Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, w tej jednej z największych instytucji kultury w kraju, corocznie ma miejsce 2 500 wydarzeń kulturalnych. W szerokim spektrum działań ZAMKU znajdują się sztuki wizualne, teatr, film, muzyka oraz literatura. Ta nietuzinkowa lokalizacja będzie gościła dwa jazzowe wydarzenia w ramach cyklu Era Jazzu. W piątek 14 kwietnia wystąpi formacja EABS – „JazZamek Special Edition”, natomiast w sobotę 15 kwietnia goście będą świadkami widowiska muzyczno-teatralnego „Komeda – Nim wstanie dzień”. Siłą sprawczą Ery Jazzu jest Pan Dionizy Piątkowski, wielki entuzjasta i promotor jazzu, autor pierwszej w Polsce Encyklopedii Jazzu. Era Jazzu w CK Zamek Poznań
Era Jazzu w CK Zamek Poznań – 14 kwietnia – EABS
JazZamek Special Edition – najlepszym wprowadzeniem do piątkowego koncertu będą słowa Dyrektora Artystycznego Dionizego Piątkowskiego: – „To najpopularniejsza i najbardziej podziwiana formacja nowego, polskiego jazzu. Honorowana laurami czytelników i krytyków Jazz Forum („najlepsza elektryczna grupa roku”), nominacjami do Fryderyków oraz entuzjastycznymi rekomendacjami najważniejszych magazynów jazzowych świata. Formację EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) tworzą Marek Pędziwiatr (klawisze i wokal), Marcin Rak (perkusja), Paweł Stachowiak (gitara basowa, moog), Olaf Węgier (saksofon tenorowy) i trębacz Jakub Kurek.
„Projekty formacji EABS – rekomenduję zespół Dionizy Piątkowski – traktować można jako „warsztatowe” oraz „eksperymentalne”. Związane jest to przede wszystkim z bardzo uniwersalnym podejściem do muzycznej materii, która w ekspozycji zespołu nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń. Biorą garściami z jazzowej tradycji (od Komedy po Ahmada Jamala), awangardowej koncepcji orkiestr Sun Ra, pomysłów Davida Axelroda a nawet charyzmatycznej melodyki i skojarzeń Gila Scotta Herona”. Zapowiedzią takich właśnie muzycznych koncepcji był debiutancki zestaw „Puzzle”, jaki muzycy zrealizowali w 2016 roku, potem pojawił się projekt “ Memorial To Miles”, w którym EABS z inspirowali się kompozycjami i nagraniami ze złotego okresu Milesa Davisa”.
EABS – JazZamek Special Edition – rekomendacja
Dionizy Piątkowski mówi, że: – „Dzisiejszy EABS to próba nowego podejścia do jazzu poprzez włączenie nowych brzmień (elektroniki, hip hopu a nawet impulsywnego rapu), szukania w pomysłach odniesień do soulu, funku, hip-hopu, elektroniki i kompozycyjnego eksperymentu nowego jazzu. Tak zrodził się pomysł „Repetitions/Letters to Krzysztof Komeda” – spójna koncepcja kompozytorska zespołu poświęcona legendzie polskiego jazzu – Krzysztofowi Komedzie. Kultowe kompozycje pokazano poprzez ultranowoczesne, jazzowe spojrzenie na „komedowskie” etiudy baletowe, muzykę do filmów fabularnych, krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych oraz kompozycje ilustrujące wiersze polskich poetów. Brzmieniu albumu towarzyszy – jak określają to muzycy EABS – idea “rekonstrukcji z dekonstrukcji”. Ta deklarowana forma odnosi się zatem do hip hopu, sampli oraz loopów, która poprzez środek wyrazu jakim jest jazz, pozwala uzyskać całkowicie nową i unikalną kompozycję. EABS w kompozycje Komedy wplótł autorską mieszankę brzmień hip hopu, jungle, funku, gospel czy szeroko rozumianej elektroniki. „Repetitions/Letters to Krzysztof Komeda” to album zarówno „kultowy”, bo bawiący się brzmieniem Komedy lat 60-tych, z drugiej strony swoista dyrektywa w jakim kierunku zmierza myślenie o nowej, muzycznej strukturze. Z jednej strony mamy więc muzyczne tematy oldskulowego Komedy oraz gościnny udział weterana – Michała Urbaniaka w „Free Witch and No Bra Queen / Sult”; z drugiej ciekawe, ultranowoczesne bawienie się jazzową strukturą, improwizacją oraz artystycznym „buntem” młodych.
Po doskonale przyjętym przez publiczność i krytyków „Repetitions – Letters to Krzysztof Komeda” formacja EABS zrealizował energetyczny album „Slavic Spirits”. Pomysł był w pewnym sensie przyporządkowany sesji „komedowskiej”, ale „główną inspiracją dla albumu jest enigmatyczna „słowiańska melancholia” – deklarują muzycy EABS – to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury. Pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy a nawet psychoterapeutów bardzo szybko zaczęły pojawiać się kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Jest to też próba radykalnego zerwania z utartymi mitami narodowymi, które sterują zbiorową wyobraźnią Polaków. Muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków”.
EABS – JazZamek Special Edition – rekomendacja c.d.
Po premierze “Repetitions:Letters to Krzysztof Komeda” oraz równie intrygującej płycie “Slavic Spirits”, sekstet EABS przedstawia kolejną, ultranowoczesną sesją „Discipline of Sun Ra”, w której definiuje kompozycje awangardowego i legendarnego artysty Sun Ra. Niektóre kompozycje skierowano w kierunku hip-hopu oraz w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem, innym nadano stylistykę juke czy house. „Muzycy nie odtwarzają utworów, tylko tworzą je na nowo, a dzięki odpowiednim informacjom mogą uchwycić ducha oryginału” – deklarował przed laty Sun Ra. EABS podszedł do kompozycji Sun Ra w podobny sposób i kreuje swój jazz kontynuując tradycję i poszanowanie do ortodoksyjnego jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując ciekawe, autorskie podejście do utartych muzycznych standardów i konwencji. Enigmatyczny i zagadkowy tytuł kolejnego albumu „2061” (rok, w którym Kometa Halley’a przeleci bardzo blisko Ziemi) miał odniesienie także do twórczości Sun Ra Arkestry i poprzedniej płyty EABS. Sesja oscyluje na orbitach wielu gatunków takich jak jazz, elektronika czy hip hop.
„Gdyby dokonać ogólnej interpretacji całej twórczości zespołu EABS – zastanawia się Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – to można zauważyć, że każdy kolejny album wynika z genezy poprzedniego. Ich wydźwięk jest podobny i można traktować je jako wariacje na ten sam temat. Zmienia się tylko tło opowieści. Wszystko kręci się wokół życia i śmierci, początku i końca świata, a także roli człowieka uwikłanego w to wszystko egzystencjalnie. Po lekcjach jazzowej tradycji, odniesień do klasyki Komedy i „slavic kind of jazz” EABS zgrabnie przenosi się do futuryzmu kultowego wizjonera Sun Ra, by kreować własny, nowoczesny świat dzisiejszego jazzu”.
Wybrana dyskografia EABS – Puzzle Mixtape [2016], Repetitions/Letters to Krzysztof Komeda [2017], Repetitions/Letters to Krzysztof Komeda: Live At Jazz Club Hipnoza Katowice [2018], EABS ft. Tenderlonious – Kraksa / Svantetic [2018], Slavic Spirits [2019], Discipline of Sun Ra [2020), EABS 2061(2022).
Era Jazzu w CK Zamek Poznań – 15 kwietnia – Komeda – Nim wstanie dzień
Poznańska premiera w ramach komedowskiego cyklu Ery Jazzu. „Nim Wstanie Dzień” to muzyczno-teatralne widowisko łączące koncert jazzowy z obrazem. Wraz z mistrzowską grą aktorską, kompozycjami Krzysztofa Komedy, nowoczesnymi efektami graficznymi oraz wizualizacjami przedstawia fabularyzowane życie wybitnego, poznańskiego muzyka i kompozytora. „Nim Wstanie Dzień” to także jedyne w swoim rodzaju połączenie monodramu, animowanych multimediów i muzyki na żywo, wykonywanej przez kwartet jazzowy. „Muzycy kwartetu świadomie zrezygnowali z fortepianu, jako instrumentu harmonicznego – wyjaśnia Dionizy Piątkowski, biograf Komedy – Opierając fakturę znanych kompozycji Komedy wykorzystali brzmienie gitar akustycznych oraz akordeonu. By wykreować nową przestrzeń i nowe rozumienie dynamiki kompozycji wzbogacili je wprowadzając m.in. flety, fletnie, armeński duduk i miękkie instrumenty melodyczne zastępując także klasyczną sekcję etnicznymi instrumentami perkusyjnymi, takimi jak afrykańskie bębny, perskie i arabski idiofony”.
Zespół muzyczny spektaklu tworzą znakomici muzycy: trębacz Adam Kawończyk – legenda polskiego jazzu, muzyk Extra Ball i Made in Poland – Ptaszyna Wróblewskiego oraz zespołów Janusza Muniaka, Krzysztofa Ścierańskiego, Marka Bałaty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Multiinstrumentalista Oleg Dyyak (akordeonista, klarnecista i perkusista) współpracował z takimi znakomitościami, jak John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias czy Frank London, jest także muzykiem kwartetu smyczkowego Dafo, orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz The Cracow Klezmer Group. Gitarzysta jazzowy Piotr Domagała to wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, koncertuje i nagrywa z czołowymi muzykami jazzowymi (Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Markiem Bałatą). Gitarzysta basowy Krzysztof Witkowski jest nie tylko znakomitym muzykiem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz, ale także reżyserem i autorem scenariusza spektaklu „Nim wstanie dzień”. Założony na potrzeby spektaklu kwartet, wypracowuje środki wyrazu będące nie tylko elementem uzupełniającym dzieło teatralne, ale stanowi autonomiczne, muzyczne etiudy-opowieści.
Komeda – Nim wstanie dzień
Kontynuując swą wypowiedź, Dionizy Piątkowski stwierdził, że: – „Reżyser rozbudował również fabułę pokazu, wprowadzając mocniejsze środki wizualne oraz dźwiękowe, metaforyzując tym samym skrupulatnie opisywaną przez aktora rzeczywistość. Proces rozkodowywania scenariusza, połączony z emocjonalnym działaniem na scenie stworzył zintensyfikowane formalnie widowisko zapewniające publiczności wyjątkowe doznania. Krzysztof Witkowski wspólnie z artystką Agatą Szubą stworzyli refleksyjny a zarazem uniwersalny język wizualny, przetworzony przez nią w formę rysunkowych i malarskich notatek. Poddane przez Daniela Kusaka subtelnemu ruchowi ilustracje stworzyły wieloplanowe pejzaże pamięci Krzysztofa Komedy. „Nim wstanie dzień” to także pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje, tworząc niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty.
Ekspresyjny monodram – bazujący na dokumencie i literackiej fikcji – oraz sugestywna gra aktorska zapewniają publiczności wiele emocji. Michał Kosela – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i aktor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu tworzy swoją kreacją niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Krzysztof Komeda (27.04.1931-23.04.1969) przez wielu uchodzący za człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, zaprasza teraz widza do intymnej wyprawy w głąb prywatnego świata osobistych rekonstrukcji zdarzeń, wspomnień i przeżyć, które ukształtowały jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię. “Nim wstanie dzień” to spektakl teatralny dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy. Opowiada o życiu, karierze, jak również tragicznym wypadku − bezpośredniej przyczynie śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pianistów jazzowych XX wieku”.
Tekst zawiera cytaty Pana Dionizego Piątkowskiego, oczywiście za jego akceptacją.
Polecam materiał wideo: Era Jazzu ma 20 lat!
Może cię również zainteresować: Festiwal Misteria Paschalia 2023