Kultura wspiera człowieka

383

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kultura wspiera człowieka
Jak podkreśla Prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Alicja Neffe, czasem wystarczy niewielkie dofinansowanie, by wesprzeć ważną inicjatywę.

W całej Polsce mamy wielu ludzi z pasją i ciekawymi pomysłami na ważne inicjatywy. O tym jak je wspierać, Dominik Kubalski porozmawia z naszym kolejnym gościem – Alicją Neffe – Prezesem Zarządu Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. 

Kultura wspiera człowieka, czyli jak powstała Fundacja? 

Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu została utworzona w 2019 roku. Jak podkreśla nasz gość, wszyscy członkowie Fundacji starają się pamiętać, że obok każdego przemysłu zawsze stoi drugi człowiek lub określona społeczność. Celem działalności jest zatem przede wszystkim wspieranie wszelkiego rodzaju lokalnych inicjatyw. Jest tu jednak szczególny nacisk na pomysły, których wartością jest szerzenie edukacji, czy świadomości względem danego problemu. Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu stara się przy tym nie zamykać w określonych ramach, dlatego chętnie promuje też m.in. wydarzenia kulturalne, sportowe, działające na rzecz bezpieczeństwa, czy promujące regionalne tradycje. Jeśli chodzi o metody wsparcia, to tu celem jest wsparcie finansowe. Jak podkreśla Alicja Neffe, czasami wystarczy naprawdę niewielka kwota, by rozkręcić słuszną ideę. Fundacja w pełni stoi po stronie wszystkich działalności zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami, a także integrujące je z pełnosprawnym społeczeństwem, tak jak robi to m.in. Radio Bezpieczna Podróż. 

Niepełnosprawność nie stanowi bariery 

„My wspieramy po prostu dobre projekty, robione przez ludzi, którzy są zaangażowani społecznie, którzy znają problemy swojej społeczności i którzy mają rozwiązania, tylko czasem potrzebują tego wsparcia finansowego” – podkreśla Alicja Neffe. Czasami inicjatywa może być naprawdę niewielka, lecz okazuje się bardzo znacząca. Fundacja wspiera m.in. pomysł zakupu kolorowanek do szpitala dziecięcego. Jak dodaje nasza rozmówczyni, te kolorowanki dla wielu dzieci są najlepszym sposobem zapominania o codziennych troskach. W trakcie rozmowy wiele uwagi poświęcono aktywności osób z niepełnosprawnościami. Alicja Neffe przyznaje, że nie rozumie postaw ludzi, którzy nie potrafią dostrzec potencjału ludzi z różnymi ograniczeniami, co określa wręcz jako „klęskę społeczeństwa”. Według Prezes Fundacji, Radio Bezpieczna Podróż, czy restauracja „Zdrówko” są doskonałym przykładem na to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą wykonywać większość tych samych zawodów, co osoby fizycznie sprawne. Na świecie ludzie różnią się różnymi cechami, które nie powinny stanowić żadnej bariery. 

Jednym z głównych celów Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu jest szeroko rozumiana integracja społeczna.

Siła jest w drugim człowieku 

Alicja Neffe dodaje, że wspomniane różnice powinny wręcz stanowić siłę naszego społeczeństwa. Zauważa jednak, że osobom, które np. nie miały wcześniej styczności z osobami z niepełnosprawnością może być na początku trudniej, by odnaleźć się w ich rzeczywistości. W przypadku osób z różnymi dysfunkcjami bardzo ważne też, by one same potrafiły odnaleźć w sobie chęć i motywacje do działania. Kultura wspiera człowieka – jak wyżej wspomnieliśmy, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu skupia się przede wszystkim na dofinansowaniu różnych działalności. Sama nie posiada wielu indywidualnych projektów. Jak podkreśla w naszej rozmowie Alicja Neffe, jej pracownicy wolą się skoncentrować właśnie na pomocy innym. Dodaje również, że bycie partnerem tak wspaniałych inicjatyw to dla Fundacji prawdziwy zaszczyt. Jest niezmiernie dumna, gdy otrzymuje zaproszenie na wydarzenia inicjowane przez wspierane przez nich osoby. Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu wspiera także Fundacje Emanio Arcus, która jest założycielem m.in. Radia Bezpieczna Podróż. 

Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedziele po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Rozmowa z Alicją Neffe

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia