Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie niebawem przejdzie remont. Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć mieszkańcy z niepełnosprawnościami?

Jak Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie wspiera osoby z niepełnosprawnościami? Jakie zmiany w najbliższym czasie mają powstać względem dostosowania architektury tego budynku? Gośćmi Dominika Kubalskiego byli Piotr Mrozek – Dyrektor placówki oraz Monika Kajka – Zastępca Dyrektora. 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie – formy wsparcia 

Ośrodek Pomocy Społecznej, jak sama nazwa wskazuje, ma nieść pomoc wszystkim potrzebującym obywatelom danego regionu. Wśród nich znajdują się oczywiście osoby z niepełnosprawnościami. Na początek nasi goście powiedzieli nieco więcej o świadczeniach, które można uzyskać zarówno w związku z posiadaniem niepełnosprawności, jak i takie, które w żadnym stopniu nie są od niej zależne. Tu warto wspomnieć o prężnie działającej formie wsparcia jaką są świadczenia opiekuńcze. Jednym z nich są zasiłki pielęgnacyjne. Jak podkreśla Piotr Mrozek, takich zasiłków w ciągu miesiąca ich ośrodek wydaje ponad tysiąc. Kolejne to świadczenie pielęgnacyjne, które przyznawane jest w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością. W tym wypadku może to być zarówno dziecko, jak i osoba starsza. Charakterystycznym, a i dla wielu najbardziej kontrowersyjnym przepisem względem tego świadczenia jest fakt, że osoba pobierająca go nie może jednocześnie podejmować żadnej pracy zarobkowej. 

Wsparcie w codzienności 

Monika Kajka zwraca uwagę, że Ośrodek Pomocy Społecznej świadczy także względem osób z niepełnosprawnościami usługi opiekuńcze. „Jeżeli osoba niepełnosprawna ma trudności w codziennym funkcjonowaniu, wówczas jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie opiekunki, która przychodzi i w zależności od potrzeb udziela tej pomocy – zrobi zakupy, posprząta w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba niepełnosprawna, załatwi różne sprawy urzędowe, w tym też wsparcie materialne” – podkreśla nasza rozmówczyni. Osoby w wieku produkcyjnym kierowani są również na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Na nich ludzie z różnego typu dysfunkcjami mają przede wszystkim szanse, by rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Odbywają się tam bowiem różnego typu warsztaty, np. kulinarne czy informatyczne. Mieszkańcy w wieku po produkcyjnym, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować kierowane są do Domu Pomocy Społecznej, gdzie mają zapewnione nie tylko wsparcie opiekuńcze, ale i medyczne oraz pielęgnacyjne. W powiecie działa również Środowiskowy Dom Samopomocy w Serocku. 

Ośrodek Pomocy Społecznej udziela wsparcia nie tylko w zakresie dofinansowania, ale i usług opiekuńczych.

Dostosowanie architektoniczne 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie wkrótce czeka remont. Jak podkreśla Dyrektor placówki, ilość zadań, które obecnie realizują pracownicy ośrodka, wymaga zdecydowanie większej powierzchni. Jednym z głównych założeń jest dostosowanie budynku w taki sposób, aby osoby z różnymi dysfunkcjami mogły się bez problemu do niego dostać. Piotr Mrozek podkreśla przy tym, że to nie jest tak, że obecnie mieszkańcy Legionowa i okolic z różnymi dysfunkcjami nie mają dostępu do ośrodka. Założenia prac remontowych będą jednak realizowane zgodnie z najnowocześniejszymi trendami. W związku z tym będzie można mówić o całkowitym przystosowaniu do niepełnosprawności. Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie, jak i jego pracownicy są w pełni otwarci na pomoc. Nasi rozmówcy zaznaczają jednak, że wsparcie mogą świadczyć wyłącznie w zakresie swoich możliwości. Pod koniec rozmowy padło pytanie o największe sukcesy legionowskiego ośrodka. Nasi goście bez wahania odparli, że największym sukcesem jest moment, w którym mogą udzielić wsparcia osobie, która go potrzebuje. 

„Partnerem wydarzenia” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Monika Kajka i Piotr Mrozek – rozmowa

Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Mazowsze dla niepełnosprawnych”, której możecie posłuchać w każdy piątek i niedzielę po g. 14:00.

#MazowszesercemPolski

Materiał realizowany jest współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Zainteresowała Cię nasza rozmowa? Posłuchaj więcej naszych podcastów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia