Rozmowa z Jerzym Zaborowskim

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rozmowa z Jerzym Zaborowskim
Polski Czerwony Krzyż działa na rzecz całego społeczeństwa, w tym aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Działalności społeczne, które chcą służyć całemu społeczeństwu biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Przed Wami rozmowa z Jerzym Zaborowskim – wiceprezesem Polskiego Czerwonego Krzyża, który był gościem Dominika Kubalskiego. 

Osoba z niepełnosprawnością w społeczeństwie 

Polski Czerwony Krzyż to działalność, która kojarzy nam się, chociażby z centrum krwiodawstwa. Przedstawiciele tej działalności pragną jednak również nieść pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Jerzy Zaborowski podkreśla przy tym, iż dokładają wszelkich starań, by pomoc ta była dostosowana do indywidualnych potrzeb. Przykładem może być wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Polski Czerwony Krzyż wspiera również w zakresie dostarczania ubrań, artykułów higienicznych i żywności. Jest to niezbędna pomoc dla osób borykających się z trudną sytuacją materialną. Działalność oferuje też usługi opiekuńcze. Podczas rozmowy został poruszony także temat związany z osobami z niepełnosprawnością. Nasz gość jasno podkreślił, że ludzie z niepełnosprawnościami mają całkowite prawo nie tylko do aktywizacji zawodowej, ale i realizacji swoich pasji. Zadaniem kraju, jak i samorządów w nim działających jest natomiast te realizacje umożliwić. Jerzy Zaborowski czuje jednak optymizm obserwując, jak społeczeństwo coraz bardziej rozwija się względem potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Rozmowa z Jerzym Zaborowskim – pomoc na Ukrainie 

Od 24 lutego 2022 cały świat wstrząśnięty jest dramatycznymi wydarzeniami, jakie mają miejsce na Ukrainie. Polski Czerwony Krzyż działa w tej kwestii niemal od początku wybuchu wojny. Jerzy Zaborowski zaznacza, że początkowo ich akcja miała formę doraźną. Wolontariusze zbierali się w określonych punktach dostarczając uchodźcom niezbędne środki podstawowych potrzeb, a także udzielali pomocy medycznej. Obecnie działalność stara się pomagać w sposób systemowy. Chodzi tu przede wszystkim o to, by obywatelom Ukrainy pomóc odnaleźć się w polskim społeczeństwie. W tym celu Polski Czerwony Krzyż prowadzi działalności na rzecz aktywizacji na rynku pracy. Kolejną kwestią jest pomoc w nauce języka polskiego. W ramach odnalezienia się w nowej rzeczywistości potrzebne jest też psychologiczne wsparcie. Wydarzenia wojenne wiążą się m.in. z zapotrzebowaniem na różnego typu jednostki krwi. W związku z tym padło pytanie, czy osoby z niepełnosprawnością także mogą oddać krew? 

Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą oddawać swoją krew?

Potrzeby osób z autyzmem 

Według Jerzego Zaborowskiego osoby z niepełnosprawnością mogą oddać krew, a Polski Czerwony Krzyż w pełni ich do tego zachęca. Decyzję muszą jednak skonsultować z lekarzem. Jak wiemy, w przypadku różnego typu niepełnosprawności niezbędne jest przyjmowanie stałych leków, gdzie wiele z nich niestety wyklucza możliwość oddania swojej krwi. Mimo wszystko należy cenić każdego, kto wyraża taką chęć. W trakcie rozmowy poruszyliśmy także temat autyzmu, gdzie  kwiecień jest miesiącem świadomości życia osób z autyzmem. W tym celu organizowane są liczne kampanie mające na celu pokazywanie ludzi autystycznych jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego. Nasz gość zaznacza, że potrzeby osób autystycznych są w naszym kraju coraz bardziej szanowane. Przykładem mogą być tzw. godziny ciszy w supermarketach. Jest to oczywiście odniesienie do nadwrażliwości na dźwięki wśród osób z tą dolegliwością. 

Rozmowa z Jerzym Zaborowskim

Rozmowa miała miejsce w ramach audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia