Czym jest mutyzm wybiórczy?

321

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym jest mutyzm wybiórczy?
Oswajanie dziecka z lękiem i budowanie poczucia własnej wartości to podstawy terapii przy mutyzmie wybiórczym?

Kiedy dziecko bez powodu nagle przestaje mówić, to może oznaczać, że ma poważne problemy. Czym jest mutyzm wybiórczy? Jakie są jego objawy i dlaczego tak często mylony jest z wieloma innymi dolegliwościami? 

Czym jest mutyzm wybiórczy? 

Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem komunikacji, które polega na częściowym lub całkowitym braku mowy w określonych sytuacjach. Problem zazwyczaj diagnozowany jest w okresie od trzeciego do piątego roku życia. Do tej pory nie ustalono jego jednoznacznej przyczyny. Wiadomo jednak, że ryzyko pojawienia się problemu zwiększają takie czynniki, jak:  

– zaburzenia lękowe; 

– mutyzm wybiórczy występujący w rodzinie; 

– nadwrażliwość dziecka; 

– choroby psychiczne w rodzinie; 

– zaburzenia mowy; 

Jak wyżej wspomnieliśmy, mutyzm wybiórczy opiera się na zaburzeniach mowy w określonych sytuacjach. Przykładem może być dziecko, które nie ma problemu z komunikacją w domu, jednak całkowicie przestaje się odzywać w grupie rówieśników. Ze względu na tego typu przejawy zaburzenie bardzo często mylone jest z autyzmem, depresją, czy schizofrenią. Najgorzej jednak, gdy uznaje się, że dziecko jest po prostu nieśmiałe. Dlatego tu charakterystycznym przejawem jest m.in. lękliwość, nadmierna wrażliwość, a przy tym upór przy swoim stanowisku. 

Najczęściej popełnianym błędem przy diagnostyce jest m.in. mylenie mutyzmu wybiórczego z nieśmiałością.

Charakterystyczne objawy mutyzmu wybiórczego 

W przypadku tego problemu mówi się, że dziecko jest na pewnego rodzaju granicy między nieśmiałością a lękiem. Same objawy uzależnione są m.in. od stopnia zaawansowania zaburzenia, reakcji na terapię, czy obecności innych, współistniejących zaburzeń. Wiadomo jednak, że dziecko przede wszystkim boi się mówić i nie chcę przebywać w większej grupie społecznej. Pewnie czuje się wyłącznie w określonych sytuacjach. Z jednej strony mamy obraz, gdy na placu zabaw porozumiewa się wyłącznie szeptem ze swoim opiekunem. Niekiedy jednak do nietypowych sytuacji może dochodzić również w domu. Przykładowo dzieci nie chcą odpowiadać na zadawane im pytania. Nie wynika to jednak z ich krnąbrności, lecz z ogromnego lęku wywołanego mutyzmem wybiórczym. W przypadku objawów mamy też wyjątki, gdzie przy tej dolegliwości dzieci chętnie będą, np. inicjować różne zabawy. Nagle może jednak pojawić się lęk, który spowoduje, że porozumiewanie się będzie możliwe wyłącznie za pomocą mimiki twarzy. 

W niektórych przypadkach zaburzenia dzieci mogą wręcz przejawiać ochotę do różnego rodzaju aktywności.

Diagnoza i leczenie 

Jak w przypadku większości zaburzeń, tak i przy mutyzmie wybiórczym niezbędna jest jak najszybsza diagnoza. Ta z kolei oparta powinna być przede wszystkim na obserwacji ze strony rodzica. Czujność powinien wzbudzić przede wszystkim wyraźny i konsekwentny lęk przed mową w określonych sytuacjach. Samo leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii i regularnych zajęciach z logopedą. Niezbędna może też okazać się farmakoterapia. W procesie leczenia rodzice powinni stosować również pewne zachowania. Jednym z nich jest docenianie starań dziecka na każdym etapie terapii. Rodzic w żadnym wypadku nie powinien wymuszać na nim mówienia. Ponadto powinien wspierać go w rozwoju samodzielności i niezależności. W związku z tym bardzo ważne będzie też przygotowanie do edukacji szkolnej. O jego trudnościach warto porozmawiać nie tylko z rówieśnikami, ale i nauczycielami. Ponadto warto także być otwartym na zainteresowania dziecka, a także inicjowanie różnych aktywności. Wszystko po to, by jak najczęściej oswajać je ze społeczeństwem. 

Wsparcie każdego dnia 

Im szybsza diagnoza, tym szybsze leczenie, które z kolei minimalizuje ryzyko groźnych następstw. Nieleczony mutyzm wybiórczy przykładowo może prowadzić do depresji, fobii społecznej, czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Dzięki wspomnianej szybkiej diagnozie i leczeniu mutyzm wybiórczy można całkowicie wyleczyć. Szczególnie, gdy występuje on w lżejszej odmianie. Sama terapia może odbywać się w miejscach lub sytuacjach, w których pojawia się lęk przed mówieniem. W procesie leczenia ogromną rolę odgrywają nie tylko specjaliści i terapeuci, ale i najbliższe otoczenie. Głównym celem terapii jest usunięcie bodźca lękowego, a także wzmacnianie poczucia własnej wartości. Podczas terapii wspiera się jednak nie tylko umiejętności społeczne, ale i relaksacji ciała, np. poprzez umiejętność prawidłowego oddychania. Najważniejsze, by dziecko mimo swojego problemu czuło akceptacje ze strony społeczeństwa. 

Mutyzm wybiórczy to nie musi być wyrok! 

Jak wyżej wspomnieliśmy, otoczenie dziecka odgrywa ogromną rolę w procesie terapii. To też ważne, by jego najbliżsi w szczególnych sytuacjach również mogli otrzymać fachowe wsparcie. Powiedzieliśmy sobie czym jest mutyzm wybiórczy, jednak ważne jest również, by wiedzieć, jak zachować się w obecności dziecka z takim problemem. Przede wszystkim, gdy widzimy, że maluch jest nieśmiały nie zmuszajmy go na siłę do rozmowy, czy różnego rodzaju aktywności. Z kolei, gdy samo postanowi się odezwać, traktujmy je normalnie, nie okazując przesadnej ekscytacji. Najważniejsze jest w tym wszystkim podjęcie jak najszybszej terapii, wówczas mamy jeszcze większą szansę na całkowite wyleczenie.

Przeczytaj także: Jak wygląda życie z autyzmem?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia