kłopoty z pamięcią i koncentracją;
– problemy z wypróżnianiem;
Kolejna kwestia to zmiana mentalności. Większość z nas odchudzanie kojarzy przez pryzmat, okresowego działania, które w krótkim czasie ma przynieść konkretny efekt. Tymczasem Mariusz Budrowski przekonuje, że zmiany powinny trwać przez cały czas. Co więcej, seniorzy nie potrzebują do tego określonych specjalistów, którzy na każdym kroku będą prowadzić ich za rękę, a jedynie solidniej podpowiedzi jak zacząć dbać o zdrowie.
Zmiany są dobre w każdym wieku
Jak wyżej wspomnieliśmy, to właśnie osobom starszym jest najtrudniej wprowadzić zmiany w swoim życiu. Co ciekawe, w kontekście seniorów zazwyczaj myślimy o ludziach, którzy żyją mniej więcej 80-85 lat. Mariusz Budrowski przekonuje jednak, że warto pomyśleć także o osobach żyjących 90. 100., a czasami nawet 120 lat. W tym wypadku także odpowiednia dieta będzie niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania. Niektóre badania donoszą nawet, że celem człowieka powinno być przeżycie 150 lat. Jednym z przykładów jest m.in. długowieczność mieszkańców Kostaryki, którzy swój jadłospis opierają głównie na diecie roślinnej. Warto też podkreślić, że u osób starszych wspomniane zmiany są dużo bardziej widoczne, niż u ludzi młodych. Nasz ekspert zachęca również seniorów, by jedli mniej, a jednocześnie, by ich posiłki były bardziej wartościowe. Ma to związek ze wspomnianą przyswajalnością pokarmów, która wraz z wiekiem ulega zmianie.
Dieta, która łączy pokolenia
Choć seniorzy w wielu kwestiach powinni szczególnie o siebie dbać, to widzimy, że wiele czynników tak naprawdę dotyczy nas wszystkich, bez względu na wiek. Przykładem może być wspomniana otyłość, czy spożywanie przetworzonej żywności, na którą sami się narażamy. A co z wprowadzaniem zmian? Według Mariusza Budrowskiego do wprowadzenia zdrowej diety warto przymierzyć się w grupie. Wszak wspólna mobilizacja przyniesie lepsze korzyści. Najważniejsza jest jednak zmiana mentalności i wiara w to, że efekty będą widoczne nie tylko przez pryzmat zgrabniejszej sylwetki. „Wprowadzenie tych zmian, o których wspomniałem wcześniej naprawdę, natychmiast daje takiego kopa. Wtedy osoba w wieku 70., 80., 90. lat nagle chce zmiany, nagle chce nowego życia, bo czuje, że znowu w niej wszystko funkcjonuje, że pójdzie do toalety i się spokojnie wypróżni, że krew krąży lepiej, że jest ta energia, że jest to pobudzenie i nawet wnuczek nie denerwuje, gdy przychodzi, bo chce się pobawić” – podsumowuje nasz ekspert. Ważną rzeczą w diecie jest bezpieczna woda od mikroorganizmów.
Przeczytaj także: Dieta dla zdrowych nerek!