Zespół szyi smartfonowej – czym jest?

Korzystanie z urządzeń tech. może prowadzić do Zespółu Szyi Smartfonowej. Dowiedz się czym jest i jakie są jego skutki na zdrowie

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zespół szyi smartfonowej
Jednym ze skutków zespołu szyi smartfonowej mogą być choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Obecnie większość z nas nie może rozstać się ze swoim smartfonem. Tak jak nałóg palenia niszczy nasze płuca, tak smartfony osłabiają nasz kręgosłup. Zespół szyi smartfonowej – czym jest? Dlaczego jego skutki mogą być dla nas groźne? 

Czym jest zespół szyi smartfonowej? 

Zespół szyi smartfonowej jest stosunkowo młodym pojęciem, które w medycynie staje się jednak coraz bardziej powszechne. Jest to jednak nic innego, jak dolegliwości bólowe znajdujące się w okolicach karku, obręczy barkowej i łopatek. Główną przyczyną jest oczywiście nienaturalna pozycja, którą przyjmujemy podczas korzystania z urządzeń technologicznych. Od lat mówi się o tym, jak siedzący tryb życia związany, chociażby z pracą biurową niszczy prawidłową postawę naszego ciała. O zespole szyi smartfonowej mówi się już jednak także w odniesieniu do najmłodszych. Jak wyżej wspomnieliśmy, dolegliwości towarzyszą przede wszystkim silne problemy bólowe. Oprócz tego mamy takie objawy, jak: 

– bóle głowy; 

– coraz bardziej ograniczona ruchomość; 

– mrowienie palców u rąk; 

– napięcie mięśni; 

Zła postawa ciała może powodować również tzw. drugi podbródek. Wszystko przed nadmiernie pochyloną nad urządzeniem głowę. Niestety długotrwałe skutki problemu mogą być dużo poważniejsze. Jedną z nich są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. 

Zespół szyi smartfonowej jest problemem u osób niemal w każdym wieku.

Objawy mogą być dużo gorsze 

Jak się okazuje, przyczyną jest nie tylko schylanie głowy, ale i wyciąganie kciuków na boki. Dolegliwość to nie tylko skutki bólowe. W konsekwencji mogą pojawić się też nudności, zawroty głowy, trudności z koncentracją, problemy z układem krążenia, czy zaburzenia wzroku i słuchu. Ponadto przez przykurcz klatki piersiowej obserwuje się kłopoty z oddychaniem. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się również stany zapalne. W przypadku zespołu szyi smartfonowej istotna jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie właściwego leczenia. Dzięki niemu będziemy w stanie zapobiec zmianom zwyrodnieniowym. Samo leczenie opiera się przede wszystkim na prawidłowej rehabilitacji. W tym wypadku fizjoterapeuci najczęściej stosują terapię manualną oraz masaże. Przy rehabilitacji zaleca się także stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń. Wszystko po to, by przede wszystkim rozluźnić napięte mięśnie. Przy dolegliwościach bólowych sprawdzą się zimne okłady. W przypadku trudniejszych powikłań niezbędne będą dodatkowe badania, jak RTG, USG, czy tomografia komputerowa. 

Zespół szyi smartfonowej – profilaktyka i leczenie 

Konieczna może być również farmakoterapia. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, to tu należy zadbać przede wszystkim o zmianę higieny życia. Dlatego jeżeli wykonujemy pracę siedzącą róbmy regularne przerwy, najlepiej na krótki spacer na świeżym powietrzu. Sam smartfon powinniśmy ustawiać na wysokości naszego wzroku, tak, by nie wymuszać pochylonej pozycji ciała. Najlepiej jednak jest korzystać z tego typu urządzeń w pozycji leżącej. Ma to związek z prawidłowym ułożeniem głowy, która nie obciąża naszego kręgosłupa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie korzystania z ulubionego urządzenia. Należy również podkreślić, że dziś mało się ruszamy. Dlatego osoby, które mogą sobie na to pozwolić, niech przebywanie w sieci zamienią na bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu. Aby łagodzić nieprzyjemne skutki zespołu szyi smartfonowej, można wykonywać kilka ćwiczeń. Przykładem może być naprzemienne cofanie i pochylanie głowy. Kolejnym przykładowym ćwiczeniem jest unoszenie barków podczas wdechu i opuszczanie ich podczas wydechu. 

Dlaczego nasze ciało tak reaguje? 

Choć pojęcie zespołu szyi smartfonowej jest stosunkowo młode, to lekarze obawiają się w szczególności jego długotrwałych skutków. Jak się okazuje, szkody, do których może doprowadzić porównywane są nawet do ciężkiego wypadku komunikacyjnego. Tu warto podkreślić, że głowa człowieka waży średnio 5 kg. Podpierana przez kręgi szyjne i kręgosłup doskonale radzi sobie z naturalną postawą ciała. Nieustanne utrzymywanie jej w nadmiernym pochyleniu powoduje jednak, że najważniejsze mięśnie dla naszej postawy stają się zbyt przeciążone. Pojawia się bowiem ucisk, który w zależności od kąta nachylenia, oddziałuje z różną siłą. W końcowym efekcie widzimy zmianę środka ciężkości ciała. W efekcie zaczyna cierpieć coraz więcej mięśni. Dlatego skutkiem może być nawet obniżenie żuchwy, przez co może zacząć zmieniać się wygląd naszej twarzy. 

Objawy dolegliwości można łagodzić poprzez wykonywanie kilku prostych ćwiczeń.

Czy zespół szyi smartfonowej jest dolegliwością dzisiejszych czasów? 

Nie da się ukryć, że wraz z postępem technologii medycyna staje przed coraz to nowszymi wyzwaniami. Z dolegliwościami bólowymi w okolicach kręgosłupa zgłasza się coraz więcej osób. Niektóre przypadki wymagają nie tylko konsultacji ortopedycznej, ale i neurologicznej, okulistycznej, czy laryngologicznej. Co gorsze jednak zaczynają cierpieć coraz młodsi. O wpływie nowoczesnej technologii na najmłodszych więcej pisaliśmy tutaj. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja niepokojących objawów. Trudno bowiem zmienić nie tylko codzienne, złe nawyki, ale i skutki różnego rodzaju schorzeń.

Jeśli jednak normalnie korzystasz z elektroniki a padnie ci Canon i będzie to drukarka mamy rozwiązanie

Przeczytaj także: Skutki korzystania z technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia