31 03 w Głogowie powieje historią.

393

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

31 03 w Głogowie powieje historią. Zdjęcie przedstawia kadr z rekonstrukcji istorycznej
31 03 w Głogowie powieje historią. Rekonstrukcja walk o miasto.

I Głogowski Festiwal Historyczny – bo o nim mowa, odbędzie się w ten weekend! Za sprawą prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza 31.03 w Głogowie powieje historią.

Impreza odbywa się z okazji 78 rocznicy walk o to miasto. Już w piątek 31.03 przewidziano wyjątkową lekcję historii dla szkół podstawowych. W godzinach od 10 do 12 ich uczniowie spotkają się w Hali Widowiskowo-Sportowej z odtwórcami historycznymi, a także usłyszą więcej o historii lokalnej naszego miasta w wykładzie pod hasłem „Głogów – moje miasto”.

Natomiast w sobotę, już od rana na rynku Starego Miasta pod ratuszem mieszkańcy i turyści będą mieli nie lada gratkę. Zainteresowani historią o 9 rano będą mogli zobaczyć prezentację grup rekonstrukcyjnych z czasów II wojny światowej. Dodatkowo odbędą się pokazy pojazdów militarnych i rekonstrukcje walk o niepodległość w latach 1939-45.

31 03 w Głogowie powieje historią. zdjęcie przedstawia ruiny miasta.
31 03 w Głogowie powieje historią. Ruiny miasta.

Bez wątpienia prawdziwą atrakcją będą wykłady i spotkania z gośćmi, konkretnie historykami i autorami książek historycznych Łukaszem Kazkiem i Bogusławem Wołoszańskim. 

Warto wspomnieć, że na I Głogowski Festiwal Historyczny przybędzie ponad 200 rekonstruktorów z blisko 50 pojazdami militarnymi, zarówno tymi historycznymi, jak i współczesnymi. Tak więc zapowiada się moc wrażeń, a jak ktoś zgłodnieje to przewidziana jest… a jakże! wojskowa grochówka.

31 03 w Głogowie powieje historią – twierdza.

Przygotowania na oblężenie miasta rozpoczęto już w lipcu 1944 roku. Wówczas w Berlinie zapada decyzja o utworzeniu z Głogowa miasta – twierdzy. Komendantem Festung Glogau twierdzy zostaje płk Ernst Guksch. To on, w rzeczywistości od tego momentu odpowiadał za przygotowanie miasta do obrony. W konsekwencji wokół miasta powstają dwa pasy obwarowań. Wewnętrzna linia przebiega od fortu Stern przez stadion, cmentarz przy obecnej ul. Legnickiej, koszary Hindenburga (dziś koszary przy ul. Wojska Polskiego) i dalej w kierunku Odry. Dodatkowo, zewnętrzy pas obronny przebiega od północy ze Skidniowa przez Kotlę do Rowu Krzyckiego i Odry, od południa z Wojszyna przez Borek, Przedmoście, Turów, Smardzów, Łagoszów Mały, Nielubię, Domaniowice do Brzegu Głogowskiego. To cenna informacja dla pasjonatów miasta i jego historii. Powstają też liczne punkty obrony.

31 03 w Głogowie powieje historią. Obraz przedstawia mapę rejonów dawnego Glogau
31 03 w Głogowie powieje historią. Rejon Glogau

Styczeń 1945 r. rozpoczyna się od masowej ewakuacji ludności cywilnej. Szacuje się, że do czasu rozpoczęcia działań wojennych z miasta wyjechało ok. 30 tys. osób. Do Głogowa ściągano coraz więcej żołnierzy. Wg. danych, broniło go ponad 9 tys. 21 stycznia 1945 r. Głogów zostaje ogłoszony miastem zamkniętym, a dowództwo obejmuje Jonas zu Eulenburg.

31 03 w Głogowie powieje historią – walki o miasto.

Dwa dni później pierwsze radzieckie bomby spadają na Głogów. Jednocześnie na miasto naciera 329. Dywizja Piechoty pod dowództwem płk. Fiodora Adaszewa. 2 lutego ten szturm zostaje zatrzymany. W wyniku różnych działań 14 lutego natomiast dochodzi do zamknięcia pierścienia od południowej części miasta. To wg. historyków było początkiem oblężenia Głogowa. 

W okrążonym mieście pozostało, oprócz wojska, ok. 1000 osób cywilnych i robotników przymusowych. Z każdym dniem pierścień wokół Głogowa zacieśnia się. Ostatecznie 22 lutego rozpoczynają się ciężkie walki w mieście.

Jeden z uczestników walk gen. Wiktor Woronin tak je wspomina – „Strzelanina była okrutna. Na hitlerowców waliło się tysiące bomb lotniczych, bito w nich z dział i moździerzy. Saperzy podchodzili do miasta od strony południowej, od prawego brzegu Odry. Dwa bataliony inżynieryjno-saperskie musiały przedostawać się do piwnic i wysadzać je dużymi ładunkami trotylu, razem z siedzącymi tam hitlerowcami”.

Kapitulacja miasta.

Ostateczna rozgrywka rozpoczyna się 26 marca. Wówczas rozpoczyna natarcie 389. Dywizja Piechoty wsparta artylerią. Rosjanie 30 marca biorą koszary Hindenburga, a także następnego dnia Ostrów Tumski.

W tym momencie komendant Eulenburg nie ma już pola manewru. Wydaje swoim jednostkom rozkaz o ratowaniu się. Sam, pod osłoną nocy, przebija się w okolicy Nielubi i ucieka wraz z 800 żołnierzami w kierunku Przemkowa. Tam grupa zostaje rozbita. Śmierć dopada komendanta prawdopodobnie w okolicach Bolesławca.

31 03 w Głogowie powieje historią. Obrazek przedstawia twierdzę w ruinie
31 03 w Głogowie powieje historią. Twierdza Glogau

Po ucieczce Eulenburga, w rzeczywistości władzę w mieście przejmuje kpt. Otto Streber, który swój punkt dowodzenia organizuje w hotelu Hindenburg. To powojenny hotel Odra. Początkowo ignoruje rosyjskie wezwania do kapitulacji, ale gdy pod hotel podjeżdżają cztery czołgi  – dowódca nie ma już wyjścia.

Akt kapitulacji zostaje podpisany 1 kwietnia w budynku przy ul. Obrońców Pokoju. Niemiecka twierdza Głogów padła.

Jeżeli interesujesz się historią i rekonstrukcjami historycznych zdarzeń i bitew, śledź nasze kalendarium

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia