Czy warto zmieniać opony na letnie?

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy warto zmieniać opony na letnie?
Przy obecnych zmianach temperatur jedno jest pewne – ze zmianą opon nie należy się spieszyć.

Kalendarzowa wiosna nastała w pełni. Niestety pogoda od kilku lat płata nam figle. W związku z tym wielu kierowców ma dylemat względem zmiany opon. Tymczasem, czy warto zmieniać opony na letnie i czy sama ich wymiana jest tak naprawdę konieczna? 

Opony zimowe – specyfika 

Wymiana opon na zimowe wydaje się być oczywista. Śliska nawierzchnia, droga pokryta białym puchem i silne mrozy od razu sugerują niebezpieczne warunki na drodze. W przypadku zimy należy wziąć jeszcze kilka innych okoliczności. Jedną z nich są tereny, po których zwykle się poruszamy. Ponadto zimy mogą być również ostre i łagodne. Jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji jest ta, w której po opadach deszczu przychodzi delikatny przymrozek. Wówczas droga zamarza, niemal zamieniając się w lodowisko. Niebezpieczną sytuacją jest również jazda po tzw. mokrym śniegu. Nietypowe zimy przynoszą również kałuże, które czyhają na kierowców w najmniej spodziewanym momencie. To wszystko sprawia, że opony zimowe zapewniają pewnego rodzaju stabilizacje. Pamiętajmy, że solidne ogumienie uzależnia precyzję hamowania, umiejętność manewrów, czy przyczepność samochodu do nawierzchni bez względu na pogodę. Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim składem, z którego zostały wykonane. 

Nie tylko przy ostrych zimach zimowe opony zapewniają bezpieczeństwo.

Kiedy zmieniać opony na letnie? 

Jak sama nazwy wskazują opony zimowe są przeznaczone do jazdy w zimie, a letnie, gdy za oknem jest ciepło. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas na zmianę opon. Szacuje się, że minimalna temperatura wynosi w tym wypadku 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że od kilku lat wiosna płata tam figle, nierzadko zaskakując nas konkretnymi mrozami. Ponadto początek wiosny zwykle wiąże się z gwałtownymi zmianami temperatury w ciągu dnia. Doskonale znamy sytuację, gdy rano i wieczorem temperatura może być na minusie, zaś w ciągu dnia jest bardzo ciepło. Niestety takie wahania mają ogromny wpływ na stan nawierzchni, dlatego jedno jest pewne – ze zmianą opon nie warto się śpieszyć. Cieplejsza pogoda prowokuje także kierowców do szybszej i znacznie odważniejszej jazdy. I tu opony letnie pozwalają na taką swobodę, w przeciwieństwie do opon zimowych, które w dodatku znacznie szybciej się zużywają. 

Czy warto zmieniać opony na letnie? 

Stan ogumienia naszego auta jest bardzo ważny, a jego zmiana nie jest obojętna względem naszego bezpieczeństwa. Dlatego oba typy opon spełniają swoje zadanie w konkretnych porach roku. I tak, choć zimowe opony przy mrozach i śniegu zapewniają lepszą przyczepność, to latem ich struktura rozpuszcza się, przez to gorzej hamują. Opony letnie natomiast przy niskich temperaturach twardnieją i tracą swoją przyczepność, która charakteryzuje je, gdy jest ciepło. Przed wymianą opon należy pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu. Ponadto sprawdzamy, czy nie uległy uszkodzeniu. Przechowujmy je także w miejscu, w którym będą chronione od różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dodatkowo możemy zastosować plandeki lub worki, które zabezpieczą opony przed przedostaniem się chemikaliów. Jeżeli nie mamy większych zdolności mechanicznych, wymianę opon zostawmy w rękach fachowca. Nawet posiadając najlepsze narzędzia możemy bowiem popełnić błąd, który będzie nas sporo kosztował. 

Opony letnie muszą sprawdzić się na zupełnie innej nawierzchni, niż opony zimowe.

A może tak opony wielosezonowe? 

Czy warto zmieniać opony na letnie? W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród kierowców cieszą się opony wielosezonowe, inaczej nazywane, np. uniwersalnymi. Jak sama nazwa wskazuje, są pewnego rodzaju pośrednikiem między oponami zimowymi a letnimi. W związku z tym można z nich korzystać cały rok. Warto dodać, że w wielu krajach, chociażby Europy, kierowcy nie wymieniają opon, stosując właśnie całoroczne zamienniki. Jak się okazuje, najlepiej sprawdzą się wśród kierowców, którzy w ciągu roku pokonują około 5 tysięcy kilometrów. Ponadto są spokojnymi kierowcami, którzy unikają jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak każdy produkt, tak i opony całoroczne mają swoje zalety i wady. Do zalet z pewnością należy komfortowa jazda w przypadku stabilnych warunków pogodowych. Stosowanie jednych opon, zamiast ich dwukrotna wymiana w ciągu roku wiąże się też z obniżeniem kosztów. Wadą jest natomiast ich szybsze zużycie. Dlatego konieczna jest ich regularna kontrola. 

Opony wielosezonowe w ostatnich latach cieszą się sporą popularnością. Czy słusznie?

Jak to jest z tymi oponami? 

Zadając sobie zatem pytanie, czy warto zmieniać opony na letnie można dojść do kilku wniosków. Po pierwsze, tę decyzję warto dobrze przemyśleć. Kolejna kwestia to indywidualna preferencja kierowcy. Sami musimy wiedzieć po jakich drogach się poruszamy, ile w ciągu roku podróżujemy i czy za kółkiem lubimy dodać gazu. Z kolei osoby, które cenią sobie oszczędność powinny pomyśleć nad oponami wielosezonowymi, które przy niższych kosztach mogą zapewnić porównywalną jakość. Polscy kierowcy nadal wydają się być jednak przyzwyczajeni do sezonowej wymiany opon. I tu warto zapamiętać, że w naszym kraju nie obowiązują żadne, konkretne przepisy w tym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że zwracanie uwagi na jakość ogumienia powinno być naszym zdrowym nawykiem.

Przeczytaj także: Co decyduje jakie wybierzesz opony?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia